Slovák spadl v rakouských Alpách do ledovcové pukliny, zemřel policista

Prägarten - Šestatřicetiletý slovenský horolezec v sobotu spadl do ledovcové pukliny v rakouských Alpách, píše webový portál listu Kleine Zeitung. Na místě v neděli pokračují náročné práce na jeho vysvobození, při kterých zemřel zasahující policista, a dva záchranáři utrpěli zranění.

Diskuse: 0

Slovák spadl v rakouských Alpách do ledovcové pukliny, zemřel policista - anotační foto
reklama

Oblast, kde Slovák uvízl, halí hustá mlha a trápí silné poryvy větru. Jeden z vrtulníků se při třetím letu k místu nehody dostal během přistávacího manévru do turbulence a stal se nakrátko neovladatelným. Pilot musel odhodit lano, na kterém byli zavěšeni dva záchranáři a horský policista, jenž zásah vedl.

Velitel akce Franz Franzeskon při pádu z desetimetrové výšky utrpěl těžká zranění, kterým zanedlouho podlehl. Další záchranář má dvě zlomeniny, třetí se při dopadu na ledový povrch zranil jen lehce. Okolnosti nehody vyšetřuje policie.

Lety vrtulníků Rakušané kvůli nepřízni počasí zastavili. Dva zraněné proto museli jejich kolegové přepravit do nejbližších horských chat.

Webový portál stanice ORF píše, že naživu už možná není ani slovenský horolezec. Se záchranáři nekomunikuje a podle lékařů ho mohl zabít už samotný pád do průrvy.

Slovák, podle deníku Nový čas povoláním policista, byl jedním z osmičlenné skupiny, která vystoupila na vrchol štítu Gross Venediger. Při sestupu se krátce po sobotním poledni zřítil do hloubky asi 40 metrů, kde ho zasypal shrnutý sníh.

Trhlina je natolik úzká, že záchranáři mohou postupovat jen pomalu a za použití speciálního vybavení. Na místě už v sobotu zasahovala horská služba, lékaři i vrtulník. Devatenáct záchranářů se pomocí pily snažilo rozšířit puklinu, k uvízlému muži se ale do setmění nedostali. Akce na jeho záchranu proto pokračuje.

"Muž je zaklíněný v místě, kde je mezera jen 20 centimetrů. Visí hlavou dolů a je obklopený ledem," řekl šéf tyrolské horské služby Peter Ladstätter. Odhadl, že může trvat dalších sedm až osm hodin, než se záchranáři k horolezci dostanou.

Zbylé členy týmu vrtulník z výšky 3300 metrů, kde se nehoda stala, dopravil do údolí. Tam o ně pečuje krizový tým.

reklama
Klíčová slova: horolezec rakousko

Diskuse

Slovák spadl v rakouských Alpách do ledovcové pukliny, zemřel policista

  •  

Počet příspěvků: , Buďte první!

Přidejte vlastní názor…

Související:

Hlavní zprávy

Stovky běženců vzaly v noci Eurotunel útokem, policie zatýkala - anotační foto

Stovky běženců vzaly v noci Eurotunel útokem, policie zatýkala

31.07.2015 11:14 Aktualizováno Calais - Eurotunel pod Lamanšským průlivem má za sebou další divokou noc. Policejní zdroje hovoří až o 1400...

Tribunál pro katastrofu letu MH17 bude? Existují další možnosti

31.07.2015 11:01 Aktualizováno Kyjev - Rusko ve středu vetovalo rezoluci Rady bezpečnosti OSN, podle níž měl být zřízen tribunál kvůli...

Muž žaluje aerolinky. Musel sedět zkroucený vedle obezního pasažéra - anotační foto

Muž žaluje aerolinky. Musel sedět zkroucený vedle obezního pasažéra

31.07.2015 10:17 Brisbane - Společnost Etihad Airways čelí žalobě, kterou podal jeden z cestujících. Během 14hodinového letu...

Izraelští extremisté zapálili dům, uhořelo malé dítě. Politici jsou zděšeni - anotační foto

Izraelští extremisté zapálili dům, uhořelo malé dítě. Politici jsou zděšeni

31.07.2015 10:14 Aktualizováno Jeruzalém - Při požáru domu poblíž města Nábulusu na okupovaném Západním břehu uhořelo osmnáctiměsíční dítě....

Sdílejte článek na sociálních sítích »»»

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

reklama

Další zprávy

reklama

Anketa

Souhlasíte s pomocí imigrantům?

Hlasovalo 7489 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama