Evropským prezidentem bude Herman Van Rompuy

Brusel - Belgický premiér Herman Van Rompuy bude prvním evropským prezidentem, evropskou ministryní zahraničí se stane britská baronka Catherine Ashtonová. O rozhodnutí šéfů států a vlád sedmadvacítky informovala agentura Reuters, pro agenturu Mediafax ji ve čtvrtek v Bruselu potvrdil mluvčí české vlády.

Přidejte svůj názor

belgický premiér Herman Van Rompuy

"Máme dohodu," řekl Reuters nejmenovaný diplomat, který se účastní jednání mimořádného summitu v belgické metropoli. "Oba posty byly odsouhlaseny."

Krátce nato potvrdil dohodu mluvčí české vlády Roman Prorok.

Cestu k dohodě umetl britský premiér Gordon Brown, který stáhl kandidaturu Tonyho Blaira na europrezidenta. Za to žádal křeslo šéfky evropské diplomacie pro Ashtonovou.

Ashtonová, evropská komisařka pro obchod, krátce před tím získala podporu socialistických stran zastoupených v Evropském parlamentu.

Švédský premiér Fredrik Reinfeldt, zástupce předsednické země unie, na "britskou rošádu" přistoupil. Šéfům států a vlád předložil duo v Evropě málo známých politiků - dvaašedesátiletého křesťanského demokrata Van Rompuye a třiapadesátileté labouristky Catherine Ashtonové.

Nominace odpovídala dohodě konzervativců a socialistů, kteří se vyslovili pro to, aby místo europrezidenta připadlo zástupci pravého středu a křeslo šéfa diplomacie zástupci levého středu. Křeslo pro Ashtonovou navíc zajistilo novému tandemu "genderovou vyváženost".

Kolem europrezidenta se vyjasnilo už ve středu. Německá kancléřka Angela Merkelová tento den přiznala, že při rozhodování o této funkci bude postupovat společně s francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym. "Německo a Francie v této věci (volbě evropského prezidenta) společně dosáhnou dohody a nepůjdou proti sobě," prohlásila Merkelová ve středu na tiskové konferenci po zasedání vlády ve městě Mesebergu.

Krátce nato se rozvázal jazyk německému velvyslanci v Belgii. "Německo se domnívá, že belgický premiér je dobrým kandidátem... Kancléřka Angela Merkelová a její vláda za ním stojí", řekl nediplomaticky ambasador Reinhard Betzüge.

"Je známý doma v Belgii. Má pověst dobrého vyjednavače a manažera, zřejmě proto byl navržen na tuto funkci," domnívá se slovenský europoslanec Eduard Kukan

"Já si nepřeji, aby EU měla svého prezidenta, dlouhodobě jsem si to nepřál. Mě velmi vyhovuje, že je to postava, o které nikdo nic moc neví, a že to bude postava slabá," komentoval volbu český europoslanec Ivo Strejček (ODS). Dodal, že Česko má prezidenta a nepotřebuje dalšího, který bude pravomoci české hlavy překračovat. "Pochybuji, že bude hájit stoprocentně české národní zájmy," doplnil.

"Není to dobrá volba, je to celkem neznámý politik, a je to nováček. Když se takový politik postaví vedle ruského, amerického nebo čínského prezidenta, bude působit jako nezkušený chudý příbuzný," zhodnotil nového prezidenta slovenský europoslanec Miroslav Mikolášik. "Jsem trochu překvapená, protože po zkušenosti se sestavováním belgické vlády, které trvalo několik měsíců, a byla v Belgii po posledních volbách krize, byla bych spíš pro nizozemského premiéra," poznamenala europoslankyně Anna Záborská ze Slovenska.

Evropský prezident (předseda Evropské rady) bude zastupovat unii navenek, má ji dát jednotný hlas. Jeho úkolem bude řídit schůzky šéfů států a vlád. Nebude však hlasovat.

Evropský ministr zahraničí (vysoký představitel pro zahraniční a bezpečnostní politiku) povede unijní diplomacii. Bude náměstkem šéfa Evropské komise, Portugalce José Barrosa.

Témata: europrezident
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Evropským prezidentem bude Herman Van Rompuy

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Francie hlásí sečteno. Macron vyhrál před Le Penovou

24.04.2017 05:25 Aktualizováno Paříž - Po sečtení 97 procent hlasů z nedělního prvního kola prezidentských voleb ve Francii vede…

V Argentině našli další z násilně odebraných dětí za diktatury

24.04.2017 05:03 Buenos Aires - Argentinská organizace Abuelas de Plaza de Mayo (Babičky z Květnového náměstí) v…

Američanům dochází trpělivost: Ke Koreji míří flotila válečných lodí

24.04.2017 02:20 Aktualizováno Washington - Jižně od Korejského poloostrova zahájilo společné vojenské manévry s japonským…

Kdo je skutečně Le Penová? Zažila atentát i posměšky, matka se fotila pro…

24.04.2017 01:16 MAGAZÍN - Kandidátka na prezidentku Francie ultra-pravicové Národní fronty Marine Le Penová měla…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama