Irové budou demonstrovat na podporu Václava Klause

Dublin - Organizace Národní platforma ve spolupráci s Demokratickou aliancí pořádají v irském Dublinu demonstraci na podporu českého prezidenta Václava Klause. Agenturu Mediafax o tom v sobotu informovala Strana svobodných občanů.

Přidejte svůj názor

Akce se uskuteční v neděli ve 13 hodin před budovou irského parlamentu a lidé, již se jí zúčastní, byli vyzváni k donesení irských a českých vlajek a transparentů. Na demonstraci mají promluvit představitelé irských euroskeptických hnutí a politických stran.

Podle jejich názoru Klaus svým jednáním usiluje o zachování demokracie v členských zemích EU, souhlasí s jeho výhradami k Lisabonské smlouvě.

"Svobodní takové aktivity vítají a podporují, protože je stále ještě čas a prostor pro zastavení ratifikace Lisabonské smlouvy, která neřeší kam a jak má směřovat spolupráce suverénních států v Evropě, ale jen způsob jak je lépe ovládnout," sdělil organizátorům předseda Svobodných Petr Mach.

Irsko Lisabonskou smlouvu schvalovalo na dva pokusy. Poprvé ji Irové v referendu odmítli a teprve letos ve druhém referendu 2. října dali svůj souhlas s jejím přijetím. Učinili tak však až poté, co jim Evropská unie slíbila, že si nadále budou moci určovat daně, zakazovat potraty a unie nebude zpochybňovat jejich tradiční neutralitu. Irům také zůstane jejich eurokomisař.

Klaus pro Česko žádá výjimku z Listiny základních práv EU, která má zajistit, že nároky sudetských Němců na vyvlastněné majetky v Československu se nebude moci zabývat Evropský soud.

Šéf Evropské komise José Manuel Barroso českého premiéra Jana Fischera v úterý varoval, že by Praha dokonce mohla přijít o svého eurokomisaře, pokud Česko ratifikaci Lisabonu nedokončí. Fischera proto vyzval, aby Češi ratifikovali Lisabonskou smlouvu ještě letos.

Lisabonská smlouva reformuje unijní instituce, dává unii prezidenta a ministra zahraničí a zjednodušuje rozhodování unie. Omezuje počet oblastí, kde je nutné jednomyslné rozhodnutí, naopak zvyšuje podíl hlasování "kvalifikovanou většinou".

Lisabonskou smlouvu schválily všechny státy evropské sedmadvacítky s výjimkou Česka.

Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Irové budou demonstrovat na podporu Václava Klause

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Bude Německo chránit islamistické radikály? Deník upozornil na…

27.04.2017 11:13 Berlín - Bývalí bojovníci radikálního hnutí Taliban mohou získat v Evropě ochranu, protože se…

Francouzský soud odmítl vydat kosovského expremiéra do Srbska

27.04.2017 11:03 Paříž - Odvolací soud ve Francii odmítl vydat do Srbska někdejšího velitele kosovských povstalců…

Změna plánu? Putin by se s Trumpem mohl sejít už v květnu

27.04.2017 10:57 Moskva - List Kommersant dnes uvedl, že by se rusko-americký summit mohl uskutečnit už koncem…

Turecko vzteky bez sebe: Kritizuje český parlament a Zemana za uznání…

27.04.2017 10:54 Aktualizováno Ankara/Praha - Turecká diplomacie odsoudila rozhodnutí českého parlamentu uznat masakr Arménů v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama