Prezident Kaczynski podepsal Lisabonskou smlouvu

Varšava - Polský prezident Lech Kaczinsky svým podpisem ukončil ratifikaci Lisabonské smlouvy v Polsku. Česká republika je tak posledním státem, který reformní dokument dosud nepřijala, v sobotu o tom informovala agentura Reuters.

Přidejte svůj názor

Než Kaczynski smlouvu podepsal, zdůraznil, že státy EU si musí zachovat svou suverenitu. "Evropská unie musí zůstat unií národních států," prohlásil.

Připomněl také, že unie se nesmí uzavírat před ostatními státy. "Musí zůstat otevřená pro nové členy, včetně zemí Balkánu a Gruzie," uvedl.

Kaczynski s podpisem Lisabonu čekal, dokud neprojde opakovaným referendem v Irsku. Irové smlouvu v prvním hlasování odmítli. "Skutečnost, že irský lid změnil názor, je vzkříšením smlouvy a není důvod dále otálet s její ratifikací. Nepotřebujeme další zdržení," prohlásil polský konzervativec.

Prezident Polska rovněž řekl, že je "hluboce přesvědčen" o úspěchu "velkého experimentu", jakým reformní smlouva je.

Lech Kaczynksi byl spolu s českým prezidentem Václavem Klausem posledním státníkem, jehož podpis pod dokumentem chyběl. Nyní je Česká republika jediným státem, který neratifikoval smlouvu, jež má reformovat Evropskou unii.

Slavnostního ceremoniálu v polském prezidentském paláci se zúčastnili vrcholní představitelé Evropské unie. Dorazil předseda Evropské komise Jose Manuel Barroso, předseda Rady EU Frederic Reinfeldt a předseda Evropského parlamentu Jerzy Buzek.

Švédský premiér Reinfeldt, jehož země nyní drží půlroční předsednictví Radě EU, podpis uvítal. Unie podle něj nyní "dychtivě očekává" úplnou ratifikaci smlouvy.

Lisabonská smlouva nemůže vstoupit v platnost, dokud ji neschválí všech 27 členských států EU.

Zarytý odpůrce dokumentu Klaus v pátek prohlásil, že ratifikuje Lisabonskou smlouvu jedině, pokud Česko dostane stejné výjimky jako Polsko a Velká Británie. Výjimka spočívá v tom, že Evropský soudní dvůr nebude moci měnit verdikty národních soudů. S tím počítá Charta lidských práv, která je součástí Lisabonské smlouvy.

Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Prezident Kaczynski podepsal Lisabonskou smlouvu

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Bude Německo chránit islamistické radikály? Deník upozornil na…

27.04.2017 11:13 Berlín - Bývalí bojovníci radikálního hnutí Taliban mohou získat v Evropě ochranu, protože se…

Francouzský soud odmítl vydat kosovského expremiéra do Srbska

27.04.2017 11:03 Paříž - Odvolací soud ve Francii odmítl vydat do Srbska někdejšího velitele kosovských povstalců…

Změna plánu? Putin by se s Trumpem mohl sejít už v květnu

27.04.2017 10:57 Moskva - List Kommersant dnes uvedl, že by se rusko-americký summit mohl uskutečnit už koncem…

Turecko vzteky bez sebe: Kritizuje český parlament a Zemana za uznání…

27.04.2017 10:54 Aktualizováno Ankara/Praha - Turecká diplomacie odsoudila rozhodnutí českého parlamentu uznat masakr Arménů v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama