Itálie se v pátek rozloučí s oběťmi ničivého zemětřesení

L´Aquila - Pátek 10. dubna je v Itálii dnem národního smutku za 283 obětí zemětřesení. Státní pohřeb začne za účasti asi 1600 pozůstalých v 11.00 SELČ na pozemku policejní akademie ve městě l'Aquila, informuje agentura Reuters.

Přidejte svůj názor

371

Pohřeb vyžadoval zvláštní povolení katolické církve, protože na Velký pátek se obvykle nepohřbívá.

"Budu tam," řekl třicetiletý Angelo Dania, jehož dům byl při zemětřesení zničen. "Konec konců jsem ale měl štěstí, protože jsem mohl být jedním z nich," dodal Dania s odkazem na stále rostoucí počet obětí.

Konečný počet obětí není dosud znám, protože záchranné operace stále pokračují. "Dokud víme, že pod sutinami jsou lidi, budeme pokračovat i kdyby si byli jistí, že jsou mrtví. Rodiny musí vědět, co se stalo s jejich blízkými," řekl jeden z hasičů.

Šance na záchranu dalších osob jsou ale téměř mizivé. "Pátrání je téměř u konce," řekl Luca Spoletini, mluvčí italského úřadu civilní obrany.

Záchranáři z trosek v italské oblasti Abruzzo nevytáhli nikoho živého již více než 48 hodin. V úterý večer našli dvacetiletou studentku, která byla 42 hodin zasypaná pod troskami svého domu. To byl poslední živý člověk nalezený v sutinách.

Zemětřesení o síle 6,3 stupně Richterovy škály udeřilo v pondělí časně ráno na město l'Aquila a okolí ve střední Itálii. Otřesy pokračovaly i v následující dny. Přes tisíc lidí bylo zraněno, sto z nich vážně. Mezi oběťmi byli i dva Češi, chlapec a dívka ve věku 16 a 17 let z druhého a třetího ročníku Střední školy chemické v Pardubicích.

Během otřesů se zřítilo 10 tisíc domů. Bez střechy nad hlavou tak zůstalo 28 tisíc lidí. Přes 17 tisíc lidí nyní žije ve stanech, zbytek nocuje v hotelech nebo u příbuzných.

Podle předběžných odhadů dosáhly materiální škody hodnoty dvě až tři miliardy eur (52 až 78 miliard korun).

V oblasti došlo také k několika případům rabování. Policie v souvislosti s rabováním zadržela deset osob.

Témata: Zemětřesení | itálie
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Teror v Manchesteru: Profesor analyzoval pozadí útoku a klade důležitou…

24.05.2017 00:01 Jak vyšetřovatelé pátrají po klíčových stopách manchesterského atentátu, jedna z nejdůležitějších…

Země EU schválily plán k potlačení nenávisti na internetu

23.05.2017 23:53 Aktualizováno Brusel - Zástupci členských zemí Evropské unie dnes v Bruselu schválili plán, který má přimět…

V Manchesteru útočil 22letý Salman Abedi, úřady jej znaly z dřívějška

23.05.2017 23:53 Aktualizováno Washington/Londýn – Atentátníkem, který v pondělí večer zaútočil v Manchesteru, byl 22letý Salman…

Policie evakuovala obchodní centrum v Manchestru

23.05.2017 23:53 Aktualizováno Manchester - Jen několik hodin po útoku v Manchesteru evakuovala policie nedaleké obchodní centrum…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama