Příčiny mizérie v Rusku? Ekonom dospěl k nečekanému závěru

"Novinovým titulkům tento týden dominoval směnný kurz rublu k dolaru, který padl k novému rekordu 42 rublů za dolar. S ohledem na mimořádné události minulých měsíců, proč by měl kdokoliv krom historiků zájem ohlédnout se zpět k jaru a létu 1991 a zamyslet se nad tím, co nás ta doba může naučit o světovém řádu, mezinárodní bezpečnosti ruské historii a cestě jejího rozvoje?" začíná svůj komentář pro server Moscow Times ruský profesor ekonomie Konstantin Sonin. Prorektor Vysoké školy ekonomické v něm rozebral důvody současné hospodářské krize v Rusku.

Přidejte svůj názor 47 komentářů

Ruský rubl

Tři ruské krize

"Proč je nyní vhodné připomenout si počátek 90. let? Důvodem je to, že Rusko v posledních dvou desetiletích zažilo tři velké hospodářské krize a ta současná nejvíce připomíná nikoliv ty poslední dvě v letech 1998 a 2008, ale tu první, která nastala před 20 lety a přispěla ke kolapsu Sovětského svazu," míní ekonom.

"Analytici na příchod krizí v letech 1998 a 2008 upozorňovali několik měsíců dopředu, ačkoliv si veřejnost pamatuje, že první z nich začala 17. srpna 1998 a druhá na přelomu října a listopadu 2008, kdy se napětí na globálních trzích rychle přelilo do ruské ekonomiky a vedlo k tvrdému propadu průmyslové výroby a vlně nezaměstnanosti," připomíná expert.

"Každý si pamatuje datum 19. srpna 1991, kdy se silovici a konzervativní prosovětští členové vlády pokusili převzít moc pučem, aby následně sledovali, jak jejich naděje rychle vadnou. Nicméně s touto událostí nebyl spojen žádný ekonomický otřes," dodává Sonin.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Většina Rusů - běžných občanů i členů vládnoucí elity - zřejmě označí leden 1992 jako zlomový bod, kdy se hospodářské problémy, které existovaly již dva roky, dostaly do popředí a bývalý sovětský ekonomický model přestal pracovat. Navzdory široce rozšířenému mýtu centrálně řízené hospodářství neukončil bývalý premiér Jegor Gajdar: Přestalo fungovat ještě dříve, než nastoupil do úřadu. Ekonomické problémy počátku 90. let se tak daly do pohybu dlouho předtím, skrze pozvolný rozklad sovětského hospodářství," domnívá se profesor.

Západní sankce nejsou příčinou

"Stávající krize je stejným, pozvolným typem a hospodářské zpomalení ve skutečnosti začalo již dávno. Čtvrtletní růst se začal propadat po prezidentských volbách v roce 2012 a stavu totální stagnace dosáhl v roce 2014. Zpomalení bylo jednoduše přirozené," uvádí komentář.

"Zaprvé, růst začal z velmi nízkých hodnot a zadruhé, Rusko vyčerpalo možnosti svého růstu z první dekády nového tisíciletí. Především nevyužilo svou pracovní sílu a produkční kapacity podobně jako stoupající cenu ropy. Pro další hospodářský růst jsou nezbytné investice," deklaruje Sonin.

"Zároveň je však nemožné přilákat investice bez zlepšení veřejných institucí. Z ekonomického hlediska to zahrnuje obchodní právo, nezávislé soudy a policejní sbor neprosáknutý korupcí. Z politického pohledu jsou pak nutná nezávislá média a vláda, která je odpovědná lidu," vyjmenovává některé klíčové nedostatky současného Ruska ekonom.

"Rusko se však vydalo přesně opačným směrem, což vyústilo v to, že se ekonomický růst téměř zastavil ještě předtím, než se země ocitla v mezinárodní izolaci. Zahraniční sankce, narůstající nejistota autorit a nefunkční odpověď vedly k začátku krize, podobně jako v roce 1991, ačkoliv to opět není všem ještě jasné. Zdá se tak, že i historici nám mohou říct hodně zajímavých věcí o současném dění," končí profesor.

EuroZprávy.cz se snaží svým čtenářům nabídnout pohled na události jak ze západní, tak z ruské perspektivy. Našim cílem je nestranné zpravodajství, proto hledáme názory na obou stranách. Děkujeme za pochopení.

Témata: Rusko | rubl
Vstupte do diskuze (47)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Moskva už neobviňuje Česko kvůli novičoku, Johnson přirovnal Putina k…

21.03.2018 20:25 Aktualizováno Londýn/Moskva - Moskva se obává, že by Britové mohli zničit klíčové důkazy o útoku nervovým plynem…

Stalo se něco zásadního? Rodina Michaela Schumachera vydala emotivní…

21.03.2018 18:02 Aktualizováno Ženeva - Jak je na tom bývalý německý automobilový závodník a sedminásobný mistr světa formule 1…

Ve Vatikánu vypukl skandál s rozmazanou fotkou

21.03.2018 14:52 Vatikán - Šéf vatikánského oddělení pro komunikaci Dario Viganò dnes rezignoval. Důvodem je skandál…

Velvyslanci Británie a USA nejdou na moskevskou schůzku ke kauze Skripal

21.03.2018 13:52 Aktualizováno Moskva - Ruské ministerstvo pozvalo na dnešní odpoledne všechny velvyslance akreditované v Moskvě…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama