Hordy uprchlíků zavlavují Evropu, někde je vítají

Praha/Lampedusa - Každý rok se tisíce Afričanů vydávají do Evropy v naději, že na ně čeká lepší život. Ať už zkoušejí proniknout přes evropské hranice na přeplněné lodi, do níž prosakuje voda, či třeba v dusivě uzavřených kontejnerech, pro mnoho z nich končí tato cesta tragicky. To potvrzuje i poslední zpráva Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR), podle níž sice přesné údaje nelze zjistit, ale počty mrtvých jdou do tisíců.

Diskuse: 0

Hordy uprchlíků zavlavují Evropu, někde je vítají - anotační foto
reklama

Nejsmrtelnějším úsekem cesty je pro africké uprchlíky mířící do Evropy Středozemní moře. Po posledních dvou katastrofách u italského ostrova Lampedusa, které si minulý a tento týden vyžádaly téměř 400 obětí, prohlásil maltský premiér Joseph Muscat, že ze Středozemního moře se stává jeden velký hřbitov.

Uprchlíci z Afriky využívají tři hlavní cesty při snaze dostat se do Evropy. Takzvaná západoafrická trasa vede na Kanárské ostrovy patřící Španělsku, západní středozemní cesta míří na španělskou pevninu a centrální středozemní cesta na Maltu a do Itálie, především pak na její "předsunuté" ostrovy Lampedusa či Sicílie.

Kolik uprchlíků cestu za evropským snem nepřežije, není možné přesně zjistit, protože o smrti řady z nich se nikdo nedozví. Odhady UNHCR uvádějí, že od roku 1988 zemřelo více než 19.000 afrických migrantů. Jen v letošním roce po moři do Itálie ze severní Afriky dorazilo 30.100 uprchlíků, z toho nejvyšší počet Syřanů, Eritrejců a Somálců.

Jak Sýrie tak Somálsko jsou sužovány občanskou válkou. V Eritreji skončily tisíce lidí ve vězení jako političtí vězni, anebo jim hrozí odvedení do armády.

Mezi faktory, které přispívají k neustále se zvyšujícímu počtu uprchlíků na světě, patří globalizace i rostoucí nerovnost životních podmínek, a to jak uvnitř jednotlivých zemí, tak v porovnání mezi nimi, uvedl UNHCR. Z migrantů někteří hledají zaměstnání či možnost vzdělání, další se chtějí přistěhovat za svými příbuznými, ale čím dál tím víc jich prchá před perzekucí, konflikty či násilím ve svých domovských zemích.

V roce 2012 zaznamenala EU nejvyšší počet žadatelů o azyl od roku 2005 - celkem 272.208.

Jsou místa, kde uprchlíci pomohli

"Musíme ukázat, že nás to všechny zasáhlo," prohlásil Domenico Lucano. "Ale nesmíme jenom plakat. To nestačí." Coby starosta malé kalábrijské vesničky Riace se Lucano posledních deset let snaží udělat něco, čím by doopravdy pomohl žadatelům o azyl riskujícím životy na chatrných plavidlech. Zahájil tu program usídlování.

Lucano přeměnil starý palác v Riace na "uvítací středisko" pro imigranty. Tady nabízí kurzy italštiny pro děti, jejich rodičům práci a rozdává jim kupóny, za které si mohou koupit jídlo v místních obchodech. "Támhleten dům si vzala egyptská rodina a tamten eritrejská," ukazuje hrdě z balkónu paláce na střechy domů ve vesnici, kde nyní žije 180 uprchlíků.

Jak následovali další běženci, zachránili místní školu před hrozícím uzavřením, když do ní zapsali své děti. Ve školce jsou letos děti osmi národností. "Integrace je spontánní, děti cizinců jsou chytré - učí se rychleji než Italové," řekla učitelka Anna Niciforová. Díky místnímu financování vznikla v Riace umělecká dílna, kde si uprchlíci mohou vydělat peníze a zároveň se naučit řemesla, jež lokálně vyhynula. Ghaňan Daniel Yaboah dostává 800 eur (asi 20.000 korun) měsíčně za to, že se stará o osly tahající úzkými uličkami vozíky, na které se sbírá domovní odpad pro recyklaci.

Ne všichni ale Lucanovy snahy oceňují. Jeho sílící vliv zřejmě popudil místní mafii 'ndrangheta, jejíž příslušníci střelili v roce 2009 oknem do restaurace, kde jedl, a otrávili mu dva psy.

Česká republika a imigranti

Na území České republiky legálně pobývá více než 400 000 cizinců, přibližně dvě třetiny z nich pochází ze zemí mimo Evropskou unii. Jako země bývalého východního bloku tak česká společnost zůstává poměrně homogenní, přičemž velké procento přistěhovalců přišlo ze sousedních zemí. Nejvíce přistěhovalců pochází z Ukrajiny (26 %), následuje Slovensko (19 %), Vietnam (19 %), Rusko (8 %) a dále Polsko a Německo (oba 4 %). Imigranti sem přicházejí nejčastěji z ekonomických důvodů.

Vývoj české imigrační legislativy prošel od roku 1993 několika fázemi. Obecně se dá říct, že počet cizinců legálně žijících na území České republiky do roku 2008 kontinuálně stoupal a poté začal stagnovat. Poté, co se situace po rozpadu federace konsolidovala a imigrace se stala jedním z důležitých politických témat, fungovala v ČR poměrně restriktivní přistěhovalecká politika.

To se změnilo až se vstupem do Evropské unie v roce 2004, především z důvodu nutnosti přizpůsobit se evropské legislativě. Příliv imigrantů se zvyšoval až do roku 2008, neboť ekonomický růst a přebytek pracovních pozic pro především nekvalifikované zaměstnance rostl.

V rámci zemí bývalého východního bloku, jež hranice pro migranty otevřely až po pádu železné opony, mají nejvyšší procento cizinců trvale žijících na území státu pobaltské země, kde i po rozpadu SSSR zůstávají statisíce Rusů. V rámci střední Evropy má Česká republika spolu se Slovinskem v populaci shodně 4 % cizinců. V Maďarsku žije 2,1 % cizinců, na Slovensku 1,7 % a v Polsku pouhých 0,1 %.

Česká republika je známá svými mimořádně dlouhými lhůtami při vyřizování žádostí o azyl, tohoto institutu tudíž v roce 2011 využilo jen 750 žadatelů, což je například více než dvakrát méně než ve srovnatelně velkém Maďarsku. Počet žadatelů o azyl v České republice dlouhodobě klesá – například v roce 2001 o mezinárodní ochranu požádalo přes 18 tisíc osob. Ročně v České republice azyl dostane přibližně 150 osob.

Češi patří v evropském kontextu ke konzervativnějším národům, které vnímají kulturní diverzifikaci spíše negativně, píše server evropskehodnoty.cz. Například s výrokem Pro zemi je lepší, když téměř všichni sdílejí stejné zvyky a tradice souhlasí skoro 70 procent Čechů. Větší souhlas s tímto postojem už byl mezi osmnácti měřenými zeměmi zaznamenán pouze v Portugalsku, Polsku a Řecku. Naopak ve Švédsku, Švýcarsku či Německu se s tímto výrokem ztotožňuje jen něco pod 40 procent lidí.

reklama
Klíčová slova: EU uprchlíci

Diskuse

Hordy uprchlíků zavlavují Evropu, někde je vítají

  •  

Počet příspěvků: , Buďte první!

Přidejte vlastní názor…

Související:

Hlavní zprávy

Tři muži znásilnili a uškrtili dívku (15). Její tělo pověsili na strom, aby to...

30.05.2016 22:04 Aktualizováno Dillí – Z Indie přišla zpráva o otřesném znásilnění dospívající dívky, jejíž tělo bylo nalezeno pověšené na...

Tyto běžné léky zabíjí, denně umírají lidé. Musíme jednat, burcují lékaři

30.05.2016 22:03 Aktualizováno Washington – Smrt oblíbeného zpěváka Prince mimo jiné také znovu posunula do popředí akutní problém, který...

Maďarsku došla trpělivost s uprchlíky. Evropa dostala vzkaz, který mnohé změní

30.05.2016 22:03 Aktualizováno Budapešť - Maďarsko odmítá přijímat uprchlíky, které chtějí do země vracet státy Evropské unie. Uvedl to...

Bílý dům byl uzavřen, přes plot někdo hodil podezřelý balíček

30.05.2016 21:57 Aktualizováno Washington – Neznámý pachatel dnes přes plot, který vede kolem Bílého domu, vhodil podezřelý balíček. Místo...

Sdílejte článek na sociálních sítích »»»

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

reklama

Další zprávy

reklama

Anketa

Hlasovali byste pro vystoupení České republiky z Evropské unie?

Hlasovalo 23086 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama