Evropským prezidentem bude Herman Van Rompuy

Brusel - Belgický premiér Herman Van Rompuy bude prvním evropským prezidentem, evropskou ministryní zahraničí se stane britská baronka Catherine Ashtonová. O rozhodnutí šéfů států a vlád sedmadvacítky informovala agentura Reuters, pro agenturu Mediafax ji ve čtvrtek v Bruselu potvrdil mluvčí české vlády.

Přidejte svůj názor

belgický premiér Herman Van Rompuy

"Máme dohodu," řekl Reuters nejmenovaný diplomat, který se účastní jednání mimořádného summitu v belgické metropoli. "Oba posty byly odsouhlaseny."

Krátce nato potvrdil dohodu mluvčí české vlády Roman Prorok.

Cestu k dohodě umetl britský premiér Gordon Brown, který stáhl kandidaturu Tonyho Blaira na europrezidenta. Za to žádal křeslo šéfky evropské diplomacie pro Ashtonovou.

Ashtonová, evropská komisařka pro obchod, krátce před tím získala podporu socialistických stran zastoupených v Evropském parlamentu.

Švédský premiér Fredrik Reinfeldt, zástupce předsednické země unie, na "britskou rošádu" přistoupil. Šéfům států a vlád předložil duo v Evropě málo známých politiků - dvaašedesátiletého křesťanského demokrata Van Rompuye a třiapadesátileté labouristky Catherine Ashtonové.

Nominace odpovídala dohodě konzervativců a socialistů, kteří se vyslovili pro to, aby místo europrezidenta připadlo zástupci pravého středu a křeslo šéfa diplomacie zástupci levého středu. Křeslo pro Ashtonovou navíc zajistilo novému tandemu "genderovou vyváženost".

Kolem europrezidenta se vyjasnilo už ve středu. Německá kancléřka Angela Merkelová tento den přiznala, že při rozhodování o této funkci bude postupovat společně s francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym. "Německo a Francie v této věci (volbě evropského prezidenta) společně dosáhnou dohody a nepůjdou proti sobě," prohlásila Merkelová ve středu na tiskové konferenci po zasedání vlády ve městě Mesebergu.

Krátce nato se rozvázal jazyk německému velvyslanci v Belgii. "Německo se domnívá, že belgický premiér je dobrým kandidátem... Kancléřka Angela Merkelová a její vláda za ním stojí", řekl nediplomaticky ambasador Reinhard Betzüge.

"Je známý doma v Belgii. Má pověst dobrého vyjednavače a manažera, zřejmě proto byl navržen na tuto funkci," domnívá se slovenský europoslanec Eduard Kukan

"Já si nepřeji, aby EU měla svého prezidenta, dlouhodobě jsem si to nepřál. Mě velmi vyhovuje, že je to postava, o které nikdo nic moc neví, a že to bude postava slabá," komentoval volbu český europoslanec Ivo Strejček (ODS). Dodal, že Česko má prezidenta a nepotřebuje dalšího, který bude pravomoci české hlavy překračovat. "Pochybuji, že bude hájit stoprocentně české národní zájmy," doplnil.

"Není to dobrá volba, je to celkem neznámý politik, a je to nováček. Když se takový politik postaví vedle ruského, amerického nebo čínského prezidenta, bude působit jako nezkušený chudý příbuzný," zhodnotil nového prezidenta slovenský europoslanec Miroslav Mikolášik. "Jsem trochu překvapená, protože po zkušenosti se sestavováním belgické vlády, které trvalo několik měsíců, a byla v Belgii po posledních volbách krize, byla bych spíš pro nizozemského premiéra," poznamenala europoslankyně Anna Záborská ze Slovenska.

Evropský prezident (předseda Evropské rady) bude zastupovat unii navenek, má ji dát jednotný hlas. Jeho úkolem bude řídit schůzky šéfů států a vlád. Nebude však hlasovat.

Evropský ministr zahraničí (vysoký představitel pro zahraniční a bezpečnostní politiku) povede unijní diplomacii. Bude náměstkem šéfa Evropské komise, Portugalce José Barrosa.

Témata: europrezident
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Parodie na vítěznou píseň Eurovize? Izrael je v šoku, bude to mít dohru

23.05.2018 22:07 Aktualizováno Amsterdam - Izraelský velvyslanec v Nizozemsku podal stížnost kvůli parodii písně vítězky letošního…

Brutální záběry šokovaly celou zemi. Aktivisté dali kameru na farmu,…

23.05.2018 22:07 Aktualizováno Lincoln (Velká Británie) - Britská laická i odborná veřejnost je v šoku. Pobouřily ji záběry…

Za rok se budou konat volby do Evropského parlamentu, připomněl jeho…

23.05.2018 20:46 Brusel - Přesně rok zbývá do chvíle, kdy lidé v Evropské unii začnou volit nové složení Evropského…

Co bude s Británií? Blíží se důležité hlasováno o brexitu

23.05.2018 20:39 Londýn - Klíčový zákon britské vlády o odchodu z Evropské unie se vrátí k projednání do dolní…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama