Chorvati si zvolí nového prezidenta, měl by zemi dovést do EU

Záhřeb - Chorvatsko bude v neděli volit nového prezidenta, který by měl zemi dovést do Evropské unie. Informuje o tom ve středu agentura Reuters.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

V předvolebních průzkumech vede kandidát opoziční sociální demokracie Ivo Josipovič.

"Josipovič pravděpodobně zvítězí v prvním kole. Bude mít však velké problémy stát se konečným vítězem. Bude pro něj totiž velmi obtížné získat na svou stranu ve druhém kole voliče neúspěšných kandidátů," uvedl nezávislý politický analytik Davor Gjenero. Podle něj by měl být příští chorvatský prezident přijatelný jak pro Brusel, tak pro celý Balkán.

Je tedy nepravděpodobné, že Josipovič získá hned v prvním kole nadpoloviční většinu hlasů, která je potřebná k vítězství. Zřejmě se tak utká s dalším úspěšným kandidátem ještě ve druhém kole 10. ledna.

Předpokládá se, že vítěz prezidentského klání vzejde ze dvou hlavních stran - Sociální demokracie (SDP) či Chorvatské demokratické unie (HDZ). Ty vyslaly do boje celkem pět kandidátů. Z nich dva mají největší šance uspět.

O post chorvatského prezidenta se uchází celkem 12 kandidátů. Všichni čtyři kandidáti s největšími šancemi na úspěch podporují snahu Chorvatska začlenit se do EU. Záhřeb doufá, že se mu to podaří již v roce 2012.

Mezi favority voleb je rovněž vlivný starosta hlavního města Záhřeb Milan Bandič, který byl vyloučen ze SDP. Šance na úspěch mají také kandidát HDZ Andrija Hebrang či Nadan Vidosevič, který býval dříve členem HDZ.

Chorvatsko je převážně římskokatolická země a voliči jsou vesměs velmi konzervativní. HDZ je u moci téměř po celou dobu od vyhlášení nezávislosti v roce 1991, přičemž SDP vládla mezi roky 2000 a 2003.

Právě vláda SDP odstartovala několik důležitých reforem a přivedla zemi na cestu ke členství v EU a NATO.

Vítěz prezidentských voleb ve funkci nahradí Stjepana Mesiče, jehož druhý pětiletý mandát vyprší v únoru příštího roku.

Chorvatský prezident je především reprezentativní postavou. Má právo zasahovat do zahraniční politiky a do otázek bezpečnosti a obrany země. Nemá však právo vetovat legislativu.

Témata: Chorvatsko
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na letišti v Amsterodamu se střílelo

15.12.2017 22:02 Aktualizováno Amsterodam – Nizozemská policie postřelila na amsterodamském letišti Schiphol muže, který měl nůž.…

Údajně nezletilý migrant zabil dceru vysoce postaveného úředníka EU. Před…

15.12.2017 22:02 Aktualizováno Berlín - Otec žadatele o azyl Husseina Khavariho, který se před soudem zpovídá ze znásilnění a…

Rakouští lidovci a protiimigrační svobodní se dohodli na vytvoření vlády

15.12.2017 21:52 Aktualizováno Vídeň – Koaliční jednání v Rakousku skončila. Rakouská lidová strana (ÖVP) a protiimigrační…

Tisíce důchodců demonstrovaly v Aténách proti škrtům v penzích, žádají…

15.12.2017 20:38 Atény – Dnes večer vyšlo do ulic Atén několik tisíc řeckých důchodců. Protestovali proti dalším…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama