Kňažko kandiduje na prezidenta SR, nastínil svoje plány

Bratislava - Slovenský herec a bývalý přední politik Milan Kňažko dnes oficiálně oznámil, že bude kandidovat v přímých prezidentských volbách. O prezidentský úřad se na Slovensku chce ucházet jako nezávislý kandidát. Do politiky se osmašedesátiletý Kňažko vrací po 11 letech.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Kňažko kandiduje na prezidenta SR, nastínil svoje plány - anotační foto

Kňažko proslul v Československu jako významná postava revoluce v roce 1989, kdy poprvé vstoupil do politiky. Svou prezidentskou kandidaturu zdůvodnil tím, že politické poměry na Slovensku podle něj opět začínají připomínat minulost. "Mám pocit, že jde znovu o hodně. Máme tady vládu jedné strany," prohlásil Kňažko (68) v narážce na jednobarevnou vládu levicového Směru - sociální demokracie, která podle něj ovládá většinu státních institucí.

Kňažko se označil za občanského kandidáta, o podporu žádné z politických stran se ucházet nehodlá. "Nedovedu si představit, jak nějaká strana jmenuje nezávislého kandidáta," prohlásil muž, který z politiky odešel v roce 2002, kdy byl ministrem kultury za pravicovou SDKÚ. Členem žádné politické strany v současnosti není. "Obracím se především na občany s tím, že nebudu červený, modrý ani hnědý."

V prezidentské funkci by však chtěl vyvážit levicovou vládu například tím, že nepodepíše žádný zákon, který by zvyšoval daně či by škodil živnostníkům. Zaměřit se v případě svého zvolení hodlá také na zlepšení často kritizovaných poměrů ve slovenské justici.

„Rád bych jako prezident vnesl trochu více aktivity do tohoto úřadu. Nejen pozorováním, ale důsledným dodržováním ústavy. Vznikla tady nějaká mlčící většina lidí, kteří ztratili naději a víru, že je možné něco změnit. Protože vidí, že zákon neplatí stejně pro každého a ani šance neplatí stejně pro každého. Chci být na straně těchto lidí, chci být silným hlasem této mlčící většiny," prohlásil také Kňažko.

Aby splnil zákonnou podmínku, musí shromáždit nejméně 15.000 podpisů. Sběr prý již zahájil a potřebný počet očekává v nejbližších dnech.

Herectví Kňažka přitahovalo již od mládí, a tak už za studií na střední škole stavební začal účinkovat v amatérských souborech. Po maturitě dělal asi půl roku kulisáka, později i horníka. V roce 1964 byl přijat na Hereckou fakultu Vysoké školy múzických umění v Bratislavě. Vedle divadelních rolí ztvárnil i bezpočet postav na filmovém plátně. Zahrál si například ve snímcích Zajtra bude neskoro, Deň, ktorý neumrie, Život na úteku, Nevěsta s nejkrásnějšíma očima, Rusalka, Zánik samoty Berhof, Papilio, Dobří holubi se vracejí, Devět kruhů pekla, Svědek umírajícího času či Poslední motýl.

Dalšími známými kandidáty na post prezidenta jsou bývalý předseda křesťanských demokratů Pavol Hrušovský, poslanci Peter Osuský a Radoslav Procházka, bývalý podnikatel Andrej Kiska a slovenský expremiér a bývalý místopředseda federální vlády Ján Čarnogurský.

Dosavadní prezident Ivan Gašparovič, kterému druhé pětileté funkční období skončí v červnu, se o přízeň voličů již ucházet nemůže.

Směr-sociální demokracie chce jméno svého kandidáta oznámit v prosinci Předpokládá se, že jím bude premiér Robert Fico. Kňažko dnes prohlásil, že se chce s kandidátem nejsilnější strany utkat v druhém kole voleb a věří, že uspěje.

Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Kňažko kandiduje na prezidenta SR, nastínil svoje plány

Vstupte do diskuze (3)

Doporučujeme

V Kyjevě zastřelili ruského exposlance Voroněnkova, prý šlo o nájemnou vraždu - anotační foto

V Kyjevě zastřelili ruského exposlance Voroněnkova, prý šlo o nájemnou…

23.03.2017 13:20 Aktualizováno Kyjev - V centru Kyjeva byl dnes zastřelen bývalý ruský poslanec Denis Voroněnkov, neidentifikovaný…

Gigantická bitva u Kursku v unikátním barevném videu. Definitivně zvrátila situaci na východní frontě - anotační foto

Gigantická bitva u Kursku v unikátním barevném videu. Definitivně zvrátila…

23.03.2017 13:20 HISTORIE - Bitva u Kursku, do které se v létě 1943 na obou stranách zapojily skoro dva miliony…

Římský summit: Země EU půjdou dál různou rychlostí, Česko má obavy - anotační foto

Římský summit: Země EU půjdou dál různou rychlostí, Česko má obavy

23.03.2017 12:53 Řím - Italská metropole chystá během sobotního summitu Evropské unie přísná bezpečnostní opatření.…

Příběhy obětí londýnského teroru: Učitelka šla pro děti do školy, ty už maminku nikdy neuvidí - anotační foto

Příběhy obětí londýnského teroru: Učitelka šla pro děti do školy, ty už…

23.03.2017 12:49 Londýn - Jednou ze dvou civilních obětí středečního útoku v Londýně je učitelka španělštiny Aysha…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama