WHO je znepokojena rozšířením prasečí chřipky v USA

Ženeva - Světová zdravotnická organizace (WHO) vyjádřila znepokojení nad rozšířením prasečí chřipky ve Spojených státech. Rovněž je znepokojena epidemií chřipky v Mexiku, informuje v pátek agentura Reuters.

Přidejte svůj názor

K propuknutí chřipky v Americe se rovněž vyjádřila OSN, která podle svých slov aktivovala Strategické centrum pro zdravotnické operace (SHOC). Jeho úkolem by mělo být poskytovat poradenství zdravotnickým střediskům v USA a Mexiku v souvislosti s uzavíráním veřejných budov a stanovování karantén.

Centrum prevence a kontroly nemocí (CDC) Spojených států v pátek informovalo, že zkoumá případy sedmi lidí z Kalifornie a Texasu nakažených novým typem chřipky, která je geneticky podobná onemocnění prasat. "Nový chřipkový virus se na první pohled podobá viru typu H1N1, tedy běžné skupině, která se nyní ve Spojených státech šíří. Geneticky ale připomíná spíše virus, který se vyskytuje u prasat, a nikoli u lidí," uvedlo CDC ve svém prohlášení.

Symptomy prasečí chřipky jsou podobné jako normální chřipky - horečka, kašel, svalové a kloubní bolesti a únava. Prasečí chřipka však navíc ještě způsobuje silné průjmy a zvracení.

Mexický ministr zdravotnictví José Ángel Córdoba krátce po prohlášení CDC oznámil, že školy a univerzity v Mexico City a okolí musely být uzavřeny kvůli epidemii chřipky, která tam v posledních týdnech zabila přibližně 20 lidí. "Potýkáme se s novým virem chřipky, který se vyznačuje těžkým onemocněním respiračních cest. Epidemie je však pod kontrolou," prohlásil Córdoba.

Normální chřipka zabije ročně po celém světě až půl milionu lidí. Viry této nemoci neustále mutují, takže je nutné vakcíny měnit každým rokem. Pokud se objeví nový kmen chřipky, který je navíc schopný přejít z člověka na člověka, může způsobit globální pandemii. Poslední pandemie proběhla v roce 1968 a zabila přibližně milion lidí.

Témata: chřipka
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Rusku staví pomníky vraždění? Z USA zní ostrá slova

22.09.2017 00:01 NÁZOR - Podobně jako v případě mnoha soch ve Spojených státech, o něž se vede v poslední době boj,…

Rusko otestovalo nejmodernější zbraň ze svého arzenálu. Američané mají…

21.09.2017 23:05 Aktualizováno Moskva - Washington i Moskva modernizují své jaderné arzenály. Američtí vojenští vůdci se ale…

Rusko a Ukrajina se přou o podobu mírové mise na Donbas

21.09.2017 16:49 Moskva/Kyjev - Mezi Ruskem a Ukrajinou se rozhořel další spor. Tentokrát o misi mírotvorců, kterou…

Německé volby v ohrožení? Test ukázal snadnou manipulovatelnost s výsledky

21.09.2017 16:41 Berlín - Už tuto neděli proběhnou velmi očekávané volby do německého parlamentu. Pravicová,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama