V Rakousku vypukla epidemie prasečí chřipky

Vídeň - V Rakousku vypukla epidemie chřipky A(H1N1): jen v hlavním městě lékaři zaznamenali minulý týden 10 800 nově nakažených. Podle směrnic rakouského virologického institutu je předpokladem pro vyhlášení chřipkové epidemie 10 000 nových případů za týden, informuje televize ORF.

Přidejte svůj názor

"Statistické údaje ukazují, že v Rakousku začíná chřipková epidemie vyvolaná virem A(H1N1)," řekl šéf institutu Franz X. Heinz.

Rakouský ministr zdravotnictví Alois Stöger oznámil, že kvůli rychlému šíření viru platí v zemi počínaje středou nové zásady strategie přístupu k prasečí chřipce. K tomu patří testy na vir A(H1N1), oznamovací povinnost a povinnost léčby.

Podle zdravotníků v celé zemi již onemocnělo chřipkou 30 000 lidí. Většina z nich má prasečí chřipku a mezi nakaženými jsou zejména děti do 14 let, průběh onemocnění je však mírný. Po celé zemi již bylo kvůli epidemickému výskytu viru A(H1N1) uzavřeno 24 škol a předškolních zařízení.

Rakousko již zahájilo očkování proti prasečí chřipce. Po zdravotnickém personálu se od pondělka může nechat očkovat také zbytek populace. Země má k dispoczici 1,6 milionu vakcín.

Očkovací kampaň rakouského ministerstva zdravotnictví, podle některých odborníků přinejmenším sporná, se zaměřuje především na lidi se závažnými chronickými chorobami a těhotné ženy. V pondělí, první den vakcinace, se nechalo proti prasečí chřipce očkovat na 9000 Rakušanů.

Na chřipku A(H1N1) zemřeli v Rakousku až dosud dva lidé - v úterý nemoci podlehl devětatřicetiletý muž, první obětí pak byla jedenáctiletá dívka, která zemřela minulý týden v nemocnici v Innsbrucku.

Podle Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) vir A(H1N1), který byl poprvé zaznamenán v dubnu v Mexiku a Kalifornii, na celém světě zabil již zhruba 6500 lidí.

Kombinace prasečího, ptačího a lidského chřipkového viru je velmi nakažlivá a rychle se šíří, proto Světová zdravotnická organizace (WHO) vyhlásila 11. června pandemii, první v 21. století.

Podle odborníků ECDC může vir A(H1N1) zabít v Evropě až 40 000 lidí, stejně jako sezónní chřipka, která se na kontinentu v posledních týdnech šíří zároveň s prasečí.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Rotterdamu našli dodávku s plynovými láhvemi, kvůli hrozbě teroru…

24.08.2017 04:06 Aktualizováno Rotterdam - Nizozemská policie zadržela dnes v přístavu v Rotterdamu řidiče dodávky se španělskou…

Postoj k uprchlickým kvótám nezměníme, vzkazují do Bruselu Polsko i…

23.08.2017 22:12 Aktualizováno Varšava/Budapešť- Polsko i Maďarsko dnes vzkázaly Evropské komisi, že ze svého odmítavého postoje…

Macron na jaře zřejmě zavítá do Prahy a podepíše plán spolupráce

23.08.2017 22:09 Salcburk - Příští rok na jaře do Prahy zřejmě přijede francouzský prezident Emmanuel Macron. Při…

Mladá Chorvatka se přiznala ke žhářství, požár založila z pomsty Srbům

23.08.2017 21:57 Záhřeb - Hasiči v Chorvatsku dál svádí boj s řadou požárů, které v posledních dnech ničí rozsáhlou…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama