ZEMĚTŘESENÍ V ITÁLII: Bylo potvrzeno 150 mrtvých!

L´Aquila - Nejméně 150 lidí zahynulo při ničivém zemětřesení, které v pondělí zasáhlo italské město l'Aquila a jeho okolí. Jak s odvoláním na italská média informují servery France 24 a BBC, dalších 1 500 lidí utrpělo zranění.

Přidejte svůj názor

371

Záchranáři potvrdili, že počet obětí přesáhl 100. Italské deníky informují o tom, že zemřelo nejméně 150 lidí, agentura Reuters uvádí číslo 130.

Přes pět tisíc záchranářů pátrá v troskách domů po dalších obětech. Podle italského deníku Il Giornale se stále pohřešuje kolem 250 lidí. Je tedy pravděpodobné, že se počet obětí může ještě zvýšit.

O střechu nad hlavou přišlo až 50 tisíc lidí. Úřady se snaží zajistit jim náhradní ubytování. Lidé se shromažďují na fotbalových stadionech a tenisových kurtech, kde staví stany a další provizorní přístřešky. K dispozici je již více než 2 tisíce stanů a 4 tisíce hotelových pokojů.

Celkem 26 obcí bylo téměř srovnáno ze zemí nebo velmi těžce poškozeno. Mnoho vesnic zůstává odříznuto od okolního světa kvůli sesuvům půdy, které zavalily komunikace.

Záchranáři za pomoci psů prohledávají trosky. Nepoužívají však těžkou techniku, protože ta by mohla lidi zasypané pod troskami poranit. Prohledávání je ale o to pomalejší.

V oblasti již byly zřízeny polní nemocnice, protože ty místní již nemohly přijímat další pacienty. Úřady prosí lékaře a další zdravotnický personál z Itálie, aby do oblasti postižené zemětřesením přijeli a posílili místní týmy.

Italský premiér Silvio Bersluconi vyhlásil v oblasti výjimečný stav, aby tam mohl vyslat armádu, a zrušil plánovanou cestu do Moskvy.

Zemětřesení o síle 6,3 stupně Richterovy škály zasáhlo italské město l'Aquila a jeho okolí v pondělí nad ránem. Otřesy, jejichž epicentrum se nacházelo u města l'Aquila ležícího 90 kilometrů severovýchodně od Říma, zbortily studentskou kolej, mnoho domů, hotel a kostel. Nejsilnější otřes seizmologové zaznamenali v 3.35 SELČ v hloubce 10 kilometrů. Jde o nejhorší zemětřesení za posledních 25 let.

Podle seizmologů jsou zemětřesení v centrální a jižní Itálii velmi nebezpečná. Lidé tam své domy často nechávají ve špatném stavu a ty se pak při otřesech bortí. V roce 2002 zemětřesení o síle 5,4 stupně srovnalo se zemí školu v jihoitalském městě San Giuliano di Puglia, kde zahynulo 26 dětí a jejich učitel.

Témata: Zemětřesení | Itálie
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš se může stát trnem v oku EU, soudí francouzský web

19.10.2017 14:34 Paříž/Praha - Sněmovní volby v ČR neunikly pozornosti ani ve Francii. Server atlantico.fr dnes…

Kotlebovci pohořeli. Domobrana proti "vraždění asociály" v parlamentu…

19.10.2017 14:08 Bratislava - Krajně pravicová Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) neuspěla ve sněmovně se…

Slovensko bude zvyšovat penze rychleji, než se čekalo

19.10.2017 14:04 Bratislava - Slovensko i v době stávající nízké inflace bude zvyšovat všechny formy důchodů o…

Španělsko aktivuje článek 155 ústavy: Zahájí kroky k omezení autonomie…

19.10.2017 13:47 Madrid - Španělská vláda dnes v reakci na dopis katalánského premiéra Carlese Puigdemonta uvedla,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama