Slovenská opozice navrhuje čipy pro poslance

Bratislava - Poslanci za slovenskou opoziční stranu Obyčejní lidé navrhují, aby docházku zákonodárců v parlamentu kontrolovaly čipové karty, píše v neděli deník Sme.

Diskuse: 1

Slovenská opozice navrhuje čipy pro poslance - anotační foto
reklama

Čipové karty by měly nahradit nynější podpisové archy, které se používají také v české sněmovně.

Cílem kontroly docházky pomocí čipů je omezit podvody, kdy jeden poslanec podpisuje na prezenční listinu několik zákonodárců.

"Poslanci kromě poslaneckých průkazů dostanou čipové karty, které mohou jednoduše a účinně zjišťovat, zda se zúčastňují zasedání," píší v návrhu na změnu jednacího řádu místopředsedkyně parlamentu Erika Jurinová a šéf klubu Obyčejných lidí Jozef Viskupič.

Návrh má být projednán na červnové schůzi parlamentu.

"Technické řešení pomocí čipů neumožňuje vytvářet duplikáty," tvrdí předseda klubu Viskupič.

Podpisy poslanců na prezenčních listech se dostaly do pozornosti veřejnosti v roce 2008. Reportéři deníku Sme tehdy nafilmovali předsedu poslaneckého klubu Slovenské národní strany Rafaela Rafaje jak podpisuje nejen sebe, ale i stranického šéfa Jána Slotu.

Někdejší předseda parlamentu Richard Sulík ze strany Svoboda a Solidarita dal poté nad prezenční listinu umístit kameru, která poslance sledovala, aby nepodváděli.

Letos počátkem května kamera zmizela. Odmontoval ji technik na příkaz nového předsedy Národní rady (slovenského parlamentu). "Sledovat poslance kamerou je nedůstojné a nepřiměřené," řekl předseda parlamentu Pavol Paška z vládního Směru.

Účastí na zasedání parlamentu je podmíněna měsíční odměna poslanců. Pokud poslanec bez řádné omluvy chybí na jednání více než dva dny v měsíci, krátí se mu odměna na polovinu. Pokud zmešká čtyři dny, přijde o celou odměnu.

reklama
Klíčová slova: Slovensko politici

Diskuse

Slovenská opozice navrhuje čipy pro poslance

Počet příspěvků: , poslední 03.06.2012 15:23
(Zobrazeno posledních 1 příspěvků)

Přidejte vlastní názor…

Související:

Hlavní zprávy

Hrozba v Evropě? Šéf OSN je znepokojen kvůli ruské invazi na Ukrajinu

29.08.2014 00:33 Aktualizováno New York/Kyjev/Moskva - Mimořádné setkání Rady bezpečnosti OSN se dnes koná kvůli nejnovějšímu vývoji krize...

Na Ukrajinu vtrhlo až tisíc ruských vojáků, tvrdí NATO a ukázalo satelitní...

29.08.2014 00:15 Aktualizováno Moskva - Ukrajinský prezident Petro Porošenko dnes oznámil, že kvůli "vpádu ruských vojsk na...

Evropa v ohrožení? Rada bezpečnosti OSN mimořádně zasedá

29.08.2014 00:02 Aktualizováno Kyjev/New York - Rada bezpečnosti OSN vyslyšela naléhavou žádost Ukrajiny, Polska a Litvy. Kvůli nejnovějšímu...

Rusko by mělo zasáhnout, kvůli idiotům z Ukrajiny se potácíme v agónii, zlobí...

28.08.2014 21:52 Aktualizováno Praha – Advokát a bývalý poslanec Jiří Vyvadil, který je rovněž předsedou skupiny Přátelé Ruska v České...

Sdílejte článek na sociálních sítích »»»

reklama
reklama

Právě se děje

reklama

Další zprávy

Aktuálně na BLESK.CZ

Anketa

Jste pro zákaz kouření v restauracích?

Hlasovalo 4805 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama