Charlie Hebdo vyvražděno. A názor: muslim = terorista,... Kde je pravda?

KOMENTÁŘ - Teroristický čin v Paříži oprávněně otřásl celým světem. A jako často je tu hned velmi zjednodušující názor: muslim = terorista. Skutečnost je však jiná a mnohem složitější.

Přidejte svůj názor 24 komentářů

První foto střelců, kteří v redakci zastřelili nejméně 12 lidí

Celým světem již více než čtyřiadvacet hodin obíhá vlna zděšení, odporu k pachatelům teroristického činu, ale také solidarity s jeho oběťmi. Takové činy si zaslouží to nejzásadnější odsouzení. Jak víme z historie, svobodu slova potlačují pouze totalitní režimy právě svobody slova se bojící: fašismus ve všech jeho podobách, komunismus, v současné době zejména islámští radikálové v podobě Talibanu či Islámského státu.

Svoboda slova a projevu by měla patřit k těm nejzákladnějším lidským právům, byť podle některých i francouzských zdrojů se svoboda projevu v podání magazínu Charlie Hebdo nejednou pohybovala na samé hranici vkusu. Ale budiž, to je věc názoru, o které by měli rozhodovat zejména sami čtenáři, pokud není překročena hranice zákona.

Proti terorismu je třeba bojovat

Terorismus je věcí nanejvýš opovrženíhodnou a je třeba proti němu bojovat. Morální i materiální podporou těch, kteří s ním skutečně bojují. Pokud není zbytí a materiální pomoc nestačí, třeba i vysíláním vlastních vojáků. Argument, že to je daleko a ať si to v dané zemi vyřídí sami, je prostým strkáním hlavy do písku. Pokud budeme jen čekat, až si tento terorismus najde cestu až k nám, i když se tváříme nezúčastněně, můžeme být klidní: najde si nás i u nás doma.

Nesměšujme islám s terorismem

Hodně se v poslední době hovoří o islámském terorismu, který s největší pravděpodobností stojí i za pařížským masakrem. A jak už to tak bývá, mnoho diskutérů celý problém velmi zjednodušuje. Pro ně je každý muslim teroristou, a proto je třeba se jich zbavit. Dost to připomíná doby minulé – každý Žid je špatný a proto je třeba jej zabít (nacisté) – každý Němec je nacista a je třeba jej vyhnat; každý živnostník či soukromý zemědělec je vydřiduch a je třeba jej zlikvidovat (komunisté). A dnes je pro mnohé hlavním heslem: Každý muslim je terorista a proto jej chceme mít co nejdále od sebe. A muslimové, kteří třeba pařížský masakr odsuzují, prostě lžou (řada dnešních diskutérů). Že s muslimským radikalismem v podání Talibanu či islámského státu bojuje i řada muslimských zemí, tak nějak tito diskutéři přehlížejí.

Jaké to má důsledky? Jednoduše se snažíme islámským radikálům dodat další bojovníky. Každý muslim rozhodně teroristou není. Stejně jako není každý Čech narkoman či pedofil, přestože jich tu také několik tisíc mezi sebou máme. Drtivá většina muslimů islámský terorismus odmítá a nechce jej, jen se třeba nemá čím a jak bránit. Nebo se prostě bojí o své blízké a hledá bezpečí. My je odmítáme a co těmto prostým lidem zbývá? Vzepřít se radikálům a zemřít, často i se svými blízkými. Nebo se podřídit a třeba i podlehnout tvrdému ataku ze strany radikálů. Kolik z nás by takovému tlaku odolalo? Nemusíme si hrát na hrdiny, asi velmi málo.

A co děláme? Odmítáme přijmout uprchlíky, odmítáme pomoc. I muslimská menšina u nás žijící, ač malá a klidná, bude nyní více než dříve cítit odpor a zášť ze strany mnohých jednoduchých povah. Čímž tyto klidné muslimy budeme sami tlačit do izolace, budou se nás bát a je jen otázkou času, kdy v této menšině začnou silně růst radikální tendence. Takže si vlastně vychováme vlastní islámské teroristy.

Samozřejmě, pomoc těmto lidem neznamená dát jim bianco list. Máme určité platné zákony, jejichž dodržování je třeba striktně vyžadovat po všech lidech v naší republice žijících. Češích stejně jako všech cizincích. Případné poskytnutí azylu také není na věčné časy. S tím musí uprchlíci také počítat. Pomoc však na druhé straně znamená další hráz možnému pronikání extrémistů. Styl slepice, která se zavře ve svém kurníku a doufá, že se lišky zbaví, ne nanic. Liška si svou cestu najde.

Vstupte do diskuze (24)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Arménie ve slepé uličce? Prezident ohlásil konzultace o krizi v zemi

25.04.2018 11:19 Aktualizováno Jerevan - Arménský prezident Armen Sarkisjan dnes oznámil zahájení politických konzultací, jejichž…

Podezřelá nehoda? Jeden z tvůrců novičoku byl hospitalizován

25.04.2018 10:56 Moskva - Pozornost ruských médií dnes upoutala autonehoda jednoho z tvůrců nervově paralytického…

Alláh čtyři ženy povolil. Nemůžete nám to zakázat, obhajoval polygamii…

25.04.2018 01:21 Moskva - Vůdce autonomního Čečenska Ramzan Kadyrov znovu veřejně obhajoval polygamii, která je v…

Obhájce Pussy Riot a Savčenkové přišel kvůli Twitteru o licenci

24.04.2018 22:03 Moskva - Obhájce ruské punkové skupiny Pussy Riot či ukrajinské důstojnice Nadije Savčenkové Mark…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama