Kňažko kandiduje na prezidenta SR, nastínil svoje plány

Bratislava - Slovenský herec a bývalý přední politik Milan Kňažko dnes oficiálně oznámil, že bude kandidovat v přímých prezidentských volbách. O prezidentský úřad se na Slovensku chce ucházet jako nezávislý kandidát. Do politiky se osmašedesátiletý Kňažko vrací po 11 letech.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Milan Kňažko

Kňažko proslul v Československu jako významná postava revoluce v roce 1989, kdy poprvé vstoupil do politiky. Svou prezidentskou kandidaturu zdůvodnil tím, že politické poměry na Slovensku podle něj opět začínají připomínat minulost. "Mám pocit, že jde znovu o hodně. Máme tady vládu jedné strany," prohlásil Kňažko (68) v narážce na jednobarevnou vládu levicového Směru - sociální demokracie, která podle něj ovládá většinu státních institucí.

Kňažko se označil za občanského kandidáta, o podporu žádné z politických stran se ucházet nehodlá. "Nedovedu si představit, jak nějaká strana jmenuje nezávislého kandidáta," prohlásil muž, který z politiky odešel v roce 2002, kdy byl ministrem kultury za pravicovou SDKÚ. Členem žádné politické strany v současnosti není. "Obracím se především na občany s tím, že nebudu červený, modrý ani hnědý."

V prezidentské funkci by však chtěl vyvážit levicovou vládu například tím, že nepodepíše žádný zákon, který by zvyšoval daně či by škodil živnostníkům. Zaměřit se v případě svého zvolení hodlá také na zlepšení často kritizovaných poměrů ve slovenské justici.

„Rád bych jako prezident vnesl trochu více aktivity do tohoto úřadu. Nejen pozorováním, ale důsledným dodržováním ústavy. Vznikla tady nějaká mlčící většina lidí, kteří ztratili naději a víru, že je možné něco změnit. Protože vidí, že zákon neplatí stejně pro každého a ani šance neplatí stejně pro každého. Chci být na straně těchto lidí, chci být silným hlasem této mlčící většiny," prohlásil také Kňažko.

Aby splnil zákonnou podmínku, musí shromáždit nejméně 15.000 podpisů. Sběr prý již zahájil a potřebný počet očekává v nejbližších dnech.

Herectví Kňažka přitahovalo již od mládí, a tak už za studií na střední škole stavební začal účinkovat v amatérských souborech. Po maturitě dělal asi půl roku kulisáka, později i horníka. V roce 1964 byl přijat na Hereckou fakultu Vysoké školy múzických umění v Bratislavě. Vedle divadelních rolí ztvárnil i bezpočet postav na filmovém plátně. Zahrál si například ve snímcích Zajtra bude neskoro, Deň, ktorý neumrie, Život na úteku, Nevěsta s nejkrásnějšíma očima, Rusalka, Zánik samoty Berhof, Papilio, Dobří holubi se vracejí, Devět kruhů pekla, Svědek umírajícího času či Poslední motýl.

Dalšími známými kandidáty na post prezidenta jsou bývalý předseda křesťanských demokratů Pavol Hrušovský, poslanci Peter Osuský a Radoslav Procházka, bývalý podnikatel Andrej Kiska a slovenský expremiér a bývalý místopředseda federální vlády Ján Čarnogurský.

Dosavadní prezident Ivan Gašparovič, kterému druhé pětileté funkční období skončí v červnu, se o přízeň voličů již ucházet nemůže.

Směr-sociální demokracie chce jméno svého kandidáta oznámit v prosinci Předpokládá se, že jím bude premiér Robert Fico. Kňažko dnes prohlásil, že se chce s kandidátem nejsilnější strany utkat v druhém kole voleb a věří, že uspěje.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Unijní fondy by měly být podmíněny kooperací v migrační krizi, myslí si…

21.02.2018 22:15 Aktualizováno Brusel - Přístup k penězům z unijních fondů po roce 2020 by měl být podmíněn kromě jiného i…

Kanibalismus v Evropě: Afričané na předměstí Paříže napadli muže a snědli…

21.02.2018 22:11 Aktualizováno Paříž – Na pařížském předměstí Clichy-sous-Bois byli zatčeni tři muži, kteří napadli muže, kousali…

Obřízka se praktikuje i v Evropě? Migrant nechal zmrzačit dceru, aby se…

21.02.2018 21:50 Aktualizováno Londýn – Před britským soudem se musí zpovídat somálský řidič společnosti Uber žijící v Bristolu,…

Brexit se komplikuje? Přechodné období by mohlo být delší, než se čekalo

21.02.2018 21:26 Londýn – Je možné, že přechodné období po odchodu Británie z Evropské unie bude trvat déle, než se…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama