Skandál. Církev cpala peníze do porna, teď je na mizině

Lublaň - Špatné spravování vlastních financí a dluhy ve výši 800 milionů eur (téměř 21 miliard Kč) dovedly slovinskou katolickou církev na pokraj bankrotu. Nesolventnost ostatně hrozí celému státu. A to ještě donedávna bylo Slovinsko považováno za vzor pro celou střední a východní Evropu, upozornil dnes polský list Gazeta Wyborcza.

Diskuse: 10

Skandál. Církev cpala peníze do porna, teď je na mizině - anotační foto
reklama

Míra nepravostí a lajdáctví je ve slovinské církvi obrovská. V srpnu papež František odvolal jediné dva arcibiskupy v zemi z arcidiecézí v Lublani a Mariboru. Teď se ukazuje, že slovinská církev není s to sama splatit obří dluhy, které si nadělala v posledních 20 letech.

Už je jasné, že Vatikán nepomůže, protože z principu nepomáhá arcidiecézím, které - v rozporu s učením církve - hrály na spekulativních trzích. Jisté naděje budí přísliby z Rakouska: štýrská arcidiecéze chce odkoupit církevní stavby zatížené hypotékami, mimo jiné sídlo biskupské kurie a duchovního semináře.

Duchovní nadělali dluhy při správě dvou fondů, financovaných z hypoték na církevní nemovitosti, které církvi předal stát. S rozmachem investovala hlavně mariborská arcidiecéze. Duchovní kupovali podíly ve stavebních firmách, nakladatelstvích, finančních institucích i v pivovarech. Oba fondy patřily k největším v zemi. Ve Slovinsku snad nebylo velké firmy, jejímž spoluvlastníkem by nebyla arcidiecéze z Mariboru.

Ale po letech se ukázalo, že mnohé se nepovedlo. První signály prý Vatikán dostal už v roce 2007. Do Slovinska zamířili papežští vyslanci, aby obhlédli situaci. Asi moc nenadělali, protože podnikání pokračovalo dál na plné obrátky. Dokonce tehdy vyšlo najevo, že arcidiecéze má ve svém investičním portfoliu i televizní kanál vysílající porno.

Slovinsko je na pokraji bankrotu

Odhalení tak špatného stavu vyvolalo obrovský šok. Slovinská ekonomika totiž byla dávána za příklad hodný následování i zemím, jako je Polsko, Maďarsko a i Česko. Nezaměstnanost tu bývala menší, než kdekoliv jinde, a výší hrubého domácího produktu na hlavu Slovinci poráželi i Portugalce či Řeky.

Slovinsko v roce 2004 vstoupilo do EU a o tři roky později přijalo euro. Ale v roce 2009 praskla spekulativní bublina na slovinském trhu nemovitostí, na západních trzích se zabydlela krize a vypukly korupční skandály.

Mezi hlavní faktory zpomalení růstu slovinské ekonomiky patří zejména zpomalení tempa růstu vývozu (v roce 2010 pokles o – 18,1 % a v roce 2011 o další 3 %, přibližně stejně jako v roce 2012) a investic, které jsou dlouhodobě hnací silou ekonomiky. Významný podíl na poklesu růstu HDP má i výrazné oslabení ekonomické aktivity hlavních obchodních partnerů v zemích EU. Pokles vývozu, pokračující úvěrový tlak a nízká investiční aktivita způsobily, že ekonomický propad byl v roce 2011 vyšší oproti původním očekáváním. Stimuly k posílení hospodářské aktivity přicházejí nejvíce z mezinárodního okolí, informuje mzv.cz.

Podněty z domácího prostředí zůstávají slabé a nadále klesají, což je způsobeno zejména současnými poměry ve stavebnictví a pohyby na trhu práce. Velkým problémem je rovněž pokles domácí spotřeby a neochota domácnosti i firem utrácet. Nepřispívá ani v poslední době poměrně nestabilní politická situace.

Jednoznačnou prioritou je oživení ekonomického růstu a sanace bankovního sektoru. Základem strategie je snížení veřejných výdajů, které ale nebudou kompenzovány vyššími daněmi. Rozpočtové výdaje státu by měly v nejbližších 4 letech dosáhnout úrovně okolo 9 miliard EUR ročně.

Slovinská vláda má v současné době čtyři hlavní priority v oblasti ekonomiky: sanace bankovního systému, vytvoření kvalitních podmínek pro vstup zahrnaičního kapitálu do slovinských státních firem a bank, penzijní reforma a reforma trhu práce. Penzijní reforma a reforma trhu práce se ještě podařilo nastartovat vládě premiéra Janší, zbývající dvě oblasti jsou však inadále předmětem sporů napříč politickým spektrem a zůstává otázkou, jak v konečné fázi dopadne.

reklama
Klíčová slova: slovinsko Církev

Diskuse

Skandál. Církev cpala peníze do porna, teď je na mizině

Počet příspěvků: , poslední 13.09.2013 15:29
(Zobrazeno posledních 10 příspěvků)

Přidejte vlastní názor…

Související:

Hlavní zprávy

Čína se chystá na "hvězdné války". Vytvoří speciální vojenské jednotky - anotační foto

Čína se chystá na "hvězdné války". Vytvoří speciální vojenské...

16.04.2014 09:51 Peking - Čínská armáda plánuje posílit své bojové kapacity. Ty budou zahrnovat i vytvoření zcela nových typů...

Pátrání po letu MH370 pokračuje. V akci je opět speciální ponorka - anotační foto

Pátrání po letu MH370 pokračuje. V akci je opět speciální ponorka

16.04.2014 09:35 Perth - V Indickém oceánu pokračuje pátrání po troskách ztraceného Boeingu 777 společnosti Malaysia Airlines....

Asadova vojska prý páchají rozsáhlá zvěrstva. OSN získala nové důkazy

16.04.2014 09:23 New York - Rada bezpečnosti OSN obdržela nové fotografie, které mají prokazovat mučení syrských vězňů ze...

Putin: Ukrajina je na pokraji občanské války

16.04.2014 09:11 Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin varoval, že Ukrajina se nachází "na pokraji občanské...

Sdílejte článek na sociálních sítích »»»

reklama
reklama

Právě se děje

reklama

Další zprávy

Aktuálně na BLESK.CZ

Anketa

Jste pro zavedení EURA v ČR?

Hlasovalo 23288 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama