Papež pronesl Urbi et orbi a vyzval k míru mezi Izraelem a Palestinou

Řím - Papež Benedikt XVI. v neděli při svém tradičním velikonočním požehnáním Urbi et orbi naléhal na zvýšení snahy o dosáhnutí míru mezi Izraelem a Palestinou. Papež jako hlava římskokatolické církve také mluvil o nutnosti objevit naději i v těchto velmi těžkých časech, informovala agentura Reuters.

Přidejte svůj názor

papež Benedikt XVI.

"V dobách nedostatku potravin, ekonomické krize a starých i nových forem chudoby je nezbytné znovuobjevit základy naděje," řekl při mši. Tu sloužil pro desítky tisíc věřících, kteří se sešli na Svatopetrském náměstí v Římě, aby oslavili Kristovo zmrtvýchvstání.

Papež také pozdravil všechny, kteří přežili pondělní zemětřesení ve městě l´Aquila a okolí regionu Abruzzo, a naléhal na všechny, kdo se obávají o svoji budoucnost, aby neztráceli naději. Při zemětřesení zemřelo 293 lidí a 40 tisíc lidí přišlo o střechu nad hlavou. Ti nyní žijí ve stanových táborech a velikonoční mši se účastnili v provizorních stanových kapličkách.

Při požehnání Urbi et orbi (Městu a světu), které pronáší dvakrát ročně, papež slíbil, že při své cestě do Svaté země ponese poselství usmíření.

Do této oblasti pojede mezi 8. a 15. květnem. Nejdříve navštíví jordánské hlavní město Ammán, poté se vydá do Jeruzaléma a Nazaretu v Izraeli a následně do Betléma na západním břehu Jordánu.

Bude to první papežská návštěva Svaté země od roku 2000, kdy se papež Jan Pavel II. pomodlil u jeruzalémské Západní zdi za odpuštění hříchů, kterých se kdy křesťané dopustili na židech.

Papežova květnová návštěva následuje po roztržce mezi příslušníky obou náboženství kvůli papežovu zrušení exkomunikaci britského biskupa Richarda Williamsona. Ten v lednu prohlásil, že v německých koncentračních táborech nezemřelo více než 300 tisíc Židů, a popřel tak holokaust. Williamson také řekl, že nevěří, že v koncentračních táborech byly plynové komory.

Témata: Urbi Et Orbi | papež
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jasnovidec předpověděl svoji smrt. Chtěl ošálit osud, udělal ale tragickou…

18.02.2018 21:56 Aktualizováno Moskva – Když 11. ledna 2018 spadl letoun Antonov An-148 Saratovských aerolinií, byl na jeho palubě…

Terorista střílel do lidí před chrámem, zemřelo pět žen. K útoku se hlásí…

18.02.2018 21:36 Aktualizováno Moskva -Při dnešní střelbě v dagestánském městě Kizljar na jihu Ruska zemřelo šest lidí včetně…

Lavina v Alpách zabila otce s malou dcerou, Slovák dostal infarkt na…

18.02.2018 20:24 Aktualizováno Bern - Lavina ve švýcarském kantonu Valais zranila dva turisty. Dalším osmi lyžařům, o jejichž…

Lukašenko nabízí 10 tisíc vojáků pro mírovou misi v Donbasu

18.02.2018 14:16 Minsk - Běloruský prezident Alexandr Lukašenko je připraven vyslat 10 tisíc vojáků, kteří by v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama