Slovensko se rozzlobilo: padl první trest za češtinu v televizi

Bratislava - Na Slovensku padla v úterý historicky první pokuta za češtinu v televizním vysílání. Jak dnes informoval server hnonline.sk, Rada pro vysílání a retransmisi dala televizi Joj, přesněji jejímu provozovateli MAC TV, peněžitou pokutu 200 eur (5500 korun) za to, že odvysílala pořad o hubnutí s českým dabingem. Čeština ve slovenských televizích obecně ovšem zakázaná není; například české pořady lze v zemi až na výjimky odvysílat v původním znění.

Diskuse: 2

Slovensko se rozzlobilo: padl první trest za češtinu v televizi - anotační foto
reklama

Televizní show Ty zhubni a ty přiber (Supersize vs Superskinny) Joj s překladem v češtině uvedla 27. dubna. Licenční rada rozhodla, že tím porušila zákon omezující výskyt cizích jazyků v televizním a rozhlasovém vysílání, a protože to nebyl první přestupek, sáhla k sankci.

Podle serveru za český dabing na obrazovkách slovenských televizních stanic doposud nikdo pokutu nedostal. MAC TV se toho už jednou dopustila, když stanice Joj Plus 31. října 2011 odvysílala seriál Jak jsem poznal vaši matku (How I Met Your Mother) v češtině. Ale protože to bylo poprvé, obešlo se to tenkrát jen s varováním.

Přestože zákon omezující používání cizích jazyků ve vysílání platí už od přelomu let 2007 a 2008, doposud nikdo za jeho porušení pokutován nebyl. Pouze Městská televize Komárno (Com Media) musela zaplatit 165 eur za vysílání reklam v maďarštině.

Slovenský právní řád ukládá stanicím vysílat ve slovenštině jen s určitými výjimkami, jako jsou zahraničí písně, jazykové kurzy či vysílání v původním znění s titulky. 

Volnější pravidla platí i pro vysílání českých pořadů. Televize na Slovensku mohou odvysílat původní českou tvorbu, aniž ji předabují do slovenštiny nebo přidají titulky ve slovenštině. Výjimkou jsou ale pořady pro děti do 12 let, jako například pohádky, které média musejí dabovat do slovenštiny.

Řada českých televizních pořadů a filmů se na Slovensku těší zájmu diváků. Zejména střední a starší generace, která zažila společný stát Čechů a Slováků, nemá problémy porozumět češtině.

Přestáváme si rozumět

"Češi v menší míře rozumějí slovenskému jazyku. Bezproblémovou znalost má zhruba polovina, zatímco bezproblémovou znalost češtiny deklarují tři čtvrtiny občanů Slovenska," řekla počátkem prosince Paulína Tabery z CVVM.

Platí sice, že Slováci rozumí češtině lépe, přesto se slovníku úplně nevyhýbají a se slovy jako květen nebo klokan mají občas problém. Zde je 20 nejčastěji hledaných českých slov:

veverka / veverica (nikoli drevokocúr či stromokocúr)
ahoj / ahoj
tělo / telo
pes / pes
ano / áno
strýc / ujo
borůvka / čučoriedka
klokan / kengura
dobrý den / dobrý deň
miluji / ľúbim
nějak / nejako
kočka / mačka
velbloud / ťava
květen / máj
obecní / obecný
užitek / úžitok
jestli / či, ak
tchyně / svokra
kapusta / kel
inkoust / atrament

Bez problému rozumějí slovenštině Češi nad 45 let, třicátníci už mají obtíže a z nejmladších má problémy pochopit mluvenou slovenštinu celá čtvrtina lidí. I v Česku oblíbený slovenský herec Marián Labuda předestřel krátce po rozpadu společného státu v roce 1993 děsivou vizi: že když se v budoucnosti setkají například u moře Slovák s Čechem, budou se kvůli lepší domluvě bavit anglicky.

20 nejčastěji hledaných slovenských slov:

cvikla / červená řepa
naozaj / doopravdy
skôr / dřív, spíš
prevádzka / provoz
lebo / neboť
čučoriedka / borůvka
vrátane / včetně
mačka / kočka
hoci / ačkoli
pes / pes
ťava / velbloud
aj / i
iba / pouze
ponuka / nabídka
tovar / zboží
bocian / čáp
teraz / nyní
dopyt / poptávka
suka / čuba
ak / ledaže, jestliže

reklama
Klíčová slova: Slovensko čeština

Diskuse

Slovensko se rozzlobilo: padl první trest za češtinu v televizi

Počet příspěvků: , poslední 04.12.2013 18:02
(Zobrazeno posledních 2 příspěvků)

Přidejte vlastní názor…

Související:

Hlavní zprávy

Putin si kopl do šéfa NATO a vyznamená vojáky za anexi Krymu

19.04.2014 18:41 Aktualizováno Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin udělí státní vyznamenání některým ruským vojákům, kteří se podíleli...

Kate a William v slzách, toto setkání je dostalo na kolena

19.04.2014 18:15 Aktualizováno Sydney - Princi Williamovi a Kate Middleton se tlačily slzy do očí, když se v Sydney setkali s devítiměsíčním...

ŠOK: Slavný rapper si uřízl penis a skočil z balkónu

19.04.2014 17:56 Aktualizováno Los Angeles - Americký rapper Andre Johnson, známý svou spoluprací se slavnou skupinou Wu-Tang Clan, vyskočil...

Chlípný gynekolog si fotil nahé pacientky, o tváře mu nešlo

19.04.2014 17:55 Aktualizováno Paragould (USA) - Gynekolog a otec tří dětí čelí nechutnému obvinění. Své nahé pacientky si fotil během...

Sdílejte článek na sociálních sítích »»»

reklama
reklama

Právě se děje

reklama

Další zprávy

Aktuálně na BLESK.CZ

Anketa

Jste pro zavedení EURA v ČR?

Hlasovalo 23999 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama