Sníh a mráz ochromují Evropu, zastavují vlaky, letadla i auta

Londýn - Husté sněžení a nízké teploty svírají Evropu, ochromují dopravu i fotbal, informuje v neděli agentura Reuters.

Přidejte svůj názor

Vlaky společnosti Eurostar pro technické potíže nejezdí tunelem pod kanálem La Manche. Tisíce lidí ve Francii a Británii čekají, až bude železniční doprava v tunelu opět obnovena poté, co v sobotu čtyři vlaky v tunelu uvízly

Příčinou závad byl patrně sníh, který vnikl do klimatizace, namrzl a zkratoval elektrické vedení.

"Nemůžeme obnovit provoz, dokud si nebudeme jistí, že vlaky tunelem bezpečně projedou," sdělil ředitel společnosti Eurostar Richard Brown.

Většina mezinárodních vlakových spojů z a do Nizozemska byla odvolána po varování meteorologů před vánicí. Silný mráz poničil na několika místech koleje v Polsku, desítky spojů měly výrazná zpoždění.

Sníh ochromil evropská letiště, která ruší či odkládají množství letů v době, kdy tisíce lidí míří slavit vánoční svátky.

"Stále hustě sněží a pokaždé, kdy odklidíme sníh z přistávacích a vzletových drah a chceme povolit start letadla, musíme vše zase odvolat a začít znovu," řekl mluvčí letiště v belgickém Bruselu Jan Van der Cruysse.

V Německu se přes víkend teploty přiblížily k mínus 30 stupňům Celsia. Třetí největší letiště v zemi v Düsseldorfu bylo v neděli dokonce uzavřeno.

"Kvůli špatnému počasí očekáváme zpoždění množství letů. V některých případech jsme dokonce nuceni let zrušit, jde nejčastěji o lety mezi Düsseldorfem a Frankfurtem i Bruselem a Amsterdamem," informoval mluvčí letecké společnosti Lufthansa.

V Rakousku si mrazy přes víkend vyžádaly dva lidské životy. Devatenáctiletý mladík a třiačtyřicetiletý muž umrzli při cestě domů z diskotéky a z hospody.

Na jihu Anglie musela být o víkendu na několik hodin kvůli sněžení a námraze uzavřena letiště Gatwick a Luton. Letiště Heathrow velkou část letů zrušilo a sníh a námraza na ranvejích rovněž přiměly zrušit lety v Manchesteru.

Patnáct Poláků připravily o život mrazy během noci na neděli. V sobotu během dne umrzlo pět lidí. Od počátku měsíce tak stoupl počet obětí mrazů v Polsku na 47.

Více než 220 bulharských měst a obcí včetně několika čtvrtí hlavního města Sofia se ocitly bez elektřiny, jejíž dodávky přerušily silné sněhové bouře.

V Itálii museli kvůli mrazu odložit fotbalové zápasy.

Ve Francii, která se především na severu a na západě potýká s dopravním kolapsem, bude hustě sněžit ještě po celé pondělí.

V Moskvě mrazy povolily - z mínus 26 stupňů Celsia stouply teploty na mínus 15 stupňů.

Husté sněžení, vánice a teploty hluboko pod nulou o víkendu udeřily na Balkáně. Narušily dodávky elektřiny a vyvolaly dopravní kolaps.

V Bosně a Hercegovině sníh ochromil dopravu a způsobil dlouhé kolony. Železniční spojení mezi chorvatskou metropolí Zábřeh a pobřežním letoviskem Split přerušily závěje sněhu. Některé vlaky na trati uvízly po dobu několika hodin.

V Černé hoře kvůli sněhu uzavřely některé silnice. Na ostatních dělá řidičům problémy ledovka.

Také mnohé silnice v Rumunsku jsou neprůjezdné. V nejvíce zasažených oblastech je sněhová pokrývka vysoká až 2,5 metru.

Témata: Počasí
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na letišti v Amsterodamu se střílelo

15.12.2017 22:02 Aktualizováno Amsterodam – Nizozemská policie postřelila na amsterodamském letišti Schiphol muže, který měl nůž.…

Údajně nezletilý migrant zabil dceru vysoce postaveného úředníka EU. Před…

15.12.2017 22:02 Aktualizováno Berlín - Otec žadatele o azyl Husseina Khavariho, který se před soudem zpovídá ze znásilnění a…

Rakouští lidovci a protiimigrační svobodní se dohodli na vytvoření vlády

15.12.2017 21:52 Aktualizováno Vídeň – Koaliční jednání v Rakousku skončila. Rakouská lidová strana (ÖVP) a protiimigrační…

Tisíce důchodců demonstrovaly v Aténách proti škrtům v penzích, žádají…

15.12.2017 20:38 Atény – Dnes večer vyšlo do ulic Atén několik tisíc řeckých důchodců. Protestovali proti dalším…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama