Slovenská siamská dvojčata zemřela

Bratislava - Slovenská siamská dvojčata, která se v pátek pokusili oddělit chirurgové bratislavské nemocnice na Kramárech, nepřežila. Informuje o tom server tvnoviny.sk a čas sk.

Přidejte svůj názor

371

Jeden z chlapců, který měl vážně poškozený mozek, zemřel při operaci, druhý těsně po ní.

Dvojčata operovali v Dětské fakultní nemocnici s poliklinikou v Bratislavě a zákrok trval šest hodin.

Bratislavští lékaři se rozhodli Šimona a Jurka oddělit, protože zdravotní stav jednoho z nich se velmi prudce zhoršil.

Podle ředitele dětské nemocnice Daniela Žitňana měl jeden z chlapců neprůchodná střeva.

"Stav jednoho z chlapců byl opravdu kritický, ten druhý však šanci měl, proto jsme se rozhodli pro rychlou akci," sdělila primářka novorozeneckého oddělení Eva Franková.

Chlapci srostlí přední částí těla měli mimo jiné společná játra a další části zažívacího traktu. Podle Frankové bylo právě oddělení jater nejsložitější částí operace. "Jejich stav byl vážný už po narození," dodala Franková.

Na zákroku se podílelo minimálně šest operatérů a stejný počet sálových sester. Podle lékařů šlo o jedno z nejsložitějších oddělování siamských dvojčat v historii.

Bratři měli spojené také zažívací ústrojí a některé důležité žíly.

Obě děti měly také problémy se srdcem. Jeden z nich měl ale poškozeno několik orgánů a trpěl patologicky zvýšeným množstvím mozkomíšního moku v centrálním nervovém systému.

Dvojčata musela podstoupit několik vyšetření ultrazvukem, laboratorní testy, předoperační vyšetření, sonograf hlaviček i ultrazvuk mozku.

Siamská dvojčata se narodila ve čtvrtek dopoledne pětatřicetileté matce ve fakultní nemocnici Na Kramárech.

Porod císařským řezem byl komplikovaný, trval dvě hodiny, ale lékaři ho označili za úspěšný. Dvojčata byla předána do péče lékařů na dětském oddělení nemocnice.

Matka dvojčat již dříve porodila čtyři zdravé děti, dva chlapce a dvě dívky. Rodina žije ve skromných poměrech v Křížovanech na východě Slovenska. Vladimír a Božena jsou nezaměstnaní a žijí ze sociálních dávek a rodičovských příspěvků.

Jsou také silně věřící. Podle informací televize Markíza se dokonce před porodem dvojčat pořádala ve vesnici rodiny společná mše za bezproblémové narození chlapečků.

Některá slovenská média ale uvedla, že se matka prozradila, že pokud by věděla o stavu svých dětí dříve, šla by na potrat.

Podle obyvatel Křížovan jsou Vladimír a Božena vzornými rodiči a příkladně se starají o své čtyři děti.

Na Slovensku se siamská dvojčata narodila pošesté v historii. První záznam je z 18. století a druhý až z roku 1970.

Před devíti lety se na Slovensku narodily jako siamská dvojčata srostlá v oblasti pánevní kosti holčičky Andrea a Lucie. Podařilo se je oddělit a nyní jsou v pořádku.

V roce 2007 bratislavští lékaři bojovali o životy dvou chlapců, kteří se narodili srostlí přední částí těla. Děti se podařilo během dvaadvacetihodinové operace oddělit, dvojčata ale žila jen několik měsíců a zemřela na infekci.

Podle světových statistik připadají jedna siamská dvojčata na každých 50 000 porodů. Jen malá část z nich se však rodí živá. Polovina ze živě narozených párů umírá záhy po porodu.

Na Slovensku připadají jedna siamská dvojčata na 1,5 milionu živě narozených dětí. Za posledních více než 30 let se v této zemi narodila celkem čtyřikrát. Příčina vzniku této genetické chyby není zatím známa.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Konec rasismu a odporu k migraci? Jsme na kritické křižovatce, varuje…

23.05.2018 00:01 NÁZOR - Královská svatba ve Velké Británii byla velmi inkluzívní, zatímco brexit chce zavírat,…

Bulharsko neplní kritéria pro přijmutí eura, tvrdí EK

22.05.2018 21:53 Brusel - Bulharsko, které doufá v brzké zavedení eura, ještě neplní veškerá kritéria nutná pro…

Šéf Facebooku se v EP omluvil, že se jeho firma málo bránila zneužívání

22.05.2018 21:09 Aktualizováno Brusel - Zakladatel a šéf Facebooku Mark Zuckerberg se dnes vpodvečer v Bruselu na setkání s…

Rusko-francouzské námluvy? Macron letí za Putinem, ten se lehce ošálit nedá

22.05.2018 16:53 Aktualizováno Paříž - Francouzský prezident Emmanuel Macron podnikne ve čtvrtek a v pátek svou první oficiální…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama