Švédský ministr zahraničí: Schválení Lisabonské smlouvy je vítězstvím pro celou Evropu

Stockholm - Švédský ministr zahraničí Carl Bildt uvedl, že schválení Lisabonské smlouvy irskými voliči je vítězstvím pro Irsko i Evropu. Oficiální výsledky irského referenda ještě nejsou známy, Irové ale pravděpodobně řekli smlouvě Ano, informuje agentura Reuters.

Přidejte svůj názor

„Je to významné vítězství pro Irsko a pro celou Evropu,“ napsal Bildt na svém blogu poté, co irský ministr zahraničí Micheál Martin oznámil, že Irové zřejmě Lisabonskou smlouvu schválili.

Bildt, jehož země v současnosti předsedá EU, také napsal, že bylo jen otázkou času, kdy bude sedmadvacítka „moci stisknout tlačítko pro lepší evropskou spolupráci, kterou nám Lisabonská smlouva dá.“

Sčítání hlasů zahájilo Irsko v sobotu v 09:00 tamního času (10:00 SELČ), výsledky budou zveřejněny v odpoledních hodinách.

Irští odpůrci Lisabonské smlouvy již přiznali svou porážku. „Vypadá to, že (Irové) řekli „Ano“. Jsme velmi zklamaní, že hlas lidu nebyl vyslyšen,“ uvedl Richard Greene, mluvčí irského sdružení Coir (Spravedlnost), která vedlo jednu z nejostřejších kampaní proti přijetí Lisabonské smlouvy.

Podobně se vyjádřilo i opoziční hnutí Libertas.

Irská vláda vyhlásila druhé referendum o Lisabonské smlouvě poté, co dostala od Evropské unie záruky, že si Irové budou nadále moci určovat daně, zakazovat potraty a unie nebude zpochybňovat jejich tradiční neutralitu. Pokud by Irové smlouvu i podruhé odmítli, byl by to její konec.

Kromě Irska vázne Lisabon ještě v Česku a Polsku, kde ho dosud nepodepsali prezidenti Václav Klaus a Lech Kaczynski. Polský prezident ale oznámil, že dokument podepíše poté, co ho schválí Irové. Klaus čeká na verdikt českého ústavního soudu o stížnosti skupiny senátorů

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zvrácenost? Tento řezník vyrábí nápoje z masa

22.01.2018 03:16 Berlín - Již téměř šest týdnů nabízí řezník Peter Klasse ze západu Německa nové nápoje z masa.…

Ženy se vydaly na pochod proti Trumpovi, ten jim poslal jízlivý tweet

21.01.2018 20:24 Londýn/Sydney/Washington - Tisíce lidí v Evropě a Austrálii se dnes připojily k druhému pochodu za…

Exkancléř Schröder ukázal novou partnerku, bulvární média šílí

21.01.2018 20:13 Berlín - Gerhard Schröder se ukázal ve společnosti s novou partnerkou, korejskou manažerkou Kim So…

V Chotěbuzi opět vypukly konflikty mezi Němci a cizinci

21.01.2018 19:54 Aktualizováno Chotěbuz - Ve východoněmeckém městě Chotěbuz opět propukly konflikty mezi Němci a cizinci. Na…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama