Papež pronesl Urbi et orbi a vyzval k míru mezi Izraelem a Palestinou

Řím - Papež Benedikt XVI. v neděli při svém tradičním velikonočním požehnáním Urbi et orbi naléhal na zvýšení snahy o dosáhnutí míru mezi Izraelem a Palestinou. Papež jako hlava římskokatolické církve také mluvil o nutnosti objevit naději i v těchto velmi těžkých časech, informovala agentura Reuters.

Přidejte svůj názor

papež Benedikt XVI.

"V dobách nedostatku potravin, ekonomické krize a starých i nových forem chudoby je nezbytné znovuobjevit základy naděje," řekl při mši. Tu sloužil pro desítky tisíc věřících, kteří se sešli na Svatopetrském náměstí v Římě, aby oslavili Kristovo zmrtvýchvstání.

Papež také pozdravil všechny, kteří přežili pondělní zemětřesení ve městě l´Aquila a okolí regionu Abruzzo, a naléhal na všechny, kdo se obávají o svoji budoucnost, aby neztráceli naději. Při zemětřesení zemřelo 293 lidí a 40 tisíc lidí přišlo o střechu nad hlavou. Ti nyní žijí ve stanových táborech a velikonoční mši se účastnili v provizorních stanových kapličkách.

Při požehnání Urbi et orbi (Městu a světu), které pronáší dvakrát ročně, papež slíbil, že při své cestě do Svaté země ponese poselství usmíření.

Do této oblasti pojede mezi 8. a 15. květnem. Nejdříve navštíví jordánské hlavní město Ammán, poté se vydá do Jeruzaléma a Nazaretu v Izraeli a následně do Betléma na západním břehu Jordánu.

Bude to první papežská návštěva Svaté země od roku 2000, kdy se papež Jan Pavel II. pomodlil u jeruzalémské Západní zdi za odpuštění hříchů, kterých se kdy křesťané dopustili na židech.

Papežova květnová návštěva následuje po roztržce mezi příslušníky obou náboženství kvůli papežovu zrušení exkomunikaci britského biskupa Richarda Williamsona. Ten v lednu prohlásil, že v německých koncentračních táborech nezemřelo více než 300 tisíc Židů, a popřel tak holokaust. Williamson také řekl, že nevěří, že v koncentračních táborech byly plynové komory.

Témata: Urbi Et Orbi | papež
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Rusku staví pomníky vraždění? Z USA zní ostrá slova

22.09.2017 00:01 NÁZOR - Podobně jako v případě mnoha soch ve Spojených státech, o něž se vede v poslední době boj,…

Rusko otestovalo nejmodernější zbraň ze svého arzenálu. Američané mají…

21.09.2017 23:05 Aktualizováno Moskva - Washington i Moskva modernizují své jaderné arzenály. Američtí vojenští vůdci se ale…

Rusko a Ukrajina se přou o podobu mírové mise na Donbas

21.09.2017 16:49 Moskva/Kyjev - Mezi Ruskem a Ukrajinou se rozhořel další spor. Tentokrát o misi mírotvorců, kterou…

Německé volby v ohrožení? Test ukázal snadnou manipulovatelnost s výsledky

21.09.2017 16:41 Berlín - Už tuto neděli proběhnou velmi očekávané volby do německého parlamentu. Pravicová,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější

reklama
reklama