Slovenská opozice navrhuje čipy pro poslance

Bratislava - Poslanci za slovenskou opoziční stranu Obyčejní lidé navrhují, aby docházku zákonodárců v parlamentu kontrolovaly čipové karty, píše v neděli deník Sme.

Diskuse: 1

Slovenská opozice navrhuje čipy pro poslance - anotační foto
reklama

Čipové karty by měly nahradit nynější podpisové archy, které se používají také v české sněmovně.

Cílem kontroly docházky pomocí čipů je omezit podvody, kdy jeden poslanec podpisuje na prezenční listinu několik zákonodárců.

"Poslanci kromě poslaneckých průkazů dostanou čipové karty, které mohou jednoduše a účinně zjišťovat, zda se zúčastňují zasedání," píší v návrhu na změnu jednacího řádu místopředsedkyně parlamentu Erika Jurinová a šéf klubu Obyčejných lidí Jozef Viskupič.

Návrh má být projednán na červnové schůzi parlamentu.

"Technické řešení pomocí čipů neumožňuje vytvářet duplikáty," tvrdí předseda klubu Viskupič.

Podpisy poslanců na prezenčních listech se dostaly do pozornosti veřejnosti v roce 2008. Reportéři deníku Sme tehdy nafilmovali předsedu poslaneckého klubu Slovenské národní strany Rafaela Rafaje jak podpisuje nejen sebe, ale i stranického šéfa Jána Slotu.

Někdejší předseda parlamentu Richard Sulík ze strany Svoboda a Solidarita dal poté nad prezenční listinu umístit kameru, která poslance sledovala, aby nepodváděli.

Letos počátkem května kamera zmizela. Odmontoval ji technik na příkaz nového předsedy Národní rady (slovenského parlamentu). "Sledovat poslance kamerou je nedůstojné a nepřiměřené," řekl předseda parlamentu Pavol Paška z vládního Směru.

Účastí na zasedání parlamentu je podmíněna měsíční odměna poslanců. Pokud poslanec bez řádné omluvy chybí na jednání více než dva dny v měsíci, krátí se mu odměna na polovinu. Pokud zmešká čtyři dny, přijde o celou odměnu.

reklama
Klíčová slova: Slovensko politici

Diskuse

Slovenská opozice navrhuje čipy pro poslance

Počet příspěvků: , poslední 03.06.2012 15:23
(Zobrazeno posledních 1 příspěvků)

Přidejte vlastní názor…

Související:

Hlavní zprávy

V Porošenkově ruské továrně zasahovala policie

02.04.2015 06:14 Aktualizováno Moskva - Ruští policisté dnes obsadili vstup do čokoládovny v Lipecku, která patří firmě Rošen ukrajinského...

Potopila se ruská rybářská loď. Nejméně 43 lidí zahynulo - anotační foto

Potopila se ruská rybářská loď. Nejméně 43 lidí zahynulo

02.04.2015 04:19 Moskva - Blízko poloostrova Kamčatka na ruském Dálném východě se potopila ruská rybářská loď. Nejméně 43 lidí...

Ruské protizápadní sankce? Expert: Politika zákony ekonomiky nepohne

02.04.2015 04:14 Aktualizováno "Odhodlání samotné občas stačí k dosažení vítězství nad nepříznivými okolnostmi. Osoba narozená s...

V Rusku prudce roste popularita Stalina. Aktivisté zuří

02.04.2015 03:01 Aktualizováno Moskva - Ruská nevládní organizace Memorial zabývající se vyšetřováním zločinů bolševického diktátora Josifa...

Sdílejte článek na sociálních sítích »»»

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

reklama

Další zprávy

reklama

Anketa

Souhlasíte s tím, aby byly obchody o svátcích zavřené?

Hlasovalo 1715 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama