Slovenská opozice navrhuje čipy pro poslance

Bratislava - Poslanci za slovenskou opoziční stranu Obyčejní lidé navrhují, aby docházku zákonodárců v parlamentu kontrolovaly čipové karty, píše v neděli deník Sme.

Diskuse: 1

Slovenská opozice navrhuje čipy pro poslance - anotační foto
reklama

Čipové karty by měly nahradit nynější podpisové archy, které se používají také v české sněmovně.

Cílem kontroly docházky pomocí čipů je omezit podvody, kdy jeden poslanec podpisuje na prezenční listinu několik zákonodárců.

"Poslanci kromě poslaneckých průkazů dostanou čipové karty, které mohou jednoduše a účinně zjišťovat, zda se zúčastňují zasedání," píší v návrhu na změnu jednacího řádu místopředsedkyně parlamentu Erika Jurinová a šéf klubu Obyčejných lidí Jozef Viskupič.

Návrh má být projednán na červnové schůzi parlamentu.

"Technické řešení pomocí čipů neumožňuje vytvářet duplikáty," tvrdí předseda klubu Viskupič.

Podpisy poslanců na prezenčních listech se dostaly do pozornosti veřejnosti v roce 2008. Reportéři deníku Sme tehdy nafilmovali předsedu poslaneckého klubu Slovenské národní strany Rafaela Rafaje jak podpisuje nejen sebe, ale i stranického šéfa Jána Slotu.

Někdejší předseda parlamentu Richard Sulík ze strany Svoboda a Solidarita dal poté nad prezenční listinu umístit kameru, která poslance sledovala, aby nepodváděli.

Letos počátkem května kamera zmizela. Odmontoval ji technik na příkaz nového předsedy Národní rady (slovenského parlamentu). "Sledovat poslance kamerou je nedůstojné a nepřiměřené," řekl předseda parlamentu Pavol Paška z vládního Směru.

Účastí na zasedání parlamentu je podmíněna měsíční odměna poslanců. Pokud poslanec bez řádné omluvy chybí na jednání více než dva dny v měsíci, krátí se mu odměna na polovinu. Pokud zmešká čtyři dny, přijde o celou odměnu.

reklama
Klíčová slova: Slovensko politici

Diskuse

Slovenská opozice navrhuje čipy pro poslance

Počet příspěvků: , poslední 03.06.2012 15:23
(Zobrazeno posledních 1 příspěvků)

Přidejte vlastní názor…

Související:

Hlavní zprávy

Zrušte víza pro Turky, navrhuje Evropská komise. Z kvót se lze vykoupit

04.05.2016 13:35 Aktualizováno Brusel - Evropská komise (EK) dnes otevřela cestu ke zrušení vízové povinnosti pro Turecko. Rozhodnutí umožní...

Asad má mocného spojence, brání ho vlastní krví, varují Američané - anotační foto

Asad má mocného spojence, brání ho vlastní krví, varují Američané

04.05.2016 13:25 Aktualizováno Damašek/Teherán – Konflikt v Sýrii je neustále doprovázen otázkou, zda syrský prezident Bašár Asad setrvá u...

Pokud nesundáte závoj, nemůžete na naše přednášky, oznámila škola. V Dánsku...

04.05.2016 13:22 Kodaň – Vzdělávací centrum pro dospělé v Lyngby, severním předměstí Kodaně, oznámilo svým šesti studentkám,...

Cruz odstoupil z primárek, souboj Clintonové a Trumpa je téměř jistý

04.05.2016 13:19 Aktualizováno Indianapolis - Republikán Donald Trump s přehlede vyhrál primárky v Indianě, a má tak nominaci na post...

Sdílejte článek na sociálních sítích »»»

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

reklama

Další zprávy

reklama

Anketa

Hlasovali byste pro vystoupení České republiky z Evropské unie?

Hlasovalo 7008 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama