Slovenská opozice navrhuje čipy pro poslance

Bratislava - Poslanci za slovenskou opoziční stranu Obyčejní lidé navrhují, aby docházku zákonodárců v parlamentu kontrolovaly čipové karty, píše v neděli deník Sme.

Diskuse: 1

Slovenská opozice navrhuje čipy pro poslance - anotační foto
reklama

Čipové karty by měly nahradit nynější podpisové archy, které se používají také v české sněmovně.

Cílem kontroly docházky pomocí čipů je omezit podvody, kdy jeden poslanec podpisuje na prezenční listinu několik zákonodárců.

"Poslanci kromě poslaneckých průkazů dostanou čipové karty, které mohou jednoduše a účinně zjišťovat, zda se zúčastňují zasedání," píší v návrhu na změnu jednacího řádu místopředsedkyně parlamentu Erika Jurinová a šéf klubu Obyčejných lidí Jozef Viskupič.

Návrh má být projednán na červnové schůzi parlamentu.

"Technické řešení pomocí čipů neumožňuje vytvářet duplikáty," tvrdí předseda klubu Viskupič.

Podpisy poslanců na prezenčních listech se dostaly do pozornosti veřejnosti v roce 2008. Reportéři deníku Sme tehdy nafilmovali předsedu poslaneckého klubu Slovenské národní strany Rafaela Rafaje jak podpisuje nejen sebe, ale i stranického šéfa Jána Slotu.

Někdejší předseda parlamentu Richard Sulík ze strany Svoboda a Solidarita dal poté nad prezenční listinu umístit kameru, která poslance sledovala, aby nepodváděli.

Letos počátkem května kamera zmizela. Odmontoval ji technik na příkaz nového předsedy Národní rady (slovenského parlamentu). "Sledovat poslance kamerou je nedůstojné a nepřiměřené," řekl předseda parlamentu Pavol Paška z vládního Směru.

Účastí na zasedání parlamentu je podmíněna měsíční odměna poslanců. Pokud poslanec bez řádné omluvy chybí na jednání více než dva dny v měsíci, krátí se mu odměna na polovinu. Pokud zmešká čtyři dny, přijde o celou odměnu.

reklama
Klíčová slova: Slovensko politici

Diskuse

Slovenská opozice navrhuje čipy pro poslance

Počet příspěvků: , poslední 03.06.2012 15:23
(Zobrazeno posledních 1 příspěvků)

Přidejte vlastní názor…

Související:

Hlavní zprávy

Ostré demonstrace v Rusku: Homosexuálové se střetli s odpůrci  - anotační foto

Ostré demonstrace v Rusku: Homosexuálové se střetli s odpůrci

30.05.2015 17:55 Moskva - Skupina homosexuálů a jejich stoupenců se dnes pokusila uspořádat nepovolený protest za práva gayů a...

KLDR v krizi. Zemí hrozí hladomor

30.05.2015 17:21 Ženeva - Sucho panující v Severní Koreji by letos mohlo vážně ohrozit tamní úrodu a vést v této zemi k...

Co nastane po bankrotu Řecka? Nikdo neví - anotační foto

Co nastane po bankrotu Řecka? Nikdo neví

30.05.2015 17:18 Sitges (Španělsko)/Atény - Dopady případného státního bankrotu Řecka na tamní banky zatím nelze předvídat,...

Merkelová hledá podporu pro pakt s USA  - anotační foto

Merkelová hledá podporu pro pakt s USA

30.05.2015 17:01 Berlín - Německá kancléřka Angela Merkelová se snaží získat v Německu větší podporu pro dojednávanou obchodní...

Sdílejte článek na sociálních sítích »»»

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

reklama

Další zprávy

reklama

Anketa

Souhlasíte se zákazem předjíždění pro kamiony?

Hlasovalo 6908 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama