Na straně Ruska opilci, na straně Kyjeva inteligence, říká bez obalu umělkyně

Charkov/Praha - Nikdo nečekal, jak rychle se situace na Ukrajině zvrtne v krvavou válku. Své o tom vědí tři mladí umělci Kateryna Čorna, Lenur Veliljajev a Oksana Solopová, kteří v uplynulých dnech navštívili Prahu. Oksana se na adresu proruské strany vyjádřila velmi zostra. Jsou to prý sprostí a hrubí opilci.

Přidejte svůj názor 113 komentářů

Ilustrační foto

„Celá Ukrajina žije ve strachu," číká Oksana (34). Podle Lenura je nejhorší, že umírají nevinní lidé. „Umírají jen proto, že si někde někdo hraje nějaké politické hry," dodal sedmadvacetiletý umělec. On i Oksana nyní žijí v Charkově na východě Ukrajiny, kde všichni tři studovali na Akademii designu a umění. Do České republiky přivezli ukázat své obrazy a další díla.

Kateryna (28) se narodila v Simferopolu na Krymu do rodiny krymského Rusa a Ukrajinky z Doněcké oblasti. Aktivně se účastnila protestů za zachování celistvosti Ukrajiny. Po obsazení Krymského poloostrova Ruskem a následném referendu odešla do Oděsy.

I Oksana se již od loňského listopadu účastnila protestů. „Chodila jsem na charkovský Majdan. Byly to protesty proti Janukovyčovu režimu, proti Sovětskému svazu, který se hluboce usadil v mozku obyvatel Ukrajiny. Ale nikdo nečekal, že svržení prezidenta vyústí ve válku a nikdo to ani nechtěl," uvedla mladá Ukrajinka, která se narodila v Luhansku, jímž nyní zmítají ty nejtvrdší boje.

Jak Oksana popisuje, když v Charkově začaly protesty a první střety, na jedné z místních ulic stáli na jedné straně demonstranti požadující přiblížení k Evropské unii, na druhé stoupenci Ruska. „Nechci někoho urazit, ale ten rozdíl byl zjevný. Na té ukrajinské straně byli inteligentnější lidé, profesoři z akademie, studenti, všichni klidní, usměvaví. Na té proruské straně byli lidé opilí, hrubí, kteří sprostě nadávali. Ze začátku nám to připadalo až směšné," říká Oksana.

Na Krymu mizí mladí lidé

„Na Krymu se sice nestřílí, ale mizí tam mladí lidé, kteří stráví třeba 20 let ve vězení," říká Kateryna. Na mysli má své přátele, mezi nimi i ukrajinského režiséra Olega Sencova, který byl v květnu na Krymu zadržen pro údajnou přípravu teroristických útoků a teď mu Rusové hrozí až dvaceti lety vězení.

„Přitom jeho veškerá činnost byla, že se účastnil Majdanu a pomáhal ukrajinským vojákům v obklíčených základnách. To všechno se dělo na Ukrajině, tak jak ho teď mohou soudit v Rusku?" ptá se Kateryna.

Ani jeden z ukrajinských umělců prý nezná nikoho, kdo by nyní bojoval na straně proruských separatistů. Oksana má prý známého, který se jí ozval, že se stal dobrovolníkem na straně ukrajinské armády. Prý ji vykládal, kolik mu za to slibují peněz. Od jiných známých z Luhanské oblasti ale zase slyšela, jak tamní dobrovolníci na straně armády nedostávají ani peníze, ani jídlo a nemají ani uniformy. „Místní babičky jim tam prý nosí jídlo. A já si tedy říkám: Kde je pravda?" dodává Oksana.

Vstupte do diskuze (113)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ruští umělci píšou Putinovi, žádají milost pro režiséra Sencova

22.05.2018 14:56 Moskva - Stovka ruských vědců a umělců se dopisem obrátila na prezidenta Vladimira Putina s žádostí…

Křídlatá ruská raketa s neomezeným dosahem? Fiasko. Uletěla pár kilometrů

22.05.2018 14:03 Aktualizováno New York/Moskva - Nová ruská křídlatá raketa na jaderný pohon, která má podle dřívějších prohlášení…

Rusko-francouzské námluvy? Macron letí za Putinem, ten se lehce ošálit nedá

22.05.2018 13:09 Paříž - Francouzský prezident Emmanuel Macron podnikne ve čtvrtek a v pátek svou první oficiální…

Přežil útok v Manchesteru, teď svým příběhem dojal celý svět

22.05.2018 12:15 Manchester - Je to právě rok, co sebevražedný útočník odpálil bombu v davu po koncertu Ariany…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama