Slovák spadl v rakouských Alpách do ledovcové pukliny, zemřel policista

Prägarten - Šestatřicetiletý slovenský horolezec v sobotu spadl do ledovcové pukliny v rakouských Alpách, píše webový portál listu Kleine Zeitung. Na místě v neděli pokračují náročné práce na jeho vysvobození, při kterých zemřel zasahující policista, a dva záchranáři utrpěli zranění.

Diskuse: 0

Slovák spadl v rakouských Alpách do ledovcové pukliny, zemřel policista - anotační foto
reklama

Oblast, kde Slovák uvízl, halí hustá mlha a trápí silné poryvy větru. Jeden z vrtulníků se při třetím letu k místu nehody dostal během přistávacího manévru do turbulence a stal se nakrátko neovladatelným. Pilot musel odhodit lano, na kterém byli zavěšeni dva záchranáři a horský policista, jenž zásah vedl.

Velitel akce Franz Franzeskon při pádu z desetimetrové výšky utrpěl těžká zranění, kterým zanedlouho podlehl. Další záchranář má dvě zlomeniny, třetí se při dopadu na ledový povrch zranil jen lehce. Okolnosti nehody vyšetřuje policie.

Lety vrtulníků Rakušané kvůli nepřízni počasí zastavili. Dva zraněné proto museli jejich kolegové přepravit do nejbližších horských chat.

Webový portál stanice ORF píše, že naživu už možná není ani slovenský horolezec. Se záchranáři nekomunikuje a podle lékařů ho mohl zabít už samotný pád do průrvy.

Slovák, podle deníku Nový čas povoláním policista, byl jedním z osmičlenné skupiny, která vystoupila na vrchol štítu Gross Venediger. Při sestupu se krátce po sobotním poledni zřítil do hloubky asi 40 metrů, kde ho zasypal shrnutý sníh.

Trhlina je natolik úzká, že záchranáři mohou postupovat jen pomalu a za použití speciálního vybavení. Na místě už v sobotu zasahovala horská služba, lékaři i vrtulník. Devatenáct záchranářů se pomocí pily snažilo rozšířit puklinu, k uvízlému muži se ale do setmění nedostali. Akce na jeho záchranu proto pokračuje.

"Muž je zaklíněný v místě, kde je mezera jen 20 centimetrů. Visí hlavou dolů a je obklopený ledem," řekl šéf tyrolské horské služby Peter Ladstätter. Odhadl, že může trvat dalších sedm až osm hodin, než se záchranáři k horolezci dostanou.

Zbylé členy týmu vrtulník z výšky 3300 metrů, kde se nehoda stala, dopravil do údolí. Tam o ně pečuje krizový tým.

reklama
Klíčová slova: horolezec rakousko

Diskuse

Slovák spadl v rakouských Alpách do ledovcové pukliny, zemřel policista

  •  

Počet příspěvků: , Buďte první!

Přidejte vlastní názor…

Související:

Hlavní zprávy

Střet Rusko-Západ pokračuje: V zemích EU a NATO řádí ruští agenti

03.07.2015 19:15 Aktualizováno Bratislava - Slovenská civilní tajná služba SIS dnes zveřejnila zprávu o své činnosti za minulý rok. Mimo...

Obrat v Řecku? Nové průzkumy před referendem přinesla zajímavá čísla

03.07.2015 19:14 Aktualizováno Atény - Nedělní referendum v Řecku o podmínkách, které věřitelé spojují s poskytnutím další finanční pomoci,...

Džihádisté spojili síly a zaútočili na syrský Halab. Turecko ve střehu - anotační foto

Džihádisté spojili síly a zaútočili na syrský Halab. Turecko ve střehu

03.07.2015 18:46 Damašek - Třináct radikálních skupin na území Sýrie v čele s An-Nusrou vytvořilo koalici a zahájilo útoky s...

Rozhodnuto: Řekové jdou k referendu, nejvyšší soud stížnost zamítl - anotační foto

Rozhodnuto: Řekové jdou k referendu, nejvyšší soud stížnost zamítl

03.07.2015 18:39 Atény - Referendum v Řecku, které je naplánované na neděli, se konat bude. Nejvyšší správní soud dnes...

Sdílejte článek na sociálních sítích »»»

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

reklama

Další zprávy

reklama

Anketa

Jste pro referendum o vystoupení Česka z EU?

Hlasovalo 9648 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama