Na summitu NATO sklízeli úspěchy Američané, Němci a Francouzi

Štrasburk - Výroční summit Severoatlantické aliance byl na první pohled úspěšný především pro Spojené státy, Francii a Německo.Generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer jednání vyhodnotil jako přelomová, jaké důsledky však budou mít rozhodnutí, na nichž se alianční země shodly, ukáže až čas.

Přidejte svůj názor

371

Americkému prezidentovi Baracku Obamovi se podařilo nejen přesvědčit alianci o nutnosti přezkoumání taktiky spojeneckých jednotek v Afghánistánu, ale získal na svou stranu Turky, kteří do poslední chvíle odmítali kandidaturu dánského premiéra Anderse Fogha Rasmussena na příštího generálního tajemníka NATO.

Přítomnost Obamy na aliančním summitu však hrála významnou roli, nejen co se týče nové strategie pro Afghánistán, ale ještě o něco víc zdůraznila příchod nové éry americké zahraniční politiky. Propast mezi přístupem k mezinárodním problémům nového šéfa Bílého domu a jeho předchůdce George Bushe se tak ještě více prohloubila.

„Spojené státy sem přišly poslouchat, učit se a vést, protože zodpovědnost za svůj podíl máme všichni. Amerika nemůže čelit světovým výzvám sama, stejně jako Evropa,“ popsal svůj přístup Obama.

Zvolení Rasmussena novým tajemníkem aliance se stalo výhrou nejen Obamy, ale i francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho a německé kancléřky Angely Merkelové, kteří naléhali na ostatní členské země i přes protesty Turecka, aby se o evropském nástupci stávající hlavy NATO Jaapa de Hoop Scheffera rozhodlo již na výročním summitu.

Turecký premiér Tayyip Erdogan ustoupil poté, co mu podařilo od Obamy vyjednat řadu záruk včetně toho, že jeden z Rasmussenových náměstků bude Turek a NATO poskytne Turkům větší množství vedoucích pracovních pozic ve vojenských složkách aliance.

Dánský premiér se k odporu Turků postavil shovívavě. „Muslimskému světu podám ruku a zajistím těsnou spolupráci s Tureckem,“ slíbil příští tajemník NATO.

Podle představitelů Turecka Dánové rovněž zavázali, že zasáhnout proti kurdské televizní stanici, která podle Ankary z dánského území vysílá informace na podporu separatistických Kurdů.

Tvrdí rovněž, že výměnou za Rasmussena jim Německo a Francie přislíbily podpořit tureckou snahu o začlenění do Evropské unie. Zda to Berlín a Paříž splní, však prozatím není jasné, obě země totiž do této chvíle vystupovaly proti přijetí Ankary do EU.

Témata: NATO
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Italští policisté osvobodili dívku z otroctví. Vlastní otec ji nabízel za…

25.09.2017 13:10 Florencie - Další otřesný případ se odehrál ve městě Florencie, kde otec věznil svou dceru ve…

Slovenští policisté testují novou metodu srovnání pachových stop

25.09.2017 11:50 Bratislava - Na Slovensku se testuje nová metoda srovnávání pachových stop, která může pomoci při…

Rozbroje v AfD gradují: Petryová svým prohlášením zaskočila kolegy a…

25.09.2017 11:48 Aktualizováno Berlín - Předsedkyně Alternativy pro Německo (AfD) Frauke Petryová dnes uvedla, že nebude součástí…

Brusel k úspěchu AfD zatím mlčí. SPD bude v opozici bojovat za demokracii,…

25.09.2017 11:10 Berlín/Brusel - Německá sociální demokracie (SPD) bude podle svého předsedy Martina Schulze silnou…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama