Rompuy vzal funkci evropského prezidenta až napotřetí

Brusel - Belgický premiér Herman van Rompuy nabízenou funkci nového evropského prezidenta dvakrát odmítl. Podle belgického listu Le Soir souhlasil teprve až napotřetí, píše ve svém pátečním vydání deník Právo.

Přidejte svůj názor

Herman van Rompuy

Obě odmítnutí zazněla ve dnech před summitem Evropské unie. Důvodem bylo, že v té době neměl dostatečnou podporu – nestály za ním všechny země Unie.

Jeden z politických spojenců premiéra už dříve řekl, že belgický politik funkci nepřijme, pokud by se muselo rozhodovat většinově.

Van Rompuy údajně týden před summitem sdělil belgickému parlamentu, že "pokud vznikne konsenzus, tato osoba (premiér) nemůže tuto důležitou funkci odmítnout".

Se vstupem příjmení van Rompuy, které tak trochu vypadá jako kříženec holandštiny a francouzštiny, na velkou evropskou scén vyvstala otázka, jak se vlastně správně vyslovuje. Podle belgického velvyslanectví v Praze je to prosté: příjmení zní tak, jak je na to van Rompuy zvyklý ve své jazykové komunitě – "van rompe", a jeho jméno "herman".

Podle webové stránky Corvo.com, která se sama označuje za "největšího průvodce výslovností na světě", je ale výslovnost příjmení "van rompej".

Témata: EU | Van Rompuy, Herman
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Rotterdamu našli dodávku s plynovými láhvemi, kvůli hrozbě teroru…

24.08.2017 04:06 Aktualizováno Rotterdam - Nizozemská policie zadržela dnes v přístavu v Rotterdamu řidiče dodávky se španělskou…

Postoj k uprchlickým kvótám nezměníme, vzkazují do Bruselu Polsko i…

23.08.2017 22:12 Aktualizováno Varšava/Budapešť- Polsko i Maďarsko dnes vzkázaly Evropské komisi, že ze svého odmítavého postoje…

Macron na jaře zřejmě zavítá do Prahy a podepíše plán spolupráce

23.08.2017 22:09 Salcburk - Příští rok na jaře do Prahy zřejmě přijede francouzský prezident Emmanuel Macron. Při…

Mladá Chorvatka se přiznala ke žhářství, požár založila z pomsty Srbům

23.08.2017 21:57 Záhřeb - Hasiči v Chorvatsku dál svádí boj s řadou požárů, které v posledních dnech ničí rozsáhlou…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama