Profil: Herman Van Rompuy - belgický Rambo, nebo klaun?

Praha - Belgičan Herman Van Rompuy se stane prvním evropským prezidentem. Je přesně takovým typem politika, jakého v této funkci potřebují Francouzi a Němci.

Přidejte svůj názor

belgický premiér Herman Van Rompuy

Pečlivý úředník, dobrý vyjednávač, muž kompromisu, který je pověstný tím, že vše dlouho rozmýšlí. Nikoho nepředstihne, neurazí, nezastíní.

Francouzsko-německý tandem se nemusí bát, že by mu v Evropské unii už dál nepatřilo hlavní slovo.

Nynější belgický premiér, dvaašedesátiletý křesťanský demokrat Van Rompuy není kalibrem Tonyho Blaira, který by Nicolasi Sarkozymu a Angele Merkelové mohl brát vítr z plachet.

Nemá charisma někdejšího šéfa britské vlády, mimo Belgii ho téměř nikdo nezná.

Portál Monster and Critics píše: Namísto energického, průrazného a uznávaného politika bude Evropskou unii reprezentovat bezbarvý úředník, kterému Belgičané kdoví proč přezdívají Rumpypumpy.

Nahlíženo z Česka, Van Rompuy připomíná Vladimíra Špidlu, sociálního demokrata, někdejšího premiéra a nyní unijního komisaře. Spojuje je nejen zádumčivý výraz skrytý za brýlemi. Ani jeden z nich není velkolepý řečník, oba jsou váhaví, nerozhodní.

Van Rompuy se dlouho rozmýšlel, než přijal žádost belgického krále, aby sestavil vládu.

Působí jako snílek, píše básně, bloguje. Jeho manželka mu říká Rambo. Van Rompuy je přitom drobný, nemotorný, působí plaše, pod jeho sakem nejsou patrné žádné svaly.

Britský deník Daily Express zveřejnil ve čtvrtek jeho fotografii s červeným klaunským nosem a kloboukem. Fotomontáž sestavila jeho sestra Christine, která je členkou konkurenční Strany pracujících.

Belgičtí labouristé plakát s tímto snímkem vylepovali loni ve volební kampani. Volby však vyhráli Rompuyovi křesťanští demokraté a Rompuy sestavil vládu.

Herman Achille Van Rompuy - Vlám, který vystudoval filozofii a ekonomii na katolické univerzitě v Lovani, však není pouhý klaun či snílek. Mezi státníky má pověst skvělého vyjednávače. Belgii vládne jen necelý rok, dokázal ale tišit spory mezi Vlámy a Valony, které ohrožují jednotu Belgického království.

Co víc: Je pokládán za úspěšného ministra financí. Během deseti let přispěl k tomu, že se veřejný dluh Belgie ze 135 procent HDP snížil na 100 procent. A to se v době hospodářské krize počítá.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bude to bolet! Analýza dopadů brexitu varuje EU před katastrofou

21.01.2018 00:01 NÁZOR - Jen kvůli tomu, že jde o klaunskou show, která téměř každý den nabízí nové epizody, nelze…

Uprchlici jsou v šoku: Evropu jsme si představovali úplně jinak. Tohle je…

20.01.2018 22:03 Aktualizováno Novináři amerického deníku The Washington Post (WP) se vydali do řeckého uprchlického tábora Moria.…

Rumunsko se opět bouří, tisíce lidí protestovaly proti reformě justice

20.01.2018 21:56 Bukurešť - Přes 10 tisíc lidí dnes v Rumunsku protestovalo proti novým zákonům, které schválil…

Nová kapitola migrační krize? Problémy se přesouvají do další evropské země

20.01.2018 21:14 Aktualizováno Madrid - Evropská agentura pro pohraniční a pobřežní stráž (Frontex) varuje, že počet přistěhovalců…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama