Barroso vyzval Fischera, aby Česko schválilo Lisabon ještě letos

Brusel - Předseda Evropské komise José Manuel Barroso v úterý v Bruselu vyzval českého premiéra Jana Fischera, aby urychleně našel způsob, jak v Česku ještě letos ratifikovat Lisabonskou smlouvu. Informuje o tom agentura Reuters.

Přidejte svůj názor

„Doufáme, že žádné umělé překážky již tentokrát nevzniknou – zvlášť, když český parlament již smlouvu demokraticky odhlasoval,“ sdělil šéf komise novinářům po jednání s Fischerem.

ČR je nyní posledním unijním státem, který neratifikoval Lisabonskou smlouvu. V současné době se čeká na rozhodnutí Ústavního soudu. Český prezident Václav Klaus navíc teprve minulý týden vznesl požadavek na výjimku z Listiny základních práv EU, která má zajistit, že nároky sudetských Němců na vyvlastněné majetky v Československu se nebude moci zabývat Evropský soud.

„Vyzval jsem premiéra Fischera, aby našel řešení pro otázky, které se ještě nevyjasnily na vnitrostátní úrovni, aby smlouva vstoupila v platnost ještě do konce letošního roku,“ řekl Barroso s tím, že šéfa české vlády pobídl, aby o problémech týkajících se „Lisabonu“ komunikoval se Švédskem, které nyní předsedá unii.

Klaus požaduje právní garance, které zajistí, že nebudou prolomeny Benešovy dekrety. Případné řešení situace v podobě politické deklarace odmítá. Pokud bude i nadále trvat na svém a evropská smlouva bude doplněna o výjimky pro Česko, bude muset projít ratifikačním procesem ve všech unijních státech znovu.

Česká vláda oznámila, že je ochotna s Bruselem o Klausově požadavku jednat, má ale podmínku – prezident musí slíbit, že už žádné další výjimky žádat nebude a po rozhodnutí ústavního soudu dokument podepíše.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Velký přešlap Mayové? Po zveřejnění programů se náskok britských…

22.05.2017 19:05 Londýn - V Británii se budou 8. června konat předčasné volby. Podle průzkumů se náskok…

Euro je kvůli politice ECB "příliš slabé", stěžuje si Merkelová

22.05.2017 18:07 Berlín – Německá kancléřka Angela Merkelová se domnívá, že euro je „příliš slabé“. To je podle ní…

Berlín zřídí vyšetřovací komisi k útoku na vánoční trhy, prověří i možné…

22.05.2017 17:46 Berlín – Prosincovým teroristickým útokem na vánoční trh v německé metropoli se bude zabývat…

Čína chce prosadit komunismus v Německu? Socha Marxe budí vášně

22.05.2017 16:32 Peking/Trevír - V Číně se čile debatuje nad tím, proč vlastně největší komunistická země světa…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama