Mráz v Evropě připravil o život desítky lidí, nejvíce obětí je v Polsku

Berlín - Mrazivé teploty v Evropě si o víkendu vyžádaly desítky obětí. Zima připravila o život nejvíce lidí v Polsku, zabíjela ale také ve Francii, Rakousku a Německu nebo na Balkáně, informují servery Zeit, TVN24 a France24.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

V Polsku přes víkend umrzlo 42 lidí – v sobotu 15 a v neděli 27. Většinou šlo o bezdomovce, mnoho lidí také umrzlo v podnapilém stavu při návratu z různých předvánočních večírků.

V Německu přišlo o víkendu o život nejméně sedm lidí, všichni při dopravních nehodách, které padají na vrub sněhu a mrazu - v jižním Německu v neděli ráno naměřili meteorologové minus 33 stupňů. Letiště v Düsseldorfu navíc v neděli kvůli hustému sněžení přerušilo provoz na 12 hodin. Přibližně 300 letů muselo být zrušeno nebo odloženo. Provoz letiště obnovilo až v pozdních večerních hodinách.

Arktické teploty o víkendu zabíjely také v Rakousku, kde při návratu z oslav zemřeli tři lidé. Husté sněžení uvrhlo v chaos silniční a železniční dopravu. Na dálnici A8 u Welsu nehoda kamionu způsobila až patnáctikilometrovou kolonu.

Sněžení přerušilo dopravu v pondělí také na třech belgických letištích - v Bruselu, Charleroi a Lutychu.

Ve Francii umrzli o víkendu nejméně dva bezdomovci. V Paříži na zmrzlé vozovce narazil automobil do betonové zídky chránící koleje. Ta se zřítila pod kola projíždějící vlakové soupravy, která vykolejila. Při nehodě se zranilo 36 cestujících.

Mrazivé počasí a vánice působní problémy také v Rumunsku, kde od začátku zimy umrzlo jedenáct lidí. Podle rumunského ministerstva zdravotnictví se navíc v nemocnicích octly tři desítky lidí ze sociálně slabých vrstev, které sužují omrzliny a další příznaky podchlazení.

Sníh a mrazy komplikovaly dopravu o víkendu i v pondělí také ve Španělsku. Pondělní ranní sněžení, během nějž se pod tenkým příkrovem vloček ocitl nezvykle i Madrid, způsobilo hlavně obrovské dopravní zácpy na dálnicích v okolí hlavního města. Výpadky hlásily i vysokorychlostní vlaky spojující španělskou metropoli a města Sevilla, Málaga a Barcelona.

Dopravní kolaps způsobený sněhem a mrazem postihl také o víkendu a v pondělí severní Itálii. Kvůli nízkým teplotám byla přerušena doprava na trati z Benátek do Terstu, neprůjezdná byla dálnice A14 u Boloni, kde se na uježděné vrstvě sněhu srazilo pět aut. Mrazy zasáhly také Sicílii - dálnice z Palerma do Catanie byla neprůjezdná kvůli náledí.

Nejméně tři oběti si silné mrazy vyžádaly i v Bosně a Hercegovině, kde noční teploty o víkendu klesaly až pod minus 25 stupňů. Dopravu v zemi navíc paralyzuje již čtvrtý den husté sněžení.

V chorvatském Záhřebu narazil na tamním hlavním nádraží vlak kvůli zmrazkům na kolejích do železniční zábrany. Lékaři museli ošetřit 50 zraněných cestujících, dva z nich byli hospitalizováni s těžkými zraněními.

Sníh a náledí i nadále komplikují dopravu v Bulharsku. O víkendu tam způsobily desítky dopravních nehod, při nichž zahynuli nejméně tři lidé. Vlaky po celé zemi nabírají zpoždění až šest hodin, desetitisíce lidí postihly rozsáhlé výpadky proudu.

Dopravnímu kolapsu kvůli silnému sněžení čelí také jižní Ukrajina. Na zavátých tratích tam uvízly desítky vlaků, většina hlavních silničních tahů je průjezdná jen s velkými obtížemi. Nepřízeň počasí paralyzovala také drtivou většinu jihoukrajinských letišť a přístavů.

Do hustého sněžení se po víkendových mrazech v pondělí probudila také ruská Moskva. Její ulice se snažilo zprůjezdnit na 9000 sněžných pluhů.

Meteorologové předpovídají pro celou Evropu v následujících dnech oteplení. Postupně by teploty v celé střední i západní Evropě měly stoupnout dokonce nad nulu. V některých lokalitách na Balkáně by teploty mohly v úterý vzrůst proti víkendu až o dvacet stupňů.

V Německu už pondělní mírné oteplení způsobilo, že voda z prasklého vodovodního potrubí zaplavila budovu düsseldorfské činohry, v Neunkirchenu v Sársku zase protekla až do místního nákupního centra.

Problémy s porušeným vodovodním potrubím a stoupajícími hladinami řek čekají během blížící se oblevy většinu evropských zemí.

Témata: Počasí
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Muž, který porazil Hitlera? Svět na něj zapomněl

26.05.2018 13:04 Berlín - V neděli 1. dubna oslavoval milion křesťanů z celého světa Velikonoce, přičemž ale nezval…

Sex bez výslovného souhlasu partnerů je znásilnění? Podívejte se, co…

26.05.2018 12:27 Stockholm - Švédsko přijalo zákon o výslovném souhlasu k pohlavnímu styku. Co to znamená? Pokud…

Irsko vystupuje z doby temna? Odpůrci potratů přiznali porážku v referendu

26.05.2018 11:57 Dublin - Hlavní skupina odpůrců potratů v Irsku dnes přiznala jasnou porážku v pátečním referendu.…

Itálie se hádá o nového ministra financí, spor brzdí sestavování vlády

26.05.2018 11:50 Řím - Sestavování nové italské vlády, které nyní vede čerstvě jmenovaný premiér Guiseppe Conte, dál…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama