Putin je tyran a idiot s komplexy Napoleona a Hitlera. Internetem koluje dosud nepřednesená řeč Savčenkové

Moskva – Soudní proces s ukrajinskou letkyní Naděždou Savčenkovou byl ve čtvrtek nečekaně přerušen, obviněná měla přednést závěrečnou řeč, což nakonec ani nestihla. Řízení má pokračovat 9. března. Ukrajinka se rozhodla, že do té doby bude držet přísnou hladovku. Její doposud nepřednesená závěrečná řeč už koluje po internetu. A pilotka si v ní nebere servítky.

Přidejte svůj názor 70 komentářů

Vladimir Putin, prezident Ruské federace

Savčenková se rozhodla, že až do dalšího jednání bude držet suchou hladovku, nebude tedy přijímat jídlo ani vodu. Její advokát uvedl, že se ji pokusí přesvědčit, aby tak radikální hladovku nepodstupovala. Varoval, že bez vody může přežít maximálně 5 dní. To naznačila i Savčenková, když prohlásila, že není jasné, jestli bude mít soud vůbec koho soudit.

Psali jsme:  

Internetem už mezitím koluje v několika jazycích, včetně češtiny, její závěrečná řeč, kterou ve čtvrtek nemohla přednést. V překladu Olgy Behounek ji například sdílel také europoslanec TOP 09 Jaromír Štětina. Přidal také ostrý komentář. „Stydím se za socialistické a komunistické poslance EP, kteří třikrát bojkotovali snahu prosadit v EP rezoluci na podporu Savčenko. Nechtěli pohněvat Kreml. Teprve na čtvrtý pokus se nám ve frakci Evropské lidové strany podařilo prosadit urgentní rezoluci žádající její propuštění: SVOBODU NADĚ SAVČENKO! Prokurátor žádá 23 let," uvedl na sociálních sítích.

Stydím se za socialistické a komunistické poslance EP, kteří třikrát bojkotovali snahu prosadit v EP rezoluci na...

Zveřejnil(a) Jaromír Štětina dne 3. březen 2016

V závěrečné řeči Ukrajinka nepřiznává vinu, naopak uvádí, že neuznává rozsudek ani ruský soud. Pokud soud rozhodne podle návrhu žaloby, nemá také v plánu se odvolávat. „Chci, aby celý demokratický a civilizovaný svět pochopil, že Rusko je zemí třetího světa s totalitárním režimem v čele s despotickým diktátorem, kde kašlou na lidská práva i na právo mezinárodní," tvrdí Savčenková.

Naprosto absurdní pak podle ní je, že ti, kteří unáší lidi a týrají je, se pak tváří, že mají právo někoho soudit. „O jakém spravedlivém soudu může být řeč? V Rusku neexistuje soud ani vyšetřování! Je tu jen fraška sehraná loutkami Kremlu. A považuji za naprosto zbytečné, abych čas svého žití trávila tím, že se ho budu účastnit!" zlobí se Ukrajinka.

I proto se nehodlá odvolat, ale naopak po vynesení rozsudku plánuje pokračovat dalších 10 dní v hladovce. „Po deseti dnech zahájím suchou hladovku a potom má Rusko ne více než deset dní na to, aby mě vrátilo do Ukrajiny, odkud mě unesli! Je mi úplně jedno, jak to zdůvodní! Doslechla jsem se o poměrně slušných diplomatických schopnostech Petra Alexejeviče Porošenko. Doufám, že tyto jeho diplomatické schopnosti budou dostačující na to, aby se v Rusku dohodl s jedním idiotem, vždyť mé matce slíbil, že už na květnové svátky roku 2015 budu doma," nebere si servítky souzená letkyně.

„A zatímco se o mně budou dohadovat, bude mě život opouštět a Rusko mě stejně vrátí do Ukrajiny – živou nebo mrtvou, ale vrátí!  A celých těch deset dní bude nocí i dnem před branami káznice stát moje sestra a bude čekat – propustí mě, nebo mě vynesou na márách. A jestli ji zavřete, na její místo se postaví moje matka, je jí 77 let a co, taky ji zavřete? Potom se na její místo postaví moje kamarádka, můj kamarád a po nich Ukrajinec za Ukrajincem! Pamatujte si: všechny je sem nezavřete!" vzkazuje ruským úřadům.

Mluví také o tom, že zatímco tam budou Ukrajinci stát, slušní a čestní Rusové jim budou přinášet čaj, jídlo i přikrývky, protože všichni chápou, že na jejím místě se může během chvíle ocitnout dítě každého z nich. „Takhle začínají Majdany! To máte zapotřebí?! Vždyť se toho bojíte více než ohně! Proto by pro Kreml bylo lepší vrátit mě do Ukrajiny co nejdříve a živou!!!" říká Savčenková a připomíná, že by demokratický svět měl vzpomenout na nedávnou minulost, kdy i Evropa tolerovala Adolfa Hitlera a nerozhodnost USA nakonec vedla k vypuknutí 2. světové války.

„Putin je tyran s imperiálními ambicemi, komplexy Napoleona a Hitlera dohromady! A medvěd lidskému jazyku nerozumí, rozumí jen řeči síly. Proto, jestliže nebudeme rozhodní a zavčas nestanovíme priority, čeká nás záhy třetí světová válka!  Nyní, již jako politik, nepodám Rusku ruku na politickém kolbišti. Není vhodné potřásat si rukou s tím, kdo tě držel v poutech a tvůj národ v okovech. Ale ve svých politických úvahách a rozhodnutích vždy budu myslet na to, jaké budou dopady na obyvatelstvo, jak v Ukrajině, tak v Rusku. Protože i v Rusku, nehledě na cokoliv, žije stále množství čestných, dobrých a slušných lidí," dodává v závěrečné řeči Savčenková, která byla v době svého věznění zvolena do ukrajinského parlamentu.

Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Putin je tyran a idiot s komplexy Napoleona a Hitlera. Internetem koluje dosud nepřednesená řeč Savčenkové

Vstupte do diskuze (70)

Doporučujeme

Maďarsko kašle na kritiku EU? Navzdory výtkám pokračuje ve svém velkém…

29.04.2017 11:17 Budapešť – Maďarsko v pátek oznámilo, že dokončilo výstavbu druhého plotu proti migrantům na srbské…

EU chce o brexitu jednat ve dvou fázích, Londýnu se to nelíbí

29.04.2017 11:16 Brusel - Evropská unie si v jednáních s Londýnem o vystoupení Británie z bloku přeje nejprve jednat…

Na Filipínách zabili dalšího obávaného islamistu, MZV varuje české turisty

29.04.2017 10:53 Manila - Na Filipínách byl zabit vysoce postavený člen teroristické skupiny Abu Sayyafa, který byl…

Čína vyhostila americkou podnikatelku, odpykala si část trestu za špionáž

29.04.2017 10:13 San Francisko - Čína vyhostila americkou podnikatelku, kterou na začátku týdne odsoudila ke 3,5…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama