Svět je na prahu pandemie, WHO zvyšuje varování

Ženeva - Svět se ocitl na pokraji pandemie prasečí chřipky. Světová zdravotnická organizace (WHO) ve středu večer zvýšila pandemické varování ze čtvrtého na pátý stupeň šestibodové škály, informuje agentura Reuters.

Přidejte svůj názor

Generální ředitelka WHO Margaret Chanová oznámila, že svět je v bezprostředním ohrožení pandemie prasečí chřipky.

"Rozhodla jsem se zvýšit úroveň pandemického varování ze stupně čtyři na stupeň pět," prohlásila ve středu Chanová na tiskové konferenci v ženevském sídle WHO.

Nejvyšší šestý stupeň varování je vyhrazen jen pro situaci, kdy pandemie propukne. To znamená, že vir se mezi lidmi šíří v masovém měřítku nejméně ve dvou zeměpisných oblastech.

Dosud platil čtvrtý stupeň, který popisuje situaci, kdy je vir schopen snadno se přenášet mezi lidmi a zasáhl více států.

Pro pátý stupeň musela být splněna podmínka, že se epidemie bude trvale šířit nejen v Mexiku, kde propukla, ale i v dalších zemích. A to se stalo ve Spojených státech a patrně i ve Španělsku.

V Mexiku, odkud se prasečí chřipka dostala do světa, zemřelo na tuto nemoc nejspíš až 159 lidí. Dalších 2 500 lidí v této zemi je nakaženo. Mexické ministerstvo zdravotnictví připouští, že mrtvých a nakažených bude přibývat.

Ve Spojených státech zaznamenali 91 potvrzených případů nákazy a jedno úmrtí. Na prasečí chřipku tam zemřel 23měsíční Mexičan, který s rodiči přijel do Texasu, aby se tam vyléčil.

Kromě Mexika a Spojených států se prasečí chřipka vyskytla také v Kanadě, na Novém Zélandu, v Německu, Rakousku, Izraeli, Británii a ve Španělsku.

Španělé a Američané zaznamenali případy nákazy u lidí, kteří v Mexiku nepobývali.

Pátý stupeň varování naznačuje, že epidemie v dohledné době sama od sebe nezmizí. Její hrozba bude dlouhodobá.

"Je to něco, co zůstane. Je jen otázkou, do jaké míry se rozšíří a jak snadno se bude přenášet," upozornila Chanová.

Očkovací látky proti novému viru A/H1N1 neexistují. Vývoj vakcín podle expertů WHO zabere čtyři až šest měsíců a dalších několik měsíců potrvá výroba očkovacích sér.

Proti prasečí chřipce se zatím používají léky Tamiflu a Relenza.

Chanová vyzvala státy a farmaceutické firmy k urychlenému vývoji vakcíny proti prasečí chřipce. Na tiskové konferenci se snažila uklidnit situaci. "Svět je na pandemii připraven lépe než kdykoli v minulosti," řekla.

Chanová vzkázala vládám, aby prasečí chřipku braly vážně a nepodcenily ji. "Státy, vlády a farmaceutické firmy musí mobilizovat své zdroje. "Tato chřipka je nepředvídatelná," prohlásila šéfka WHO.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Rusku staví pomníky vraždění? Z USA zní ostrá slova

22.09.2017 00:01 NÁZOR - Podobně jako v případě mnoha soch ve Spojených státech, o něž se vede v poslední době boj,…

Rusko otestovalo nejmodernější zbraň ze svého arzenálu. Američané mají…

21.09.2017 23:05 Aktualizováno Moskva - Washington i Moskva modernizují své jaderné arzenály. Američtí vojenští vůdci se ale…

Rusko a Ukrajina se přou o podobu mírové mise na Donbas

21.09.2017 16:49 Moskva/Kyjev - Mezi Ruskem a Ukrajinou se rozhořel další spor. Tentokrát o misi mírotvorců, kterou…

Německé volby v ohrožení? Test ukázal snadnou manipulovatelnost s výsledky

21.09.2017 16:41 Berlín - Už tuto neděli proběhnou velmi očekávané volby do německého parlamentu. Pravicová,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama