Německá spolupráce s Ruskem? Je třeba mít se na pozoru, tvrdí odborník

Berlín - Plán na vybudování plynovodu Nord Stream 2 svědčí o chybějící solidaritě Německa vůči svým východním sousedům, upozornil ve svém článku Jim Hoagland. Známý americký novinář se v komentáři uveřejněném na serveru The Washington Post mimo jiné zamýšlí nad tím, proč je Německo kvůli tomuto energetickému projektu ochotno riskovat svou těžce vydobytou pověst. Pozornost je věnovaná také tomu, jak by na tuto spolupráci měly reagovat Spojené státy.

Přidejte svůj názor 17 komentářů

Berlín, ilustrační foto

Německu se v průběhu několika desítek poválečných let podařilo získat světový respekt tím, že opakovaně převzalo morální a politickou iniciativu, konstatoval v úvodu komentáře autor. V té souvislosti připomněl proslulou Ostpolitik Willyho Brandta, pokojné znovusjednocení Německa v roce 1990 či otevření náruče syrským uprchlíkům v roce 2015.

"Proč tedy (Němci) riskují, že jejich těžce vydobytá pověst bude poškozena kvůli plynovodu, o kterém v Moskvě jednají s Vladimirem Putinem?," ptá se Hoagland a konstatuje, že Nord Stream 2 je kvůli rozsáhlým změnám na globálních trzích s energií, jež se odehrály za poslední rok nejenže zastaralý, ale také ohrožuje jednotu Evropské unie. 

Autor v německém postupu nenachází žádný smysl. Putinovy cíle jsou podle něj přímo do očí bijící, jedná se o politické i ekonomické zisky. Jim Hoagland v této souvislosti poukázal na slova švédského ekonoma Anderse Aslunta:

Psali jsme:  

"Spotřeba zemního plynu v Evropské unii klesla za posledních deset let o 21 procent a stávající plynovod Gazprom pod Baltským mořem v současné době pracuje na poloviční kapacitu. Gazprom není obyčejnou státní korporací, sleduje ruské geopolitické cíle, podle přání Kremlu zastavuje dodávky a zvyšuje ceny."

Dále autor upozornil na kroky bývalého německého kancléře Gerharda Schrödera, jednoho z hlavních německých protagonistů realizace projektu Nord Stream 2, který se po odchodu z kancléřské funkce stal předsedou dozorčí rady Nord Stream AG plánující výstavbu plynovodu.

Poté, co Gazprom v červnu letošního roku oznámil záměr vybudovat potrubí, jež by obcházelo Ukrajinu, jedním z hlavních obhájců projektu se stal německý vice kancléř a nynější předseda sociálních demokratů Sigmar Gabriel.

Mohlo by se zdát, že jednání Německa motivují ekonomické zisky. Podle Hoaglanda nicméně Německu nejde pouze o peníze, ale také o geopolitické uklidnění Putina, což podle něj svědčí o překvapivém nedostatku solidarity Německa vůči svým východním sousedům.

Jakkoliv je podle autora obdivuhodné to, jak se Německo dokázalo vypořádat se svou nacistickou minulostí, přístup tamních současných politických vůdců považuje za selhání: "Neschopnost Merkelové rozpoznat zásadní skutečnost - pro Putina je ekonomika jiným prostředkem války (...) Nord Stream 2 by vážně ohrozil úsilí Evropské unie vytvořit společný trh s energií."

"Nemůže být náhoda, že Gazprom zesílil své aktivity směrem k realizaci plynovodu v době, kdy Putinova vojenská kampaň na východě Ukrajiny se zdá být slábnoucí. Putin zjistil, že ovládat povstalecké síly, které vyzbrojil, je mnohem těžší než předpokládal. Jeden z vůdců rebelů, Igor Strelkov kritizoval Putina za to, že jeho silám dostatečně nepomáhá. Putin tak může mít pocit, že čas jeho ukrajinského dobrodružství se krátí a on musí buď okamžitě zvítězit, nebo začít jednat."

V závěru komentáře se autor zamýšlí nad rolí, jakou by v této záležitosti měly zaujmout Spojené státy. V té souvislosti připomíná, že americké zákony od nedávna povolují vývoz ropy, a země má navíc také nadbytek levného zemního plynu. Administrativa by měla dát najevo, že je ochotná poskytnout Ukrajině případné nouzové dodávky energie, domnívá se Hoagland.

"Prezident Obama, který se usilovně snaží o prosazení nové transatlantické obchodní smlouvy, by měl využít svých úzkých pracovních vztahů s Merkelovou k tomu, aby zajistil, že Německo bude i nadále prosazovat své vysoké morální standardy chování a solidarity vůči sousedům tím, že upustí od projektu tohoto strategicky nebezpečného potrubí."

Témata: Rusko | Německo | Gazprom
Vstupte do diskuze (17)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko chce převézt z Vatikánu ostatky kardinála Berana

24.11.2017 12:59 Vatikán - Česko chce převézt z Vatikánu ostatky kardinála Josefa Berana, který byl po smrti v…

Do hledání ponorky San Juan se zapojí obří letoun s robotem, vyslali ho…

24.11.2017 12:50 Moskva - Tým ruského vojenského námořnictva dnes odletěl z Petrohradu, aby pomohl při pátrání po…

Zeman se v Rusku poklonil památce legionářů. Přisluhovači fašistů,…

24.11.2017 12:47 Aktualizováno Jekatěrinburg - Prezident Miloš Zeman dnes v uralském Jekatěrinburgu uctil památku československých…

Zeman otevřel v Rusku další podnikatelské fórum, obdržel doktorát

24.11.2017 11:59 Aktualizováno Moskva - V ruském Jekatěrinburgu byl dnes za účasti českého prezidenta Miloše Zemana otevřen…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama