Čarnogurský má v rodině bývalého příslušníka StB, který ho za komunismu sledoval

Bratislava - Člen Státní bezpečnosti (StB) Ján Plánka před rokem 1989 pronásledoval slovenského disidenta Jána Čarnogurského. Po revoluci si ale Plánkova dcera Monika vzala za manžela Čarnogurského syna, napsal v pondělí slovenský deník Sme.

Přidejte svůj názor

"Od doby Romea a Julie na tom není nic neobvyklého," reagoval Čarnogurský s odkazem na jednu z nejslavnějších divadelních her, ve které se do sebe zamilují dva mladí lidé ze znepřátelených rodin.

Čarnogurský byl za komunismu členem tajné církve, vydával nelegální časopis Bratislavské listy a poskytoval právní služby tehdejší opozici v Chartě 77. Za odpor proti režimu byl vyloučen z advokacie a strávil tři měsíce ve vazbě.

Podle některých zdrojů ho dokonce StB chtěla nechat v roce 1987 zabít.

Plánka působil ve XII. správě StB, která na Slovensku fungovala jako kontrarozvědka. V letech 1984 až 1989 byl členem druhého odboru, který hledal vnitřního nepřítele v církvi.

Krátce po revoluci ale Plánka na bývalého disidenta změnil názor. Také si stěžoval, že výsledky jeho práce "byly zneužívány k útokům KSČ vůči Čarnogurského rodině".

Dnes se Plánka a Čarnogurský setkávají jako rodina. "Tehdy stál každý z nás na jiné straně barikády. I přesto jsem si ho vážil za jeho odvahu a schopnosti," tvrdí nyní Plánka o Čarnogurském.

A jak paradoxní situaci komentuje Ján Čarnogurský mladší, který svého tchána zastupuje před soudem? "Je to naše soukromá věc," říká.

Témata: Slovensko
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Školák v Německu ubodal svého spolužáka

23.01.2018 14:10 Aktualizováno Dortmund - Ve škole v západoněmeckém městě Lünen dnes 15letý školák ubodal 14letého spolužáka. Oběť…

Babiš se zúčastní mnichovské konference, rád by pronesl projev

23.01.2018 13:34 Praha - Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní mnichovské bezpečnostní konference, která se v…

Tajný návrat Puigdemonta? Do Katalánska by se mohl dostat v kufru auta

23.01.2018 13:14 Barcelona - Vzhledem k nejisté budoucnosti katalánského expremiéra Carlese Puigdemonta se vyrojily…

Počet europoslanců se má snížit, ústavní výbor potvrdil návrh na změnu

23.01.2018 12:56 Brusel - Evropský parlament bude v příštím volebním období (2019 až 2024) s největší…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama