Rusko uzná i volby separatistů na východě Ukrajiny, Kyjev se vzteká

Moskva - Rusko je připraveno uznat nejen výsledky ukrajinských parlamentních voleb, ale i těch, které se budou konat 2. listopadů ve samozvaných "lidových republikách" na východě Ukrajiny. Dnes to oznámil šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov. Vůdci separatistů tak podle něj konečně získají legitimitu k vládnutí. Ostrá reakce Kyjeva přišla vzápětí.

Přidejte svůj názor

Sergej Lavrov, ruský ministr zahraničí

"Očekáváme, že volby (v Doněcké a Luhanské oblasti) se uskuteční, jak bylo dohodnuto, a my samozřejmě jejich výsledky uznáme," uvedl šéf ruské diplomacie. "Doufáme, že hlasování bude svobodné a že se ho nikdo z vnějšku nepokusí narušit," dodal.

Podle něj volby v obou "lidových republikách", vyhlášených vzbouřenci, budou "velmi důležité z hlediska legitimity výkonné moci". Tu potřebují potvrdit činitelé, kteří zatím tyto oblasti vedou, kteří se účastní jednání kontaktní skupiny o urovnání ukrajinské krize a kteří podepsali dohody z mírových jednání 5. a 19. září v Minsku.

"Ruský záměr (uznat tyto volby)... vyhrocuje a podkopává mírový proces," citovala agentura AFP Dmytra Kulebu z ukrajinského ministerstva zahraničí. Rusko tak stále více přestává být spolehlivým mezinárodním partnerem, dodal. Lavrovova prohlášení jsou totiž podle něj v naprostém rozporu s ujednáním z Minsku o příměří na východě Ukrajiny.

Právě k příměří dojednaném 5. září v běloruské metropoli se ruský ministr rovněž vyjádřil. Konstatoval, že ho prý porušují obě strany. Důvodem podle něj je, že se dosud nedohodly na všech demarkačních liniích, které oddělují jejich pozice. To se týká zejména doněckého letiště, kde neustále probíhají tvrdé boje.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ruští chemici se obracejí proti Rusku. Popírají tvrzení, že nevyrábělo jed…

20.03.2018 18:23 Moskva - Další ruský vědec popřel oficiální stanovisko Moskvy, že smrtící jed novičok nebyl nikdy…

Rusko svolalo všechny cizí velvyslance kvůli kauze Skripal

20.03.2018 17:52 Moskva - Ruské ministerstvo zahraničí pozvalo na středu všechny velvyslance akreditované v Moskvě…

Ruska, která je označovaná za zdroj mrtvé novinářky, se přihlásila na…

20.03.2018 17:11 Atény - Ruska Marija Jefimovová, která byla podle maltského tisku jedním ze zdrojů zavražděné…

Rjabkov: Bouře v Praze nezakryje fakt, že ČR může vyvíjet jedy

20.03.2018 16:35 Aktualizováno Praha/Moskva/Stockholm - Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov dnes řekl, že reakce…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama