Rusové vnímají USA jako hrozbu, ukázal průzkum

Moskva - Více než polovina obyvatel Ruska se domnívá, že Spojené státy přestavují hrozbu pro jejich zemi a vyváří umělé překážky pro její hospodářský rozvoj. Jen 5% Rusů si však myslí, že by USA dokázaly jejich vlast porazit v totální válce. Informuje server rt.com.

Přidejte svůj názor 26 komentářů

Ilustrační foto

Spojené státy vnímá jako hrozbu 59% Rusů. Vyplývá to z výsledků průzkumu, které dnes zveřejnilo ruské nezávislé centrum pro výzkum veřejného mínění Levada. Od roku 2007 se počet obyvatel Ruska, kteří se USA obávají, vzrostl o celých 12%.

Celých 48% Rusů si rovněž myslí, že důvod rusko-amerického antagonismu leží ve snaze Washingtonu uměle brzdit hospodářský rozvoj Ruska.

USA naopak nepovažuje za hrozbu pro Rusko 32% jeho obyvatel. To je o 10% méně, než před osmi lety.

Možné vojenské akce Spojených států proti Rusku se obává 31% ruských občanů. Stejný počet respondentů pak uvedl, že USA do Ruska zanášejí cizí ideje a hodnoty nevojenskými prostředky. Pouze 24% oslovených osob vyjádřilo přesvědčení, že Washington dokáže získat přímou kontrolu nad politickým vývojem v Rusku.   

Zhruba polovina respondentů (52%) prezentovala názor, že vojenské střetnutí obou velmocí by skončilo vzájemným zničením. Třetina Rusů věří, že by jejich země v takové válce zvítězila. Možné porážky Ruska vojsky USA a NATO se obává pouze 5% ruských obyvatel.  

Témata: Rusko | USA
Vstupte do diskuze (26)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Moskva zneužila záběry z natáčení filmu. Chtěla dokázat, že chemický útok…

25.04.2018 21:54 Damašek - Ruská státní televize lživě prezentovala zákulisní fotografie štábu z natáčení mého filmu…

EU chce posílit vztahy se Srbskem a dalšími zeměmi západního Balkánu, říká…

25.04.2018 21:19 Bělehrad - Evropská unie chce dál posílit ekonomické i další vztahy se Srbskem a dalšími zeměmi…

Další eskapáda bývalého detektiva Vokála? Zatkli ho na Ukrajině

25.04.2018 21:03 Aktualizováno Praha/Kyjev - Na Ukrajině byl v pondělí kvůli podezření z nezákonného použití technických…

Naše země jsou rozděleny. A můžou za to migranti, myslí si Evropané

25.04.2018 18:55 Aktualizováno Tři čtvrtiny lidé z celého světa říkají, že je jejich společnost rozdělena. Většina se navíc…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama