Rusko uzná i volby separatistů na východě Ukrajiny, Kyjev se vzteká

Moskva - Rusko je připraveno uznat nejen výsledky ukrajinských parlamentních voleb, ale i těch, které se budou konat 2. listopadů ve samozvaných "lidových republikách" na východě Ukrajiny. Dnes to oznámil šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov. Vůdci separatistů tak podle něj konečně získají legitimitu k vládnutí. Ostrá reakce Kyjeva přišla vzápětí.

Přidejte svůj názor

Sergej Lavrov, ruský ministr zahraničí

"Očekáváme, že volby (v Doněcké a Luhanské oblasti) se uskuteční, jak bylo dohodnuto, a my samozřejmě jejich výsledky uznáme," uvedl šéf ruské diplomacie. "Doufáme, že hlasování bude svobodné a že se ho nikdo z vnějšku nepokusí narušit," dodal.

Podle něj volby v obou "lidových republikách", vyhlášených vzbouřenci, budou "velmi důležité z hlediska legitimity výkonné moci". Tu potřebují potvrdit činitelé, kteří zatím tyto oblasti vedou, kteří se účastní jednání kontaktní skupiny o urovnání ukrajinské krize a kteří podepsali dohody z mírových jednání 5. a 19. září v Minsku.

"Ruský záměr (uznat tyto volby)... vyhrocuje a podkopává mírový proces," citovala agentura AFP Dmytra Kulebu z ukrajinského ministerstva zahraničí. Rusko tak stále více přestává být spolehlivým mezinárodním partnerem, dodal. Lavrovova prohlášení jsou totiž podle něj v naprostém rozporu s ujednáním z Minsku o příměří na východě Ukrajiny.

Právě k příměří dojednaném 5. září v běloruské metropoli se ruský ministr rovněž vyjádřil. Konstatoval, že ho prý porušují obě strany. Důvodem podle něj je, že se dosud nedohodly na všech demarkačních liniích, které oddělují jejich pozice. To se týká zejména doněckého letiště, kde neustále probíhají tvrdé boje.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Rusku startuje kampaň k prezidentským volbám, do Kremlu chce i zpěvačka

18.12.2017 09:17 Moskva - V Rusku dnes oficiálně začala kampaň k prezidentským volbám. O post hlavy státu se uchází…

Rusko díky informaci od CIA zmařilo atentát v Petrohradu

17.12.2017 22:13 Aktualizováno Moskva - Teroristé plánovali útok na katedrálu Panny Marie Kazaňské a další místa v Petrohradu.…

V centru Kyjeva demonstrují tisíce stoupenců Saakašviliho

17.12.2017 19:02 Aktualizováno Kyjev - Tisíce stoupenců odvolaného oděského gubernátora Michaila Saakašviliho se dnes sešlo na…

Třetí světová válka už příští rok? 5 zemí, ve kterých hrozí vypuknutí…

16.12.2017 22:22 Aktualizováno Světu se v uplynulém roce podařilo překonat většinu konfliktů bez katastrofických následků. V…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama