Políbila mě, chce se mou spát. Jak probíhá sexuální výchova migrantů v Norsku?

Oslo – Norsko před několika lety zavedlo kurzy pro migranty, které mají nově příchozí seznámit se sexuálními zvyky nové země. Norové si od nich slibují, že zabrání násilí páchaném na ženách. Tento systém funguje dlouho, po silvestrovských útocích je ale toto téma nejen v Norsku opět velmi palčivé.

Diskuse: 8

Políbila mě, chce se mou spát. Jak probíhá sexuální výchova migrantů v Norsku? - anotační foto

Kurz v příjímacím středisku v jihozápadním Norsku navštěvuje tucet mužů ze Sýrie a Súdánu. „Smyslem tohoto kurzu je hovořit o rizikových situacích, které mohou vést ke znásilnění a sexuálnímu napadení," yvsvětluje vedoucí skupiny Linda Hagenová. Její slova tlumočník překládá z norštiny do arabštiny.

„Potřebujeme vaši pomoc, abychom mohli spolešně rozklíčovat tyto situace," vysvětluje lektorka. V kurzu by muži měli dostat odpovědi na zásadní otázky. Jaký je rozdíl mezi láskou a sexem? Co člověku příjde na mysl, když vidí na obrazovce promítnuté obrázky žen s odhalenými a zahalenými rameny? Může být použití násilí legitimní? Jak muž zjistí, že žena souhlasí se sexem?

Podle serveru The Local se účastníci seminářů učí, jak kulturní rozdíly mohou vést k nedorozumění. Jakmile se účastníci kurzu rozkoukají, začínají mluvit. „Když chce jít do mého bytu, znamená to, že souhlasí," myslí si jeden ze Syřanů. „Ale jestli je opilá, jak si mohu být jistý, že se mnou chce spát?" zajímá Súdánce. „Jestliže řekne ne, neudělám nic proti její vůli," říká třetí. Všichni účastníci semináře se shodují, že kurz je pro ně užitečný.

„Já tady problém nemám, protože moje město bylo velmi otevřené. Moje sestra i moje matka se podobají ženám tady," řekl agentuře AFP dvaačtyřicetiletý Syřan, který používá pseudonym Mikael Homsen. „Ale mám tu přátele, pocházejí z jiné kultury, z přísných rodin. Pro ně znamená, že když jim žena ukáže kousek těla, chce s nimi mít sex," vysvětluje.

Kurzy pořádá organizace Hero, soukromá společnost, která provozuje 40 procent norských přijímacích center. Uprchlíkům promítají videa, která jsou většinou určena pro studenty středních škol. Nováčkům v kurzech také ukazují videa Amnesty International tákající se znásilnění.

Jeden z klipů zobrazuje párty v plném proudu. Dva dospívající se po sobě nejprve koukají, pak se začnou líbat. Chlapec táhne viditelně opilou dívku nahoru do místnosti a zamkne za sebou dveře. I přes její odpor ji neustále osahává. „Ne znamená ne," končí video.

Záběry ale vyvolávají v účastnících kurzu spíše zmatení. „On ji přinutil jít nahoru, ale dívka měla také dát najevo jasné ne a nahoru s ním nechodit," myslí si jeden. „Když mě dívka políbí, domyslím si z toho, že se mnou chce spát," říká další. Do toho zasahuje instruktorka. „V Norsku je zcela běžné objímat se, proplétat se, nebo tančit těsně vedle sebe, aniž by to nutně vedlo k pohlavnímu styku," vysvětluje migrantům.

„Všichni zde se shodnou, že znásilnění je špatné. Ale existují tu i šedé zóny, některé situace je pro ně obtížné pochopit. Takový problém může nastat u kohokoliv z nás," vysvětluje lektorka Hagenová.

Agentura Hero kurzy zahájila poté, co v jihozápadním Norsku ve městě Stavanger došlo mezi lety 2009 a 2011 k sérii znásilnění spáchaných cizinci. „Zveme obyvatele, muže i ženy, aby vedli dialog o kulturních normách a aby převzali zodpovědnost v případě, že něco zahlédnou," vysvětluje ředitel organizace Tor Brekke. Podle něj to není žádné „magické řešení" ale pouze „aréna pro dialog".

Pozornost k těmto kurzům se obrátila po silvestrovském dění v některých městech nejen v Německu, nahlášeno bylo celkem několik set útoků. „Podle mého názoru, to neudělali muži. Byla to zvířata. Jsou to nemocní lidé," uvedl syrský uprchlík Sulaiman Adel (42). „Chceme, aby německé úřady řekly, kdo přesně to udělal, ne aby jen říkaly, že jde o žadatele o azyl," dodal Syřan Shero Demir (35). „Musí být okamžitě vyhoštěni do země, odkud pochází. Zde žít nemohou," dodává.

Diskuse

Políbila mě, chce se mou spát. Jak probíhá sexuální výchova migrantů v Norsku?

Počet příspěvků: , poslední 22.01.2016 15:30
(Zobrazeno posledních 8 příspěvků)

Přidejte vlastní názor…

Doporučujeme

V Bulharsku vykolejil a explodoval nákladní vlak, následky jsou tragické - anotační foto

V Bulharsku vykolejil a explodoval nákladní vlak, následky jsou tragické

10.12.2016 09:35 Sofia - Na severovýchodě Bulharska dnes brzy ráno vykolejil nákladní vlak s cisternami. Následný výbuch...

USA vyšlou do Sýrie dalších 200 vojáků, pomůžou Kurdům a Arabům dobýt baštu IS - anotační foto

USA vyšlou do Sýrie dalších 200 vojáků, pomůžou Kurdům a Arabům dobýt baštu IS

10.12.2016 09:21 Manáma - Americký ministr obrany Ash Carter dnes na bezpečnostní konferenci v Bahrajnu oznámil, že USA pošlou...

Co se děje mezi Putinovou elitou? Čtěte o mocenském boji v Rusku

10.12.2016 08:56 Aktualizováno Uplynuly téměř dva týdny od zadržení a odvolání bývalého ruského ministra pro ekonomický rozvoj Alexeje...

Branné hnutí ruských dětí má už 30 tisíc členů, oznámil ministr obrany

10.12.2016 08:45 Moskva - Branné hnutí ruské mládeže Junarmija, které bylo založené loni v říjnu, už přilákalo přes 30 tisíc...

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Anketa

Souhlasíte se zavedením elektronické evidence tržeb (EET)?

Hlasovalo 8706 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama