Šedá myška Angela Merkelová, nejmocnější žena světa

Profil - Proč Němci volí Angelu Merkelovou? Politolog Detmar Döring z Liberálního institutu v Postupimi to vysvětluje takto: protože nejsou pitomci.

Přidejte svůj názor

Angela Merkelová

"Němci nejsou pitomci - nechtějí za kancléřku Britney Spearsovou, nepotřebují vrtkavou hvězdu, oni chtějí pevnou vůdkyni, které mohou důvěřovat," říká Döring v rozhovoru pro agenturu Reuters.

Angela Merkelová., která se narodila před 55 lety jako Angela Dorothea Kasnerová, dcera luteránského pastora Horsta Kasnera a učitelky, vyhrála koncem září s konzervativci z Křesťanskodemokratické unie volby. Už podruhé.

Navzdory tomu, že nemá charisma a není příliš výřečná.

Když se v roce 2000 chopila kormidla v CDU, říkali o ní, že je šedá myška. Oblékala se do šedivých kostýmů, byla nejistá a toporná.

Vizážisté na ní však zapracovali. Oblékli ji do výrazných modrých barev, vylepšili její účes a dodali jí nový make-up.

Sama Merkelová se otrkala, postupně získala na jistotě v dialogu.

Ještě před čtyřmi lety v předvolebních debatách s vůdcem sociálních demokratů Gerhardem Schröderem působila jako učnice. Prohrávala je na celé čáře. Její CDU přesto vyhrála a Merkelová se stala první německou kancléřkou a prvním šéfem spolkové vlády z východu, z bývalé NDR.

Nebylo to její vítězství. Němci už měli vlády sociálních demokratů dost. A tak ji poslali k čertu.

Letos to je jiné. Merkelová sváděla vyrovnaný souboj v debatách se svým hlavním sokem, šéfem sociálních demokratů Frankem-Walterem Steinmeierem.

Je zjevné, že "železná" Margaret Thatcherová z někdejší vědecké pracovnice Institutu fyzikální chemie nikdy nebude. Do bývalé ministerské předsedkyně Británie jí chybí dávka suverenity, průbojnosti i rétorické dovednosti. Němci ji však uznali jako vůdkyni, "matku národa".

Merkelová dala zapomenout na starou gardu konzervativců včetně Helmuta Kohla a Wolfganga Schäubleho, které smetly skandály kolem neprůhledného financování CDU.

Je nejoblíbenější političkou Německa. V žebříčcích důvěryhodnosti poráží všechny mužské protějšky.

Prestižní americký časopis Forbes ji vyhlásil nejmocnější ženou světa. Dostala se před mocné šéfky mocných společností Pepsi či Anglo American, britskou královnu Alžbětu II. i před šéfku americké diplomacie Hillary Clintonovou.

Merkelová přitom není žádným ideologem konzervativců. V uplynulých letech prosazovala vyšší důchody i šrotovné, a tak brala vítr z plachet sociálním demokratům.

V zahraniční politice po dohodě se svým hlavním volebním sokem, nyní šéfem spolkové diplomacie Steinmeierem pootočila kormidlem a vztahy s Francií už nekladla "nad ostatní diplomacii". Bavila se s Američany, Brity, Poláky i Čechy, aniž by se o tom nejdříve radila s Francouzi.

V této diplomacii bude patrně pokračovat.

Čeští politici si ji za předsednictví Česka Evropské unii nemohli vynachválit. Stačilo prý zavolat a ona či její lidé byli vždy ochotni spolupracovat, poradit či pomoci. Na rozdíl od prezidenta Nicolase Sarkozyho a jeho pařížské party je nikdy nepodrazila. A sudetským Němcům několikrát připomněla, že vyhnání by nebylo, kdyby Němci nevolili nacisty.

Angelu Merkelovou ve středu Spolkový sněm zvolil kancléřkou. Potvrdil tak výsledek parlamentních voleb a před "Angie" postavil obtížný úkol: vyvléci stát z největší hospodářské krize od 30. let minulého století.

Pokud ho zvládne, bude mít dobré šance na další volební vítězství. Už třetí v řadě.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Parodie na vítěznou píseň Eurovize? Izrael je v šoku, bude to mít dohru

23.05.2018 22:07 Aktualizováno Amsterdam - Izraelský velvyslanec v Nizozemsku podal stížnost kvůli parodii písně vítězky letošního…

Brutální záběry šokovaly celou zemi. Aktivisté dali kameru na farmu,…

23.05.2018 22:07 Aktualizováno Lincoln (Velká Británie) - Britská laická i odborná veřejnost je v šoku. Pobouřily ji záběry…

Za rok se budou konat volby do Evropského parlamentu, připomněl jeho…

23.05.2018 20:46 Brusel - Přesně rok zbývá do chvíle, kdy lidé v Evropské unii začnou volit nové složení Evropského…

Co bude s Británií? Blíží se důležité hlasováno o brexitu

23.05.2018 20:39 Londýn - Klíčový zákon britské vlády o odchodu z Evropské unie se vrátí k projednání do dolní…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama