Mráz v Evropě připravil o život desítky lidí, nejvíce obětí je v Polsku

Berlín - Mrazivé teploty v Evropě si o víkendu vyžádaly desítky obětí. Zima připravila o život nejvíce lidí v Polsku, zabíjela ale také ve Francii, Rakousku a Německu nebo na Balkáně, informují servery Zeit, TVN24 a France24.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

V Polsku přes víkend umrzlo 42 lidí – v sobotu 15 a v neděli 27. Většinou šlo o bezdomovce, mnoho lidí také umrzlo v podnapilém stavu při návratu z různých předvánočních večírků.

V Německu přišlo o víkendu o život nejméně sedm lidí, všichni při dopravních nehodách, které padají na vrub sněhu a mrazu - v jižním Německu v neděli ráno naměřili meteorologové minus 33 stupňů. Letiště v Düsseldorfu navíc v neděli kvůli hustému sněžení přerušilo provoz na 12 hodin. Přibližně 300 letů muselo být zrušeno nebo odloženo. Provoz letiště obnovilo až v pozdních večerních hodinách.

Arktické teploty o víkendu zabíjely také v Rakousku, kde při návratu z oslav zemřeli tři lidé. Husté sněžení uvrhlo v chaos silniční a železniční dopravu. Na dálnici A8 u Welsu nehoda kamionu způsobila až patnáctikilometrovou kolonu.

Sněžení přerušilo dopravu v pondělí také na třech belgických letištích - v Bruselu, Charleroi a Lutychu.

Ve Francii umrzli o víkendu nejméně dva bezdomovci. V Paříži na zmrzlé vozovce narazil automobil do betonové zídky chránící koleje. Ta se zřítila pod kola projíždějící vlakové soupravy, která vykolejila. Při nehodě se zranilo 36 cestujících.

Mrazivé počasí a vánice působní problémy také v Rumunsku, kde od začátku zimy umrzlo jedenáct lidí. Podle rumunského ministerstva zdravotnictví se navíc v nemocnicích octly tři desítky lidí ze sociálně slabých vrstev, které sužují omrzliny a další příznaky podchlazení.

Sníh a mrazy komplikovaly dopravu o víkendu i v pondělí také ve Španělsku. Pondělní ranní sněžení, během nějž se pod tenkým příkrovem vloček ocitl nezvykle i Madrid, způsobilo hlavně obrovské dopravní zácpy na dálnicích v okolí hlavního města. Výpadky hlásily i vysokorychlostní vlaky spojující španělskou metropoli a města Sevilla, Málaga a Barcelona.

Dopravní kolaps způsobený sněhem a mrazem postihl také o víkendu a v pondělí severní Itálii. Kvůli nízkým teplotám byla přerušena doprava na trati z Benátek do Terstu, neprůjezdná byla dálnice A14 u Boloni, kde se na uježděné vrstvě sněhu srazilo pět aut. Mrazy zasáhly také Sicílii - dálnice z Palerma do Catanie byla neprůjezdná kvůli náledí.

Nejméně tři oběti si silné mrazy vyžádaly i v Bosně a Hercegovině, kde noční teploty o víkendu klesaly až pod minus 25 stupňů. Dopravu v zemi navíc paralyzuje již čtvrtý den husté sněžení.

V chorvatském Záhřebu narazil na tamním hlavním nádraží vlak kvůli zmrazkům na kolejích do železniční zábrany. Lékaři museli ošetřit 50 zraněných cestujících, dva z nich byli hospitalizováni s těžkými zraněními.

Sníh a náledí i nadále komplikují dopravu v Bulharsku. O víkendu tam způsobily desítky dopravních nehod, při nichž zahynuli nejméně tři lidé. Vlaky po celé zemi nabírají zpoždění až šest hodin, desetitisíce lidí postihly rozsáhlé výpadky proudu.

Dopravnímu kolapsu kvůli silnému sněžení čelí také jižní Ukrajina. Na zavátých tratích tam uvízly desítky vlaků, většina hlavních silničních tahů je průjezdná jen s velkými obtížemi. Nepřízeň počasí paralyzovala také drtivou většinu jihoukrajinských letišť a přístavů.

Do hustého sněžení se po víkendových mrazech v pondělí probudila také ruská Moskva. Její ulice se snažilo zprůjezdnit na 9000 sněžných pluhů.

Meteorologové předpovídají pro celou Evropu v následujících dnech oteplení. Postupně by teploty v celé střední i západní Evropě měly stoupnout dokonce nad nulu. V některých lokalitách na Balkáně by teploty mohly v úterý vzrůst proti víkendu až o dvacet stupňů.

V Německu už pondělní mírné oteplení způsobilo, že voda z prasklého vodovodního potrubí zaplavila budovu düsseldorfské činohry, v Neunkirchenu v Sársku zase protekla až do místního nákupního centra.

Problémy s porušeným vodovodním potrubím a stoupajícími hladinami řek čekají během blížící se oblevy většinu evropských zemí.

Témata: Počasí
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na letišti v Amsterodamu se střílelo

15.12.2017 22:02 Aktualizováno Amsterodam – Nizozemská policie postřelila na amsterodamském letišti Schiphol muže, který měl nůž.…

Údajně nezletilý migrant zabil dceru vysoce postaveného úředníka EU. Před…

15.12.2017 22:02 Aktualizováno Berlín - Otec žadatele o azyl Husseina Khavariho, který se před soudem zpovídá ze znásilnění a…

Rakouští lidovci a protiimigrační svobodní se dohodli na vytvoření vlády

15.12.2017 21:52 Aktualizováno Vídeň – Koaliční jednání v Rakousku skončila. Rakouská lidová strana (ÖVP) a protiimigrační…

Tisíce důchodců demonstrovaly v Aténách proti škrtům v penzích, žádají…

15.12.2017 20:38 Atény – Dnes večer vyšlo do ulic Atén několik tisíc řeckých důchodců. Protestovali proti dalším…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama