Prezident Kaczynski podepsal Lisabonskou smlouvu

Varšava - Polský prezident Lech Kaczinsky svým podpisem ukončil ratifikaci Lisabonské smlouvy v Polsku. Česká republika je tak posledním státem, který reformní dokument dosud nepřijala, v sobotu o tom informovala agentura Reuters.

Přidejte svůj názor

Než Kaczynski smlouvu podepsal, zdůraznil, že státy EU si musí zachovat svou suverenitu. "Evropská unie musí zůstat unií národních států," prohlásil.

Připomněl také, že unie se nesmí uzavírat před ostatními státy. "Musí zůstat otevřená pro nové členy, včetně zemí Balkánu a Gruzie," uvedl.

Kaczynski s podpisem Lisabonu čekal, dokud neprojde opakovaným referendem v Irsku. Irové smlouvu v prvním hlasování odmítli. "Skutečnost, že irský lid změnil názor, je vzkříšením smlouvy a není důvod dále otálet s její ratifikací. Nepotřebujeme další zdržení," prohlásil polský konzervativec.

Prezident Polska rovněž řekl, že je "hluboce přesvědčen" o úspěchu "velkého experimentu", jakým reformní smlouva je.

Lech Kaczynksi byl spolu s českým prezidentem Václavem Klausem posledním státníkem, jehož podpis pod dokumentem chyběl. Nyní je Česká republika jediným státem, který neratifikoval smlouvu, jež má reformovat Evropskou unii.

Slavnostního ceremoniálu v polském prezidentském paláci se zúčastnili vrcholní představitelé Evropské unie. Dorazil předseda Evropské komise Jose Manuel Barroso, předseda Rady EU Frederic Reinfeldt a předseda Evropského parlamentu Jerzy Buzek.

Švédský premiér Reinfeldt, jehož země nyní drží půlroční předsednictví Radě EU, podpis uvítal. Unie podle něj nyní "dychtivě očekává" úplnou ratifikaci smlouvy.

Lisabonská smlouva nemůže vstoupit v platnost, dokud ji neschválí všech 27 členských států EU.

Zarytý odpůrce dokumentu Klaus v pátek prohlásil, že ratifikuje Lisabonskou smlouvu jedině, pokud Česko dostane stejné výjimky jako Polsko a Velká Británie. Výjimka spočívá v tom, že Evropský soudní dvůr nebude moci měnit verdikty národních soudů. S tím počítá Charta lidských práv, která je součástí Lisabonské smlouvy.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bude to bolet! Analýza dopadů brexitu varuje EU před katastrofou

21.01.2018 00:01 NÁZOR - Jen kvůli tomu, že jde o klaunskou show, která téměř každý den nabízí nové epizody, nelze…

Uprchlici jsou v šoku: Evropu jsme si představovali úplně jinak. Tohle je…

20.01.2018 22:03 Aktualizováno Novináři amerického deníku The Washington Post (WP) se vydali do řeckého uprchlického tábora Moria.…

Rumunsko se opět bouří, tisíce lidí protestovaly proti reformě justice

20.01.2018 21:56 Bukurešť - Přes 10 tisíc lidí dnes v Rumunsku protestovalo proti novým zákonům, které schválil…

Nová kapitola migrační krize? Problémy se přesouvají do další evropské země

20.01.2018 21:14 Aktualizováno Madrid - Evropská agentura pro pohraniční a pobřežní stráž (Frontex) varuje, že počet přistěhovalců…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama