Svět je na prahu pandemie, WHO zvyšuje varování

Ženeva - Svět se ocitl na pokraji pandemie prasečí chřipky. Světová zdravotnická organizace (WHO) ve středu večer zvýšila pandemické varování ze čtvrtého na pátý stupeň šestibodové škály, informuje agentura Reuters.

Přidejte svůj názor

Generální ředitelka WHO Margaret Chanová oznámila, že svět je v bezprostředním ohrožení pandemie prasečí chřipky.

"Rozhodla jsem se zvýšit úroveň pandemického varování ze stupně čtyři na stupeň pět," prohlásila ve středu Chanová na tiskové konferenci v ženevském sídle WHO.

Nejvyšší šestý stupeň varování je vyhrazen jen pro situaci, kdy pandemie propukne. To znamená, že vir se mezi lidmi šíří v masovém měřítku nejméně ve dvou zeměpisných oblastech.

Dosud platil čtvrtý stupeň, který popisuje situaci, kdy je vir schopen snadno se přenášet mezi lidmi a zasáhl více států.

Pro pátý stupeň musela být splněna podmínka, že se epidemie bude trvale šířit nejen v Mexiku, kde propukla, ale i v dalších zemích. A to se stalo ve Spojených státech a patrně i ve Španělsku.

V Mexiku, odkud se prasečí chřipka dostala do světa, zemřelo na tuto nemoc nejspíš až 159 lidí. Dalších 2 500 lidí v této zemi je nakaženo. Mexické ministerstvo zdravotnictví připouští, že mrtvých a nakažených bude přibývat.

Ve Spojených státech zaznamenali 91 potvrzených případů nákazy a jedno úmrtí. Na prasečí chřipku tam zemřel 23měsíční Mexičan, který s rodiči přijel do Texasu, aby se tam vyléčil.

Kromě Mexika a Spojených států se prasečí chřipka vyskytla také v Kanadě, na Novém Zélandu, v Německu, Rakousku, Izraeli, Británii a ve Španělsku.

Španělé a Američané zaznamenali případy nákazy u lidí, kteří v Mexiku nepobývali.

Pátý stupeň varování naznačuje, že epidemie v dohledné době sama od sebe nezmizí. Její hrozba bude dlouhodobá.

"Je to něco, co zůstane. Je jen otázkou, do jaké míry se rozšíří a jak snadno se bude přenášet," upozornila Chanová.

Očkovací látky proti novému viru A/H1N1 neexistují. Vývoj vakcín podle expertů WHO zabere čtyři až šest měsíců a dalších několik měsíců potrvá výroba očkovacích sér.

Proti prasečí chřipce se zatím používají léky Tamiflu a Relenza.

Chanová vyzvala státy a farmaceutické firmy k urychlenému vývoji vakcíny proti prasečí chřipce. Na tiskové konferenci se snažila uklidnit situaci. "Svět je na pandemii připraven lépe než kdykoli v minulosti," řekla.

Chanová vzkázala vládám, aby prasečí chřipku braly vážně a nepodcenily ji. "Státy, vlády a farmaceutické firmy musí mobilizovat své zdroje. "Tato chřipka je nepředvídatelná," prohlásila šéfka WHO.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Separatisté pálí v Donbasu z těžkých zbraní, střela zabila mladou…

23.02.2018 11:50 Kyjev - Jeden ukrajinský voják byl zabit a další utrpěl zranění v palbě proruských separatistů z…

Kalašnikov dodá ruské armádě nové vybavení. A tentokrát nejde o samopaly

23.02.2018 08:33 Moskva - Zbrojařský koncern Kalašnikov dodá ruské armádě motocykly na elektrický pohon. První…

Putinovi zbývá rok, dva? Muž z Kremlu otevřeně promluvil

23.02.2018 00:01 NÁZOR - Koncem roku 2016 vše jen ne zapomenutý Alexej Navalnyj oznámil svou prezidentskou…

Zakázat mužskou obřízku? Muslimové a Židé se bouří. Hovoří o stěhování do…

22.02.2018 23:02 Aktualizováno Reykjavík – Islandský parlament se právě zabývá otázkou, jestli zakázat mužskou obřízku. Pokud by…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama