Hlavní body Kodaňské dohody

Kodaň - Americký prezident Barack Obama v pátek vyjednal nezávaznou dohodu o klimatických změnách s Čínou, Indií, Jihoafrickou republikou a Brazílií. Její obsah ale zůstal daleko za výsledky, které se od dvoutýdenní klimatické konference OSN v Kodani očekávaly.

Přidejte svůj názor

Barack Obama, prezident USA

Zde jsou některé klíčové body smlouvy, která je označována jako Kodaňská dohoda:

• dlouhodobé plány: Podle dohody je potřeba "obsáhlých zásahů v oblasti globálních emisí s ohledem na snížení globálních emisí tak, aby zvýšení teploty na celém světě bylo menší než dva stupně Celsia".

• právně závazné jednání: Návrh připojený k dohodě žádá uzavření právně závazné smlouvy do konce příštího roku.

• finanční podpora chudých zemí: Bohaté země poskytnou "odpovídající a dostatečné finanční prostředky, technologie a kapacity" na podporu chudých zemí. V textu se mluví zejména o rozvojových zemích, malých ostrovních státech a afrických zemích. Rozvinuté státy budou také těmto zemím do roku 2020 poskytovat 100 miliard dolarů ročně na podporu boje s důsledky klimatický změn. Spojené státy poskytnou 3,6 miliardy dolarů, Evropská unie 10,6 miliardy dolarů, Japonsko 11 miliard dolarů.

• snižování emisí: Detaily nezávazných plánů na snižování emisí jsou obsaženy ve dvou přílohách – jedna je pro rozvinuté státy, druhá se týká nepovinných závazků velkých rozvojových zemí.

• kontrola: Rozvíjející se země musí sledovat a monitorovat své úsilí a výsledky každé dva roky hlásit Organizaci spojených národů. Mělo by docházet také k několika mezinárodním kontrolám těchto zemí s tím, aby byly "zajištěny ohledy na národní suverenitu".

• ochrana lesů: Dohoda uznává význam lesů na snižování emisí skleníkových plynů a souhlasí s poskytováním "pozitivních stimulů" na ochranu lesů.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Změny po odchodu z EU? Přechodná období mohou trvat až do roku 2022

28.07.2017 12:30 Londýn - Podle britského ministra financí Philipa Hammonda by ve chvíli britského odchodu z EU na…

Alarmující studie o muslimech. Kdo představuje největší nebezpečí?

28.07.2017 12:17 Aktualizováno Kodaň – Nově zveřejněná studie ukazuje, že muslimové narozeni v Dánsku projevují větší zuřivost při…

Schulz požaduje solidaritu EU s uprchlíky. Země, které je odmítají, by…

28.07.2017 11:17 Berlín - Martin Schulz, šéf německých sociálních demokratů, ve čtvrtek kritizoval země Evropské…

Polsko prožívá revoluci: Je ze středoevropského tygra "černá ovce" EU?

28.07.2017 10:32 Varšava - Jak se Polsko doslova během pár let stihlo přeměnit ze středoevropského tygra v "černou…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama