Zmatek vládne na kodaňské klimatické konferenci

Kodań - Do médií unikl ve středu návrh závěrečné zprávy klimatické konference v Kodani. Text se podle zprávy deníku Guardian odklání od Kjótského protokolu, snižuje vliv OSN a poskytuje bohatým státům možnost vypouštět téměř dvakrát více emisí než chudým.

Přidejte svůj názor

Zástupci rozvojových států reagovali na únik velmi pobouřeně - z dokumentů totiž vyplývá, že lídři všech zemí budou příští týden vyzváni k podepsání dohody, která klade velmi nevyvážené požadavky na různé státy světa. Středeční jednání v Kodani jsou proto ve zmatku.

S největší pravděpodobností bude nyní nutné text stáhnout, především kvůli reakci již předtím skeptických států, jako je Čína nebo Indie, a dalších rozvojových zemí. Během nadcházejících dní by se měly objevit nové texty. Z těch by měl vzejít souhrn, s nímž budou souhlasit všechny státy.

Podle šéfa klimatického panelu OSN Yvo de Boera ale nejde o závažný problém. "Šlo o neformální dokument, který dostalo několik lidí za účelem konzultace. Jediné formální texty v procesu OSN jsou v rukou představitelů účastnících se jednání konference v Kodani," uvedl de Boer.

Představitelé rozvojových zemí ale jeho vyjádření nijak neuklidnilo.

„Tento text okrádá rozvojové země o jejich spravedlivý a rovnoprávný podíl v atmosférickém prostoru,“ prohlásil Lumumba Di-Aping, súdánský předseda skupiny 132 rozvojových států, do níž patří G77 a Čína.

V jednání však míní rozvojové země podle Di-Apinga pokračovat.

„Neopustíme nyní jednání, protože nedovolíme neúspěch Kodaně. Ale nepodepíšeme nerovnou dohodu. Nepřijmeme takovou smlouvu, která odsuzuje 80 procent světové populace k dalšímu utrpení a nespravedlnosti,“ řekl Di-Aping.

Reakci zástupců rozvojových států na způsob jednání Velké Británie nebo Spojených států popsali analytici z bohatších států jako přehnanou, ale v základě zcela správnou.

„Návrh rámcové dohody poukazuje na machinace probíhající v zákulisí, jež provádí zaujatý hostitel. Místo aby se choval jako vyjednavač, přiklání se k rozvinutým státům,“ prohlásil mluvčí neziskové skupiny Cafod podporující rozvoj.

Podle návrhu, jehož text omylem unikl, by do roku 2050 měly rozvinuté státy mít možnost vypouštět až dvojnásobný objem emisí skleníkových plynů než rozvojové. Chudé země nesmí podle textu překročit limit 1,44 tun uhlíku na osobu do roku 2050, zatímco pro bohatší státy je limit 2,67 tun.

Pro rozvojové státy návrh také zavádí povinnost dalších omezení a opatření, jež nebyly součástí Kjótského protokolu. Ten je jediným existujícím textem, který stanoví zákonnou povinnost omezovat vypouštěné emise skleníkových plynů.

Z textu dále vyplývá, že bude oslaben vliv OSN v nakládání s financemi určenými na boj s klimatickou změnou. Nově vzniklý "zelený fond" by totiž měla spravovat Světová banka a Globální fond životního prostředí (GEF). Okrajovou roli dává text OSN i ve vyjednávání.

Dále rozděluje chudé státy, a to tak, že vytváří novou kategorii rozvojových států, a to „nejzranitelnější“.

„Jde jen o rámcový návrh, ale zvyšuje riziko toho, že když se velké země shodnou, malé tím utrpí. V každém případě musí být zásahy do emisí větší. Připouští příliš mnoho různých kliček a neukazuje na nic takového jako čtyřicetiprocentní omezení, které vědci prohlašují za nutné,“ uvedl podle Guardianu analytik Antonio Hill.

Na tzv. dánském textu podle Guardianu pracovala skupina jednotlivců, pravděpodobně zahrnující představitele Velké Británie, Spojených států a Dánska. Text byl dokončen tento týden a dosud k němu měl přístup jen velmi malý počet států.

Témata: Ekologie
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Uprchlíci hromadně plují do Španělska. Stráž vystopola 17 lodí, tři se…

27.05.2018 18:33 Barcelona - Španělské pobřežní hlídky zachytily o víkendu přes 500 přistěhovalců z více než deseti…

V Německu se krátce po sobě zřítila dvě malá letadla, piloti zahynuli

27.05.2018 18:28 Berlín - Při pádu dvou malých letadel ve spolkové zemi Bádensko-Württembersko dnes zahynuli dva…

Němci jsou naštvaní: Jak jste to mohli dopustit? Tyto ženy mohly žít,…

27.05.2018 18:01 Aktualizováno Berlín - Téma kriminality migrantů je v evropských médiích hodně a často propíráno. Zvláště to…

"Vláda islámu v Německu je vládou zla." Berlín zachvátily protesty…

27.05.2018 17:48 Aktualizováno Berlín - Do ulic Berlína dnes vyšly tisíce příznivců i odpůrců protiimigrační opoziční strany…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama