Čarnogurský má v rodině bývalého příslušníka StB, který ho za komunismu sledoval

Bratislava - Člen Státní bezpečnosti (StB) Ján Plánka před rokem 1989 pronásledoval slovenského disidenta Jána Čarnogurského. Po revoluci si ale Plánkova dcera Monika vzala za manžela Čarnogurského syna, napsal v pondělí slovenský deník Sme.

Přidejte svůj názor

"Od doby Romea a Julie na tom není nic neobvyklého," reagoval Čarnogurský s odkazem na jednu z nejslavnějších divadelních her, ve které se do sebe zamilují dva mladí lidé ze znepřátelených rodin.

Čarnogurský byl za komunismu členem tajné církve, vydával nelegální časopis Bratislavské listy a poskytoval právní služby tehdejší opozici v Chartě 77. Za odpor proti režimu byl vyloučen z advokacie a strávil tři měsíce ve vazbě.

Podle některých zdrojů ho dokonce StB chtěla nechat v roce 1987 zabít.

Plánka působil ve XII. správě StB, která na Slovensku fungovala jako kontrarozvědka. V letech 1984 až 1989 byl členem druhého odboru, který hledal vnitřního nepřítele v církvi.

Krátce po revoluci ale Plánka na bývalého disidenta změnil názor. Také si stěžoval, že výsledky jeho práce "byly zneužívány k útokům KSČ vůči Čarnogurského rodině".

Dnes se Plánka a Čarnogurský setkávají jako rodina. "Tehdy stál každý z nás na jiné straně barikády. I přesto jsem si ho vážil za jeho odvahu a schopnosti," tvrdí nyní Plánka o Čarnogurském.

A jak paradoxní situaci komentuje Ján Čarnogurský mladší, který svého tchána zastupuje před soudem? "Je to naše soukromá věc," říká.

Témata: Slovensko
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Rotterdamu našli dodávku s plynovými láhvemi, kvůli hrozbě teroru…

24.08.2017 04:06 Aktualizováno Rotterdam - Nizozemská policie zadržela dnes v přístavu v Rotterdamu řidiče dodávky se španělskou…

Postoj k uprchlickým kvótám nezměníme, vzkazují do Bruselu Polsko i…

23.08.2017 22:12 Aktualizováno Varšava/Budapešť- Polsko i Maďarsko dnes vzkázaly Evropské komisi, že ze svého odmítavého postoje…

Macron na jaře zřejmě zavítá do Prahy a podepíše plán spolupráce

23.08.2017 22:09 Salcburk - Příští rok na jaře do Prahy zřejmě přijede francouzský prezident Emmanuel Macron. Při…

Mladá Chorvatka se přiznala ke žhářství, požár založila z pomsty Srbům

23.08.2017 21:57 Záhřeb - Hasiči v Chorvatsku dál svádí boj s řadou požárů, které v posledních dnech ničí rozsáhlou…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama