V Porýní stratuje summit k 60. výročí NATO

Štrasburk / Kehl - Ve francouzském Štrasburku a německém Kehlu a Baden Badenu v pátek začne třídenní summit k 60. výročí NATO. Hlavním tématem bude další postup v Afghánistánu, aliance se také pokusí zvolit nového generálního tajemníka.

Přidejte svůj názor

371

Zástupci členských států aliance se budou snažit dosáhnout společné strategie v Afghánistánu. USA a Evropa však k této otázce zaujímají rozdílné postoje.

Prezident Barack Obama minulý týden nastínil novou strategii USA v Afghánistánu, kde se situace po osmi letech od invaze vyhrocuje a násilí se stupňuje. Ve své strategii Obama přislíbil větší spolupráci s Evropou. Nepřímo však naznačil, že se USA nehodlají za žádnou cenu vzdát své vůdčí role.

Podle Obamy je nutné ještě podstatně posílit mezinárodní jednotky operující v Afghánistánu. Spojené státy mají v Afghánistánu 38 000 vojáků. Na 13 000 z nich je součástí spojeneckých jednotek NATO, které mají více než 50 000 vojáků. Obama v polovině února podepsal rozkaz k vyslání dalších 17 000 vojáků do Afghánistánu.

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy, jehož země se nyní po dlouhých letech opět vrací do velení NATO, však vyloučil, že by Francie měla v úmyslu vyslat do Afghánistánu své další jednotky. Podle něj je naopak zapotřebí posílit civilní projekty v zemi a podílet se na výcviku afghánských bezpečnostních složek. Sarkozy dále prosazuje, aby Evropská unie vedla v Afghánistánu samostatnou misi. Spojené státy však trvají na tom, aby veškeré operace v zemi vedlo výhradně NATO.

Lídři dalších evropských států podporují americké úsilí, vesměs ale souhlasí se Sarkozym.

Úspěch v Afghánistánu je pro NATO velmi důležitý, neboť by případný nezdar mohl vrhnout stín pochybností na akceschopnost a smysluplnost aliance a ohrozit tak její další fungování.

Na summitu aliance se také bude rozhodovat o novém generálním tajemníkovi. Největší šance na zvolení má dánský premiér Anders Fogh Rasmussen, který má na své straně největší mocnosti - Velkou Británii, Francii a Německo, podpořily jej i Spojené státy. Pouze Turecko vyhrožuje, že jeho kandidaturu zablokuje kvůli sporu kolem karikatur proroka Mohammeda.

Nový generální tajemník by měl v křesle nahradit Jaapa de Hoop Scheffera, který odstoupí 31. července.

Víkendového summitu se zúčastní zástupci všech 28 členských států. Aliance se totiž k 1. dubnu rozšířila o Albánii a Chorvatsko.

NATO oslaví již 60.výročí svého vzniku. Za tu dobu se změnilo takřka k nepoznání. Z dvanáctičlenného spolku se rozrostlo na organizaci sdružující 28 zemí a vyrazilo bojovat do afghánských hor a Indického oceánu.

Témata: NATO
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Němečtí politici včetně manžela Merkelové dostali před volbami dopisy s…

22.09.2017 00:07 Aktualizováno Berlín - Několik špičkových německých politiků obdrželo krátce před nedělními parlamentními volbami…

Muslimové v Evropě se spojují a bouří. Francouzský podnikatel chce platit…

21.09.2017 23:04 Aktualizováno Vídeň/Paříž - Muslimský podnikatel z Francie Rachid Nekkaz je ochoten platit pokuty, které ženám v…

V Barceloně opět demonstrovaly tisíce lidí

21.09.2017 21:10 Barcelona/Madrid - V katalánské metropoli Barceloně dnes opět protestovaly tisíce lidí proti snaze…

Zemřela nejbohatší žena světa, dědička firmy L´Oréal

21.09.2017 19:45 Paříž - Ve Francii zemřela ve věku 94 let podnikatelka a dědička kosmetické společnosti L´Oréal…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama