Políbila mě, chce se mou spát. Jak probíhá sexuální výchova migrantů v Norsku?

Oslo – Norsko před několika lety zavedlo kurzy pro migranty, které mají nově příchozí seznámit se sexuálními zvyky nové země. Norové si od nich slibují, že zabrání násilí páchaném na ženách. Tento systém funguje dlouho, po silvestrovských útocích je ale toto téma nejen v Norsku opět velmi palčivé.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Políbila mě, chce se mou spát. Jak probíhá sexuální výchova migrantů v Norsku? - anotační foto

Kurz v příjímacím středisku v jihozápadním Norsku navštěvuje tucet mužů ze Sýrie a Súdánu. „Smyslem tohoto kurzu je hovořit o rizikových situacích, které mohou vést ke znásilnění a sexuálnímu napadení," yvsvětluje vedoucí skupiny Linda Hagenová. Její slova tlumočník překládá z norštiny do arabštiny.

„Potřebujeme vaši pomoc, abychom mohli spolešně rozklíčovat tyto situace," vysvětluje lektorka. V kurzu by muži měli dostat odpovědi na zásadní otázky. Jaký je rozdíl mezi láskou a sexem? Co člověku příjde na mysl, když vidí na obrazovce promítnuté obrázky žen s odhalenými a zahalenými rameny? Může být použití násilí legitimní? Jak muž zjistí, že žena souhlasí se sexem?

Podle serveru The Local se účastníci seminářů učí, jak kulturní rozdíly mohou vést k nedorozumění. Jakmile se účastníci kurzu rozkoukají, začínají mluvit. „Když chce jít do mého bytu, znamená to, že souhlasí," myslí si jeden ze Syřanů. „Ale jestli je opilá, jak si mohu být jistý, že se mnou chce spát?" zajímá Súdánce. „Jestliže řekne ne, neudělám nic proti její vůli," říká třetí. Všichni účastníci semináře se shodují, že kurz je pro ně užitečný.

„Já tady problém nemám, protože moje město bylo velmi otevřené. Moje sestra i moje matka se podobají ženám tady," řekl agentuře AFP dvaačtyřicetiletý Syřan, který používá pseudonym Mikael Homsen. „Ale mám tu přátele, pocházejí z jiné kultury, z přísných rodin. Pro ně znamená, že když jim žena ukáže kousek těla, chce s nimi mít sex," vysvětluje.

Kurzy pořádá organizace Hero, soukromá společnost, která provozuje 40 procent norských přijímacích center. Uprchlíkům promítají videa, která jsou většinou určena pro studenty středních škol. Nováčkům v kurzech také ukazují videa Amnesty International tákající se znásilnění.

Jeden z klipů zobrazuje párty v plném proudu. Dva dospívající se po sobě nejprve koukají, pak se začnou líbat. Chlapec táhne viditelně opilou dívku nahoru do místnosti a zamkne za sebou dveře. I přes její odpor ji neustále osahává. „Ne znamená ne," končí video.

Záběry ale vyvolávají v účastnících kurzu spíše zmatení. „On ji přinutil jít nahoru, ale dívka měla také dát najevo jasné ne a nahoru s ním nechodit," myslí si jeden. „Když mě dívka políbí, domyslím si z toho, že se mnou chce spát," říká další. Do toho zasahuje instruktorka. „V Norsku je zcela běžné objímat se, proplétat se, nebo tančit těsně vedle sebe, aniž by to nutně vedlo k pohlavnímu styku," vysvětluje migrantům.

„Všichni zde se shodnou, že znásilnění je špatné. Ale existují tu i šedé zóny, některé situace je pro ně obtížné pochopit. Takový problém může nastat u kohokoliv z nás," vysvětluje lektorka Hagenová.

Agentura Hero kurzy zahájila poté, co v jihozápadním Norsku ve městě Stavanger došlo mezi lety 2009 a 2011 k sérii znásilnění spáchaných cizinci. „Zveme obyvatele, muže i ženy, aby vedli dialog o kulturních normách a aby převzali zodpovědnost v případě, že něco zahlédnou," vysvětluje ředitel organizace Tor Brekke. Podle něj to není žádné „magické řešení" ale pouze „aréna pro dialog".

Pozornost k těmto kurzům se obrátila po silvestrovském dění v některých městech nejen v Německu, nahlášeno bylo celkem několik set útoků. „Podle mého názoru, to neudělali muži. Byla to zvířata. Jsou to nemocní lidé," uvedl syrský uprchlík Sulaiman Adel (42). „Chceme, aby německé úřady řekly, kdo přesně to udělal, ne aby jen říkaly, že jde o žadatele o azyl," dodal Syřan Shero Demir (35). „Musí být okamžitě vyhoštěni do země, odkud pochází. Zde žít nemohou," dodává.

Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Políbila mě, chce se mou spát. Jak probíhá sexuální výchova migrantů v Norsku?

Vstupte do diskuze (8)

Doporučujeme

USA bombardovaly vojenské tábory IS v Libyi - anotační foto

USA bombardovaly vojenské tábory IS v Libyi

19.01.2017 15:45 Tripolis – Na vojenské tábory takzvaného Islámského státu (IS) v Libyi ve středu večer zaútočily…

Lavina během otřesů zavalila hotel v Itálii. Umíráme zimou, volají lidé pod sutinami - anotační foto

Lavina během otřesů zavalila hotel v Itálii. Umíráme zimou, volají lidé…

19.01.2017 15:35 Aktualizováno Řím - Už čtyři mrtvé nalezli dnes záchranáři v italském hotelu Rigopiano na úpatí pohoří Gran Sasso…

Íránská vláda uzavřela výhodné ekonomické smlouvy se Sýrií - anotační foto

Íránská vláda uzavřela výhodné ekonomické smlouvy se Sýrií

19.01.2017 15:30 Damašek/Teherán - Íránská vláda a představitelé vlivných republikánských gard uzavřeli v Sýrii…

Mladý migrant z Afriky chtěl okrást ženu. Skončila v bezvědomí v nemocnici - anotační foto

Mladý migrant z Afriky chtěl okrást ženu. Skončila v bezvědomí v nemocnici

19.01.2017 15:08 Aktualizováno Hamburk – Německá policie ve středu dopadla mladistvého migranta, který jen o několik hodin dříve…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama