Slovák spadl v rakouských Alpách do ledovcové pukliny, zemřel policista

Prägarten - Šestatřicetiletý slovenský horolezec v sobotu spadl do ledovcové pukliny v rakouských Alpách, píše webový portál listu Kleine Zeitung. Na místě v neděli pokračují náročné práce na jeho vysvobození, při kterých zemřel zasahující policista, a dva záchranáři utrpěli zranění.

Diskuse: 0

Slovák spadl v rakouských Alpách do ledovcové pukliny, zemřel policista - anotační foto
reklama

Oblast, kde Slovák uvízl, halí hustá mlha a trápí silné poryvy větru. Jeden z vrtulníků se při třetím letu k místu nehody dostal během přistávacího manévru do turbulence a stal se nakrátko neovladatelným. Pilot musel odhodit lano, na kterém byli zavěšeni dva záchranáři a horský policista, jenž zásah vedl.

Velitel akce Franz Franzeskon při pádu z desetimetrové výšky utrpěl těžká zranění, kterým zanedlouho podlehl. Další záchranář má dvě zlomeniny, třetí se při dopadu na ledový povrch zranil jen lehce. Okolnosti nehody vyšetřuje policie.

Lety vrtulníků Rakušané kvůli nepřízni počasí zastavili. Dva zraněné proto museli jejich kolegové přepravit do nejbližších horských chat.

Webový portál stanice ORF píše, že naživu už možná není ani slovenský horolezec. Se záchranáři nekomunikuje a podle lékařů ho mohl zabít už samotný pád do průrvy.

Slovák, podle deníku Nový čas povoláním policista, byl jedním z osmičlenné skupiny, která vystoupila na vrchol štítu Gross Venediger. Při sestupu se krátce po sobotním poledni zřítil do hloubky asi 40 metrů, kde ho zasypal shrnutý sníh.

Trhlina je natolik úzká, že záchranáři mohou postupovat jen pomalu a za použití speciálního vybavení. Na místě už v sobotu zasahovala horská služba, lékaři i vrtulník. Devatenáct záchranářů se pomocí pily snažilo rozšířit puklinu, k uvízlému muži se ale do setmění nedostali. Akce na jeho záchranu proto pokračuje.

"Muž je zaklíněný v místě, kde je mezera jen 20 centimetrů. Visí hlavou dolů a je obklopený ledem," řekl šéf tyrolské horské služby Peter Ladstätter. Odhadl, že může trvat dalších sedm až osm hodin, než se záchranáři k horolezci dostanou.

Zbylé členy týmu vrtulník z výšky 3300 metrů, kde se nehoda stala, dopravil do údolí. Tam o ně pečuje krizový tým.

reklama
Klíčová slova: horolezec rakousko

Diskuse

Slovák spadl v rakouských Alpách do ledovcové pukliny, zemřel policista

  •  

Počet příspěvků: , Buďte první!

Přidejte vlastní názor…

Související:

Hlavní zprávy

Krkavčí matku ze Slovenska omrzelo dítě, tak ho šoupla do letadla - anotační foto

Krkavčí matku ze Slovenska omrzelo dítě, tak ho šoupla do letadla

22.05.2015 13:22 Bratislava/Londýn - Jako krkavčí matka se předvedla mladá žena ze Slovenska. Ta se rozhodla, že už dál nechce...

Nová studená válka? Obama dělá chyby. Zpráva agenta CIA je děsivá

22.05.2015 12:53 Aktualizováno Washington – Spojené státy v současné době Ukrajině pomáhají v boji proti separatistům na východě Ukrajiny...

Z Donbasu hlášena těžká palba, střely dopadají na největší koksovnu v Evropě - anotační foto

Z Donbasu hlášena těžká palba, střely dopadají na největší koksovnu v Evropě

22.05.2015 12:44 Kyjev - Východoukrajinské město Avdijivka, které je pod kontrolou vládních vojsk, se stává terčem bojových...

Krajní pravice v Izraeli na vzestupu? Šéfka diplomacie byla v poselství velmi ostrá - anotační foto

Krajní pravice v Izraeli na vzestupu? Šéfka diplomacie byla v poselství velmi...

22.05.2015 12:31 Jeruzalém - Náměstkyně izraelského ministra zahraničí Cipi Hotovelyová (36), která patří k ortodoxním židům,...

Sdílejte článek na sociálních sítích »»»

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

reklama

Další zprávy

reklama

Anketa

Souhlasíte se zákazem předjíždění pro kamiony?

Hlasovalo 4810 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama