Američané neplánovali v Iráku zajišťovat mír

Londýn - Poradce bývalého britského premiéra pro zahraniční politiku, David Manning, prozradil, že americká armáda nikdy nepočítala s tím, že v Iráku bude suplovat úlohu mírových jednotek. V pondělí o tom informuje portál Yahoo News.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Velení amerických jednotek prý nikdy nebralo nastolení a udržení míru jako svůj úkol. "Americká armáda šla do Iráku s přesvědčením, že musí vybojovat válku. A když skončila, počítali s tím, že se vrátí domů," uvedl Manning v jednom z rozhovorů.

Své vyjádření pak ilustroval na příkladu, kdy se britští vojáci snažili s místním obyvatelstvem komunikovat, což americké jednotky odmítali. "Byl jsem docela překvapen neochotou amerických vojáků vystoupit ze svých tanků, sundat si helmy a snažit se navázat kontakt s místními komunitami. Celou dobu vypadali, jako by ještě válčili, než že by se snažili o nastolení míru."

Později se vyjádřil i k politice bývalého amerického prezidenta, jenž po útocích z 11. září začal mluvit o možné spojitosti mezi Usámou bin Ládinem, Al-Kájdou a režimem Saddáma Husajna, proti čemuž však Tony Blair opatrně protestoval.

"Reakce premiéra byla taková, že tvrdil, že je třeba skutečně přesvědčivých důkazů pro vtrhnutí do Iráku," prozradil Manning a dodal, že se bývalý britský premiér snažil americkou vládu přesvědčit, že je třeba soustředit se spíš na misi v Afghánistánu, coby sídla Al-Kájdy.

Témata: Irák | USA
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Rotterdamu našli dodávku s plynovými láhvemi, kvůli hrozbě teroru…

24.08.2017 04:06 Aktualizováno Rotterdam - Nizozemská policie zadržela dnes v přístavu v Rotterdamu řidiče dodávky se španělskou…

Postoj k uprchlickým kvótám nezměníme, vzkazují do Bruselu Polsko i…

23.08.2017 22:12 Aktualizováno Varšava/Budapešť- Polsko i Maďarsko dnes vzkázaly Evropské komisi, že ze svého odmítavého postoje…

Macron na jaře zřejmě zavítá do Prahy a podepíše plán spolupráce

23.08.2017 22:09 Salcburk - Příští rok na jaře do Prahy zřejmě přijede francouzský prezident Emmanuel Macron. Při…

Mladá Chorvatka se přiznala ke žhářství, požár založila z pomsty Srbům

23.08.2017 21:57 Záhřeb - Hasiči v Chorvatsku dál svádí boj s řadou požárů, které v posledních dnech ničí rozsáhlou…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama