Hlavní body Kodaňské dohody

Kodaň - Americký prezident Barack Obama v pátek vyjednal nezávaznou dohodu o klimatických změnách s Čínou, Indií, Jihoafrickou republikou a Brazílií. Její obsah ale zůstal daleko za výsledky, které se od dvoutýdenní klimatické konference OSN v Kodani očekávaly.

Přidejte svůj názor

Barack Obama, prezident USA

Zde jsou některé klíčové body smlouvy, která je označována jako Kodaňská dohoda:

• dlouhodobé plány: Podle dohody je potřeba "obsáhlých zásahů v oblasti globálních emisí s ohledem na snížení globálních emisí tak, aby zvýšení teploty na celém světě bylo menší než dva stupně Celsia".

• právně závazné jednání: Návrh připojený k dohodě žádá uzavření právně závazné smlouvy do konce příštího roku.

• finanční podpora chudých zemí: Bohaté země poskytnou "odpovídající a dostatečné finanční prostředky, technologie a kapacity" na podporu chudých zemí. V textu se mluví zejména o rozvojových zemích, malých ostrovních státech a afrických zemích. Rozvinuté státy budou také těmto zemím do roku 2020 poskytovat 100 miliard dolarů ročně na podporu boje s důsledky klimatický změn. Spojené státy poskytnou 3,6 miliardy dolarů, Evropská unie 10,6 miliardy dolarů, Japonsko 11 miliard dolarů.

• snižování emisí: Detaily nezávazných plánů na snižování emisí jsou obsaženy ve dvou přílohách – jedna je pro rozvinuté státy, druhá se týká nepovinných závazků velkých rozvojových zemí.

• kontrola: Rozvíjející se země musí sledovat a monitorovat své úsilí a výsledky každé dva roky hlásit Organizaci spojených národů. Mělo by docházet také k několika mezinárodním kontrolám těchto zemí s tím, aby byly "zajištěny ohledy na národní suverenitu".

• ochrana lesů: Dohoda uznává význam lesů na snižování emisí skleníkových plynů a souhlasí s poskytováním "pozitivních stimulů" na ochranu lesů.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Uprchlíci hromadně plují do Španělska. Stráž vystopola 17 lodí, tři se…

27.05.2018 18:33 Barcelona - Španělské pobřežní hlídky zachytily o víkendu přes 500 přistěhovalců z více než deseti…

V Německu se krátce po sobě zřítila dvě malá letadla, piloti zahynuli

27.05.2018 18:28 Berlín - Při pádu dvou malých letadel ve spolkové zemi Bádensko-Württembersko dnes zahynuli dva…

Němci jsou naštvaní: Jak jste to mohli dopustit? Tyto ženy mohly žít,…

27.05.2018 18:01 Aktualizováno Berlín - Téma kriminality migrantů je v evropských médiích hodně a často propíráno. Zvláště to…

"Vláda islámu v Německu je vládou zla." Berlín zachvátily protesty…

27.05.2018 17:48 Aktualizováno Berlín - Do ulic Berlína dnes vyšly tisíce příznivců i odpůrců protiimigrační opoziční strany…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama