Profil: Herman Van Rompuy - belgický Rambo, nebo klaun?

Praha - Belgičan Herman Van Rompuy se stane prvním evropským prezidentem. Je přesně takovým typem politika, jakého v této funkci potřebují Francouzi a Němci.

Přidejte svůj názor

belgický premiér Herman Van Rompuy

Pečlivý úředník, dobrý vyjednávač, muž kompromisu, který je pověstný tím, že vše dlouho rozmýšlí. Nikoho nepředstihne, neurazí, nezastíní.

Francouzsko-německý tandem se nemusí bát, že by mu v Evropské unii už dál nepatřilo hlavní slovo.

Nynější belgický premiér, dvaašedesátiletý křesťanský demokrat Van Rompuy není kalibrem Tonyho Blaira, který by Nicolasi Sarkozymu a Angele Merkelové mohl brát vítr z plachet.

Nemá charisma někdejšího šéfa britské vlády, mimo Belgii ho téměř nikdo nezná.

Portál Monster and Critics píše: Namísto energického, průrazného a uznávaného politika bude Evropskou unii reprezentovat bezbarvý úředník, kterému Belgičané kdoví proč přezdívají Rumpypumpy.

Nahlíženo z Česka, Van Rompuy připomíná Vladimíra Špidlu, sociálního demokrata, někdejšího premiéra a nyní unijního komisaře. Spojuje je nejen zádumčivý výraz skrytý za brýlemi. Ani jeden z nich není velkolepý řečník, oba jsou váhaví, nerozhodní.

Van Rompuy se dlouho rozmýšlel, než přijal žádost belgického krále, aby sestavil vládu.

Působí jako snílek, píše básně, bloguje. Jeho manželka mu říká Rambo. Van Rompuy je přitom drobný, nemotorný, působí plaše, pod jeho sakem nejsou patrné žádné svaly.

Britský deník Daily Express zveřejnil ve čtvrtek jeho fotografii s červeným klaunským nosem a kloboukem. Fotomontáž sestavila jeho sestra Christine, která je členkou konkurenční Strany pracujících.

Belgičtí labouristé plakát s tímto snímkem vylepovali loni ve volební kampani. Volby však vyhráli Rompuyovi křesťanští demokraté a Rompuy sestavil vládu.

Herman Achille Van Rompuy - Vlám, který vystudoval filozofii a ekonomii na katolické univerzitě v Lovani, však není pouhý klaun či snílek. Mezi státníky má pověst skvělého vyjednávače. Belgii vládne jen necelý rok, dokázal ale tišit spory mezi Vlámy a Valony, které ohrožují jednotu Belgického království.

Co víc: Je pokládán za úspěšného ministra financí. Během deseti let přispěl k tomu, že se veřejný dluh Belgie ze 135 procent HDP snížil na 100 procent. A to se v době hospodářské krize počítá.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Rotterdamu našli dodávku s plynovými láhvemi, kvůli hrozbě teroru…

24.08.2017 04:06 Aktualizováno Rotterdam - Nizozemská policie zadržela dnes v přístavu v Rotterdamu řidiče dodávky se španělskou…

Postoj k uprchlickým kvótám nezměníme, vzkazují do Bruselu Polsko i…

23.08.2017 22:12 Aktualizováno Varšava/Budapešť- Polsko i Maďarsko dnes vzkázaly Evropské komisi, že ze svého odmítavého postoje…

Macron na jaře zřejmě zavítá do Prahy a podepíše plán spolupráce

23.08.2017 22:09 Salcburk - Příští rok na jaře do Prahy zřejmě přijede francouzský prezident Emmanuel Macron. Při…

Mladá Chorvatka se přiznala ke žhářství, požár založila z pomsty Srbům

23.08.2017 21:57 Záhřeb - Hasiči v Chorvatsku dál svádí boj s řadou požárů, které v posledních dnech ničí rozsáhlou…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama