Itálie se v pátek rozloučí s oběťmi ničivého zemětřesení

L´Aquila - Pátek 10. dubna je v Itálii dnem národního smutku za 283 obětí zemětřesení. Státní pohřeb začne za účasti asi 1600 pozůstalých v 11.00 SELČ na pozemku policejní akademie ve městě l'Aquila, informuje agentura Reuters.

Přidejte svůj názor

371

Pohřeb vyžadoval zvláštní povolení katolické církve, protože na Velký pátek se obvykle nepohřbívá.

"Budu tam," řekl třicetiletý Angelo Dania, jehož dům byl při zemětřesení zničen. "Konec konců jsem ale měl štěstí, protože jsem mohl být jedním z nich," dodal Dania s odkazem na stále rostoucí počet obětí.

Konečný počet obětí není dosud znám, protože záchranné operace stále pokračují. "Dokud víme, že pod sutinami jsou lidi, budeme pokračovat i kdyby si byli jistí, že jsou mrtví. Rodiny musí vědět, co se stalo s jejich blízkými," řekl jeden z hasičů.

Šance na záchranu dalších osob jsou ale téměř mizivé. "Pátrání je téměř u konce," řekl Luca Spoletini, mluvčí italského úřadu civilní obrany.

Záchranáři z trosek v italské oblasti Abruzzo nevytáhli nikoho živého již více než 48 hodin. V úterý večer našli dvacetiletou studentku, která byla 42 hodin zasypaná pod troskami svého domu. To byl poslední živý člověk nalezený v sutinách.

Zemětřesení o síle 6,3 stupně Richterovy škály udeřilo v pondělí časně ráno na město l'Aquila a okolí ve střední Itálii. Otřesy pokračovaly i v následující dny. Přes tisíc lidí bylo zraněno, sto z nich vážně. Mezi oběťmi byli i dva Češi, chlapec a dívka ve věku 16 a 17 let z druhého a třetího ročníku Střední školy chemické v Pardubicích.

Během otřesů se zřítilo 10 tisíc domů. Bez střechy nad hlavou tak zůstalo 28 tisíc lidí. Přes 17 tisíc lidí nyní žije ve stanech, zbytek nocuje v hotelech nebo u příbuzných.

Podle předběžných odhadů dosáhly materiální škody hodnoty dvě až tři miliardy eur (52 až 78 miliard korun).

V oblasti došlo také k několika případům rabování. Policie v souvislosti s rabováním zadržela deset osob.

Témata: Zemětřesení | Itálie
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Němečtí politici včetně manžela Merkelové dostali před volbami dopisy s…

22.09.2017 00:07 Aktualizováno Berlín - Několik špičkových německých politiků obdrželo krátce před nedělními parlamentními volbami…

Muslimové v Evropě se spojují a bouří. Francouzský podnikatel chce platit…

21.09.2017 23:04 Aktualizováno Vídeň/Paříž - Muslimský podnikatel z Francie Rachid Nekkaz je ochoten platit pokuty, které ženám v…

V Barceloně opět demonstrovaly tisíce lidí

21.09.2017 21:10 Barcelona/Madrid - V katalánské metropoli Barceloně dnes opět protestovaly tisíce lidí proti snaze…

Zemřela nejbohatší žena světa, dědička firmy L´Oréal

21.09.2017 19:45 Paříž - Ve Francii zemřela ve věku 94 let podnikatelka a dědička kosmetické společnosti L´Oréal…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama