Barroso vyzval Fischera, aby Česko schválilo Lisabon ještě letos

Brusel - Předseda Evropské komise José Manuel Barroso v úterý v Bruselu vyzval českého premiéra Jana Fischera, aby urychleně našel způsob, jak v Česku ještě letos ratifikovat Lisabonskou smlouvu. Informuje o tom agentura Reuters.

Přidejte svůj názor

„Doufáme, že žádné umělé překážky již tentokrát nevzniknou – zvlášť, když český parlament již smlouvu demokraticky odhlasoval,“ sdělil šéf komise novinářům po jednání s Fischerem.

ČR je nyní posledním unijním státem, který neratifikoval Lisabonskou smlouvu. V současné době se čeká na rozhodnutí Ústavního soudu. Český prezident Václav Klaus navíc teprve minulý týden vznesl požadavek na výjimku z Listiny základních práv EU, která má zajistit, že nároky sudetských Němců na vyvlastněné majetky v Československu se nebude moci zabývat Evropský soud.

„Vyzval jsem premiéra Fischera, aby našel řešení pro otázky, které se ještě nevyjasnily na vnitrostátní úrovni, aby smlouva vstoupila v platnost ještě do konce letošního roku,“ řekl Barroso s tím, že šéfa české vlády pobídl, aby o problémech týkajících se „Lisabonu“ komunikoval se Švédskem, které nyní předsedá unii.

Klaus požaduje právní garance, které zajistí, že nebudou prolomeny Benešovy dekrety. Případné řešení situace v podobě politické deklarace odmítá. Pokud bude i nadále trvat na svém a evropská smlouva bude doplněna o výjimky pro Česko, bude muset projít ratifikačním procesem ve všech unijních státech znovu.

Česká vláda oznámila, že je ochotna s Bruselem o Klausově požadavku jednat, má ale podmínku – prezident musí slíbit, že už žádné další výjimky žádat nebude a po rozhodnutí ústavního soudu dokument podepíše.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Novičok může oběti zlámat kosti. Pozor na „Putinovy zbraně“, Evropa je…

24.03.2018 18:24 Aktualizováno ROZHOVOR – Evropou v posledních dnech hýbe kauza novičoku a otrava bývalého ruského agenta Sergeje…

Bulharské letiště se vykašlalo na bezpečnost. Kontrolory stihnou tresty

24.03.2018 18:22 Sofia -Třináct zaměstnanců pasové kontroly na letišti v bulharské metropoli Sofii dnes dostalo…

Chorvati se bouří proti smlouvě, která prý podporuje gaye

24.03.2018 16:15 Záhřeb - Tisíce příznivců krajní pravice dnes v Záhřebu protestovaly proti mezinárodní smlouvě,…

Zemřel zraněný četník, který se vyměnil ve Francii za rukojmí

24.03.2018 16:08 Aktualizováno Paříž - Ve Francii dnes podlehl svým těžkým zraněním četník, který se v pátek vyměnil za rukojmí…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama