Barroso vyzval Fischera, aby Česko schválilo Lisabon ještě letos

Brusel - Předseda Evropské komise José Manuel Barroso v úterý v Bruselu vyzval českého premiéra Jana Fischera, aby urychleně našel způsob, jak v Česku ještě letos ratifikovat Lisabonskou smlouvu. Informuje o tom agentura Reuters.

Přidejte svůj názor

„Doufáme, že žádné umělé překážky již tentokrát nevzniknou – zvlášť, když český parlament již smlouvu demokraticky odhlasoval,“ sdělil šéf komise novinářům po jednání s Fischerem.

ČR je nyní posledním unijním státem, který neratifikoval Lisabonskou smlouvu. V současné době se čeká na rozhodnutí Ústavního soudu. Český prezident Václav Klaus navíc teprve minulý týden vznesl požadavek na výjimku z Listiny základních práv EU, která má zajistit, že nároky sudetských Němců na vyvlastněné majetky v Československu se nebude moci zabývat Evropský soud.

„Vyzval jsem premiéra Fischera, aby našel řešení pro otázky, které se ještě nevyjasnily na vnitrostátní úrovni, aby smlouva vstoupila v platnost ještě do konce letošního roku,“ řekl Barroso s tím, že šéfa české vlády pobídl, aby o problémech týkajících se „Lisabonu“ komunikoval se Švédskem, které nyní předsedá unii.

Klaus požaduje právní garance, které zajistí, že nebudou prolomeny Benešovy dekrety. Případné řešení situace v podobě politické deklarace odmítá. Pokud bude i nadále trvat na svém a evropská smlouva bude doplněna o výjimky pro Česko, bude muset projít ratifikačním procesem ve všech unijních státech znovu.

Česká vláda oznámila, že je ochotna s Bruselem o Klausově požadavku jednat, má ale podmínku – prezident musí slíbit, že už žádné další výjimky žádat nebude a po rozhodnutí ústavního soudu dokument podepíše.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Italští policisté osvobodili dívku z otroctví. Vlastní otec ji nabízel za…

25.09.2017 13:10 Florencie - Další otřesný případ se odehrál ve městě Florencie, kde otec věznil svou dceru ve…

Slovenští policisté testují novou metodu srovnání pachových stop

25.09.2017 11:50 Bratislava - Na Slovensku se testuje nová metoda srovnávání pachových stop, která může pomoci při…

Rozbroje v AfD gradují: Petryová svým prohlášením zaskočila kolegy a…

25.09.2017 11:48 Aktualizováno Berlín - Předsedkyně Alternativy pro Německo (AfD) Frauke Petryová dnes uvedla, že nebude součástí…

Brusel k úspěchu AfD zatím mlčí. SPD bude v opozici bojovat za demokracii,…

25.09.2017 11:10 Berlín/Brusel - Německá sociální demokracie (SPD) bude podle svého předsedy Martina Schulze silnou…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama