WHO je znepokojena rozšířením prasečí chřipky v USA

Ženeva - Světová zdravotnická organizace (WHO) vyjádřila znepokojení nad rozšířením prasečí chřipky ve Spojených státech. Rovněž je znepokojena epidemií chřipky v Mexiku, informuje v pátek agentura Reuters.

Přidejte svůj názor

K propuknutí chřipky v Americe se rovněž vyjádřila OSN, která podle svých slov aktivovala Strategické centrum pro zdravotnické operace (SHOC). Jeho úkolem by mělo být poskytovat poradenství zdravotnickým střediskům v USA a Mexiku v souvislosti s uzavíráním veřejných budov a stanovování karantén.

Centrum prevence a kontroly nemocí (CDC) Spojených států v pátek informovalo, že zkoumá případy sedmi lidí z Kalifornie a Texasu nakažených novým typem chřipky, která je geneticky podobná onemocnění prasat. "Nový chřipkový virus se na první pohled podobá viru typu H1N1, tedy běžné skupině, která se nyní ve Spojených státech šíří. Geneticky ale připomíná spíše virus, který se vyskytuje u prasat, a nikoli u lidí," uvedlo CDC ve svém prohlášení.

Symptomy prasečí chřipky jsou podobné jako normální chřipky - horečka, kašel, svalové a kloubní bolesti a únava. Prasečí chřipka však navíc ještě způsobuje silné průjmy a zvracení.

Mexický ministr zdravotnictví José Ángel Córdoba krátce po prohlášení CDC oznámil, že školy a univerzity v Mexico City a okolí musely být uzavřeny kvůli epidemii chřipky, která tam v posledních týdnech zabila přibližně 20 lidí. "Potýkáme se s novým virem chřipky, který se vyznačuje těžkým onemocněním respiračních cest. Epidemie je však pod kontrolou," prohlásil Córdoba.

Normální chřipka zabije ročně po celém světě až půl milionu lidí. Viry této nemoci neustále mutují, takže je nutné vakcíny měnit každým rokem. Pokud se objeví nový kmen chřipky, který je navíc schopný přejít z člověka na člověka, může způsobit globální pandemii. Poslední pandemie proběhla v roce 1968 a zabila přibližně milion lidí.

Témata: chřipka
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Policie prohledávala moskevské divadlo a byt známého režiséra, umělci…

23.05.2017 21:56 Moskva – Do moskevského divadla Gogol-centr dnes vpadla ruská policie. Ta provedla také razii v…

Novým generálním ředitelem WHO byl zvolen Etiopan Tedros Adhanom

23.05.2017 21:48 Ženeva – Světovou zdravotnickou organizaci povede příštích pět let Etiopan Tedros Adhanom. Na postu…

Terorista vás klidně zabije cestou domů, neohlídáme to, varuje Šándor

23.05.2017 11:20 Aktualizováno ROZHOVOR - Při bombovém útoku v britském Manchesteru včera zahynulo podle posledních údajů 22 lidí.…

Zpěvačka Ariana Grande je po útoku zlomená. Vyvázla bez zranění

23.05.2017 08:41 Manchester - Americká zpěvačka Ariana Grande je dle svých slov "zlomená". Po jejím koncertu v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama