Rusko se neskloní před politikou NATO. A bez Moskvy se Západ neobejde, tvrdí Lavrov

Moskva - Západní pokusy vyloučit Rusko z formování evropských i celosvětových záležitostí vedly v průběhu staletí k bezpočtu historických tragédií, varoval Západ ruský ministr zahraničních věcí Sergej Lavrov který dodal trvalé stability lze dosáhnout pouze prostřednictvím spolupráce.

Diskuse: 118

Rusko se neskloní před politikou NATO. A bez Moskvy se Západ neobejde, tvrdí Lavrov - anotační foto

Lavrov v článku pro magazín Russia in Global Affairs nastínil historický význam ruské zahraniční politiky v uplynulém tisíciletí. Tvrdí mimo jiné, že ruská politika byla vždy založena na zachování křehké rovnováhy míru a stability v mezinárodních vztazích. Veškeré pokusy izolovat Moskvu jako hlavní světovou mocnost vedly podle něj k historickým prohrám a bezpočtu mrtvých.

„Během posledních nejméně dvou stoletích všechny pokusy o sjednocení Evropy bez Ruska a proti němu nevyhnutelně vedly k ponurým tragédiím, jejichž důsledky byly vždy překonávány s rozhodnou účasti naší země," cituje Lavrova ruský server RT.

„Revoluce z roku 1917 a následující občanská válka byly nepochybně mimořádně těžkou tragédií našeho národa," napsal Lavrov, z jehož článku dnes citovala ruská média. „Tragédiemi ale byly i všechny ostatní revoluce. To například našim francouzským kolegům nebrání vychvalovat otřesy, které kromě hesel o rovnosti, volnosti a bratrství přinesly i gilotinu a potoky krve," uvedl Lavrov s odkazem na Velkou francouzskou revoluci z konce 18. století.

Kromě toho poukazoval například na to, že bolševická revoluce z roku 1917 a přeměny v éře SSSR měly "rozmanitý" vliv na světové dějiny a významně přispěly k budování západoevropské koncepce sociálního státu. Evropské státy podle něj zavedly politiku sociálního zabezpečení občanů pod vlivem sovětského příkladu.

Největší země světa podle něj má unikátní „kulturní matici" a vždy sleduje své vlastní národní zájmy. Přesto podle Lavrova slouží Rusko jako most mezi Východem a Západem. Rusové prý respektují a vítají mnohá náboženství a kultury. Země podle něj vítá západní ideály a aplikuje je v moderním Rusku, Moskva nikdy nedovolila, aby byla pohlcena západní kulturou.

Lavrov zdůraznil konstruktivní úlohu, kterou prý Moskva hraje v evropských záležitostech, a to zejména během napoleonských válek, nebo v první a druhé světové války. Vlivy Sovětského svazu při formování moderních západních hodnot by rovněž podle Lavrova neměly být podceňovány. 

Podle Lavrova sovětská vnitřní politika inspirovala západoevropský sociální pokrok. „Pro seriózní badatele je očividné, jak ohromný vliv měly přeměny v Sovětském svazu na procesy formování takzvaného sociálního státu v západní Evropě v době po druhé světové válce. Vlády evropských států zavedly bezpříkladná opatření sociální ochrany pod vlivem sovětského příkladu a ve snaze vyrazit zbraň z rukou levicových politických sil," uvedl v článku ruský ministr.

Šéf ruské diplomacie rovněž upozornil na „nespornou roli SSSR v procesu dekolonizace a v prosazování zásady nezávislého rozvoje států v mezinárodních vztazích". Vyzval k respektování celistvosti ruské historie, z níž prý není možné izolovat jednotlivá období.

V postsovětském světě pak Rusko podle něj nabídlo jedinečnou příležitost evropským státům spojit se s Moskvou a pracovat na širším a pevnějším bezpečnostním mechanismu v Evropě - mechanismu, který umožnil dlouhodobý mír na celém kontinentu. „Logicky jsme vytvořili nový základ pro evropskou bezpečnost posílením vojenských a politických složek Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE)," píše ruský ministr.

Namísto sjednocení se podle něj některé evropské země rozhodly spojit se s NATO a Washingtonem, a znovu se pustit do snahy izolovat Rusko a rozšířit hranice vojenského paktu dále na východ, zatímco se „snažily o změnu globální agendy a barevné revoluce". „Je pozoruhodné, že George Kennan, architekt americké politiky omezení vlivu Sovětského svazu, uvedl, že ratifikace rozšiřování NATO byla tragická chyba," uvedl Lavrov.

Spíše než aby NATO a jeho členské státy působily jako „architekti míru", zapojují se podle Lavrova do „destruktivní politiky", která ohrožuje mezinárodní stabilitu a která už vedla ke zhroucení některých států, „počínaje bombardováním Jugoslávie, až po invazi do Iráku a Libye.

Podle ruského politika liberální systém globalizace selhal a svět stojí na křižovatce, na které se rýsuje nový systém mezinárodních vztahů. Na takové křižovatce je podle Lavrova špatné obviňovat Rusko z „revizionismu" jen proto, že Moskva odmítla zavřít oči nebo se sklonit před politikou NATO.

„Spolehlivého řešení problémů moderního světa může být dosaženo pouze prostřednictvím závažné a poctivé spolupráce mezi předními státy a jejich sdruženími s cílem řešit společné problémy," napsal Lavrov. Nejvážnějším problémem moderního světa je podle něj hrozba terorismu, který může být poražen pouze jednotnou frontou.

Lavrov dodal, že neusiluje o žádnou konfrontaci s USA nebo Evropskou unií. Naopak, Moskva podle něj byla a je vždy otevřena „nejširší možné spolupráci se svými západními partnery". Rusko prý i nadále podporuje názor, že nejlepším způsobem, jak zajistit zájmy Evropanů by mělo být „vytvoření společného hospodářského a humanitárního prostoru od Atlantiku k Pacifiku, aby nově vytvořená euroasijská ekonomická unie mohla být integrační linkou mezi Evropou, Asií a Pacifikem".

Klíčová slova: Lavrov, Sergej Rusko

Diskuse

Rusko se neskloní před politikou NATO. A bez Moskvy se Západ neobejde, tvrdí Lavrov

Počet příspěvků: , poslední 04.03.2016 22:54
(Zobrazeno posledních 10 příspěvků)

Přidejte vlastní názor…

Doporučujeme

Něco zde nesedí? Profesor zkritizoval vyšetřování sestřelu letu MH17 - anotační foto

Něco zde nesedí? Profesor zkritizoval vyšetřování sestřelu letu MH17

01.10.2016 00:01 Tým vyšetřovatelů pod vedením Nizozemska prověřující okolnosti sestřelení letu MH17 nad Ukrajinou dospěl k...

Brexit je varování, EU musí být pro občany úspěšnější, tvrdí Merkelová

30.09.2016 22:31 Aktualizováno Düsseldorf – Německá kancléřka Angela Merkelová dnes na jednání své Křesťanskodemokratické unie prohlásila,...

USA chtějí nasadit jaderné zbraně? Rusko se pořádně naštvalo a začalo to lítat

30.09.2016 22:29 Aktualizováno Moskva - Ruské ministerstvo zahraničí reaguje na výroky amerického ministra obrany Ashtona Cartera týkající...

Romská svatba nadzdvihla Slovensko: Za takový luxus by se nestyděla ani...

30.09.2016 22:29 Aktualizováno Bratislava - Romská svatba z Michalovců na východě Slovenska, při které nevěstu zasypávali zlatem i...

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Anketa

Kdo vyhraje prezidentské volby v USA?

Hlasovalo 2982 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama