Reakce zahraničních médii na pád české vlády

Berlín / Vídeň - Něco takového tady za 52 let historie EU ve srovnatelné míře nebylo – vláda předsedající Evropské unii přišla o důvěru parlamentu ve vlastní zemi. Tak reagoval na úterní vyslovení nedůvěry vládě českého premiéra Mirka Topolánka například německý server Sueddeutsche.de.

Přidejte svůj názor

Internetový deník však ihned vzápětí zmiňuje, že "i přes různé výkřiky z Bruselu hlasy o katastrofě nezazněly". To deníku potvrdil i nejmenovaný vysoce postavený diplomat z Evropské unie.

"Pevně věříme, že česká vláda zůstane v úřadu až do konce českého předsednictví," řekl diplomat. I přes poměrně kritický začátek nakonec článek pro šéfa české vlády a předsedu Rady ministrů Evropské unie Mirka Topolánka vyznívá vesměs pozitivně.

"Necelé tři měsíce hájil Topolánek řady EU, za což se mu dostalo mezinárodního uznání především za to, že v průběhu těžké finanční a hospodářské krize v zájmu celé EU bránil volný trh a káral všechny pokusy o hospodářský protekcionismus," zhodnotil první polovinu českého premiéra v roli šéfa Rady EU.

Poněkud jinak vidí "pád pražského premiéra", jak zní titulek článku, rakouský online deník DiePresse.com. Ten poznamenává, že sice může v křesle premiéra formálně sedět ještě poměrně dlouho, "ale jeho image v Bruselu tím díky porážce ve vlastním parlamentu tažce utrpěla".

Deník přitom připomíná například ochladnutí vztahů mezi Prahou a Paříží, k němuž došlo již před začátkem předsednictví. "Sarkozy po určitou dobu působil tak, jako by Topolánkovi vůbec nechtěl předsednickou štafetu předat," stojí v článku.

Ten mimo jiné upozorňuje - stejně jako všechny ostatní, že teď výrazně posílí vliv prezidenta Klause na předsednictví, který byl doposud jen velmi malý.

"Že český prezident Klaus trpí akutní eurofobií, není třeba dodávat," pustil se server DiePresse.com do Pražského hradu. O důvodu, kterým sociální demokracie hlasování o důvěře podložila, se jako jediný zmiňuje rakouský Kurier.at.

"Bezprostřední příčinou pro vyslovení nedůvěry byl nový vývoj v aféře jednoho z přeběhlíků Petra Wolfa," napsal online deník.

Úlohu, kterou vyslovením nedůvěry vládě prezident Klaus získal, popisují všechna média, která o události píší. "V každém případě to vypadá, že si český prezident Klaus tu situaci užije," píše německý zpravodajský web Focus.de.

"Už v několika posledních dnech se neobvykle často prezentoval na veřejnosti a vyzýval – beze zmínky o stranických preferencích – k vnitropolitické odpovědnosti," poukazoval Focus.de nepřímo na Klausovo vystoupení na sjezdu ČSSD.

Témata: Vláda ČR
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Italští policisté osvobodili dívku z otroctví. Vlastní otec ji nabízel za…

25.09.2017 13:10 Florencie - Další otřesný případ se odehrál ve městě Florencie, kde otec věznil svou dceru ve…

Slovenští policisté testují novou metodu srovnání pachových stop

25.09.2017 11:50 Bratislava - Na Slovensku se testuje nová metoda srovnávání pachových stop, která může pomoci při…

Rozbroje v AfD gradují: Petryová svým prohlášením zaskočila kolegy a…

25.09.2017 11:48 Aktualizováno Berlín - Předsedkyně Alternativy pro Německo (AfD) Frauke Petryová dnes uvedla, že nebude součástí…

Brusel k úspěchu AfD zatím mlčí. SPD bude v opozici bojovat za demokracii,…

25.09.2017 11:10 Berlín/Brusel - Německá sociální demokracie (SPD) bude podle svého předsedy Martina Schulze silnou…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama