Šlo o jedno z nejtěžších oddělení siamských dvojčat v historii, uvedli slovenští lékaři

Bratislava - Slovenští lékaři se v pátek neúspěšně pokusili oddělit siamská dvojčata. První z chlapců zemřel ihned po operaci, boj o život druhého chlapce lékaři prohráli asi hodinu poté, informují v sobotu Sme.sk, Pravda.sk a televize Markíza.

Přidejte svůj názor

371

"Podařilo se nám obě dvě siamská dvojčata oddělit. Jeden z chlapců bohužel zemřel ihned po zákroku," prohlásil na sobotní tiskové konferenci primář dětského oddělení fakultní bratislavské nemocnice Na Kramárech Vladimír Cingel.

"U chlapce, který byl na tom od narození lépe, nastal kritický okamžik po definitivním oddělení," uvedl Cingel. "Pacientovi se změnil tlak. Došlo k výraznému difúznímu krvácení z měkkých tkání, které je velmi těžké zastavit," dodal primář.

Cingel sdělil, že chlapce začali oživovat přímo na sále, poté byl převezen na oddělení anesteziologie a jednotku intenzivní péče, kde však lékaři boj o jeho život zhruba po hodině od operace prohráli.

"Nemohli jsme dokončit resuscitační výkon v důležité fázi, bohužel," sdělil Cingel.

Podle Cingela byly "z chirurgicko-technického hlediska" velkým problémem také srostlá játra novorozenců. "Jsou velmi krvácivá a křehká. Máme pouze omezené možnosti, jak zabránit krvácení při jejich oddělování," řekl Cingel.

Samotný zákrok trval zhruba pět hodin. Podílelo se na něm šest operatérů, mezi nimiž bylo několik odborníků, kteří již měli s oddělováním siamských dvojčat zkušenosti.

Podle Cingela byla šance dvojčat na přežití minimální. Byli nedonošení a narodili se s mnoha onemocněními a poruchami orgánů.

Cingel označil páteční operaci za jeden z nejtěžších případů oddělování siamských dvojčat v historii.

Zdravotní stav jednoho z chlapců se výrazně zhoršil již po narození. Podle ředitele dětské nemocnice Daniela Žitňana měl jeden z chlapců neprůchodná střeva. Proto se lékaři rozhodli pro okamžitý operační zákrok. Pokoušeli se zachránit alespoň jedno z dvojčat.

Obyčejně se totiž u siamských dvojčat čeká s operací i několik měsíců, aby nabrala sílu.

Chlapci srostlí přední částí těla měli mimo jiné společná játra a další části zažívacího traktu.

Bratři měli spojené také zažívací ústrojí a některé důležité žíly. Od narození byli připojení na umělou ventilaci.

Obě děti měly také problémy se srdcem. Jeden z nich měl ale poškozeno několik orgánů a trpěl patologicky zvýšeným množstvím mozkomíšního moku v centrálním nervovém systému.

Siamská dvojčata se narodila ve čtvrtek dopoledne pětatřicetileté matce ve fakultní nemocnici Na Kramárech.

Porod císařským řezem byl komplikovaný, trval dvě hodiny, ale lékaři ho označili za úspěšný. Dvojčata byla předána do péče lékařů na dětském oddělení nemocnice.

Matka dvojčat již dříve porodila čtyři zdravé děti, dva chlapce a dvě dívky. Rodina žije ve skromných poměrech v Křížovanech na východě Slovenska. Vladimír a Božena jsou nezaměstnaní a žijí ze sociálních dávek a rodičovských příspěvků.

Jsou také silně věřící. Podle informací televize Markíza se dokonce před porodem dvojčat pořádala ve vesnici rodiny společná mše za bezproblémové narození chlapečků.

Některá slovenská média ale uvedla, že se matka prozradila, že pokud by věděla o stavu svých dětí dříve, šla by na potrat.

Podle obyvatel Křížovan jsou Vladimír a Božena vzornými rodiči a příkladně se starají o své čtyři děti.

Na Slovensku se siamská dvojčata narodila pošesté v historii.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Uprchlíci na ostrovech se bouří. Řecko kvůli turistům přijalo nové pravidlo

20.04.2018 22:07 Aktualizováno Lesbos - Vlnu nepokojů na řeckých ostrovech vyvolalo rozhodnutí Rady státu. Podle něj jej mohou…

Baskická ETA přiznala, že páchala zlo. Žádá o odpuštění

20.04.2018 22:01 Aktualizováno Madrid - Separatistická organizace Baskicko a jeho svoboda (ETA) přiznala, že páchala zlo a…

Francouzský expremiér Valls chce být starostou Barcelony

20.04.2018 20:12 Barcelona - Bývalý francouzský premiér Manuel Valls by se mohl stát příštím starostou Barcelony.…

Po královně Alžbětě bude Británii vládnout princ Charles

20.04.2018 19:02 Londýn - V čele britského Společenství (Commonwealth) stane v budoucnu po královně Alžbětě II. její…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama