Snaží se Putin zmást Obamu, nebo už má dost Asada? Prominentní server rozebírá stahování ruských sil ze Sýrie

Moskva/Washington – Ruský prezident Vladimir Putin v pondělí poněkud nečekaně oznámil, že Rusko začne stahovat svoje síly ze Sýrie. Server Politico upozorňuje, že tato zpráva zastihla Washington naprosto nepřipravený. Mluví o tom, že se Putin možná pokouší přelstít amerického prezidenta Baracka Obamu.

Přidejte svůj názor 37 komentářů

Bojová letka RF v Sýrii

Oznámení o stahování sil Bílý dům evidentně překvapilo. Podle serveru ožily obavy, že ruský vůdce Obamu přechytračil. Jen půl roku poté, co se mezinárodní vztahy dostaly „do vývrtky" kvůli ruským náletům v Sýrii, Putin v pondělí prohlásil, že „úkoly nastíněné ministerstvem obrany byly dokončeny" a že tedy nařídil stažení většiny ruských sil ze Sýrie.

Politico také píše, že úředníci Bílého domu byli ponecháni ve zmatku. Zatímco tiskový mluvčí Josh Earnest se pokoušel odpovídat na otázky při tiskové konferenci, úředníci se teprve pokoušeli zjistit nějaké informace.

Urychlený ruský odchod ze Sýrie by prý mohl zmást prezidenta Obamu, který mluvil o tom, že Putin vešel do „bažiny" občanské války, čehož bude brzy litovat. Obama také před několika dny uvedl, že Rusko je „příliš zadlužené¨ a že v Sýrii „krvácí".

Putin se možné pokouší zmást Bílý dům

„Putin opakovaně v posledních dvou letech Obamu zmátl, ať už šlo o anexi Krymu nebo zapojení se do vojenského tažení v Sýrii. Američtí analytici a zpravodajské služby to, k Obamově zlosti, nedokázaly předvídat a reagovat. Reportér Bloombergu se minulý měsíc Obamy ptal, zda ho Putin v Sýrii přelstil. Obama odpověděl, že ruské nálety demonstrovaly slabost pozice syrského prezidenta Bašára Asada," píše server Politico.

Je prý možné, že za Putinovým oznámením byl strach z ošemetné situace. „Loni na podzim ruský prezident oznámil, že Rusko si klade za cíl v Sýrii bojovat s teroristy – tento úkol není zdaleka dokončen, a to ani navzdory křehkému příměří v zemi. Tento týden je to navíc pět let od vypuknutí občanské války. Islámský stát stále drží velkou část území – tento fakt je analytiky uváděn jako důkaz toho, že Putinovi nikdy upřimně nešlo o porážku IS, ale o získání strategických výhod pro jeho spojence – prezidenta Asada," píše server.

„Pokud bylo do značené míry dosaženo vytyčených dílů, pak se zjevně nesnažil porazit IS," komentovala ruský odchod ze Sýrie Evelyn Farkasová, která do loňska působila v Pentagonu jako vrchní úředník pro oblast Ruska. Ruská letecká kampaň nepochybně Asada podpořila, Moskva si upevnila svého spojence na Středním východě, který byl v nebezpečí a kterého ohrožovaly povstalecké síly – včetně umírněné opozice podporované CIA.

Putinovy kroky nemusí odpovídat jeho rétorice

Kreml uvedl, že se Putin s Asadem v telefonickém rozhovoru shodli, že ruská intervence přinesla skutečný zvrat v boji proti teroristům v Sýrii tím, že uvedla do zmatku infrastrukturu teroristů a způsobila jim značné škody.

Server také poukazuje, že Putinovy kroky často neodpovídají jeho rétorice, proto se ještě uvidí, zda Rusko skutečně stáhne většinu svých sil ze Sýrie. Ruská vláda v pondělí uvedla, že část vojáků zůstane na námořní a letecké základně. „Nikdo neříká, že ruské vzdušné síly zmizí na 100 procent. Nepotřebujme tam velkou sílu, když bude příměří," řekl pro Politico nejmenovaný ruský vládní úředník.

„Je ještě příliš brzy na to posoudit, zda Putin skutečně plánuje stáhnout většinu ruských sil ze Sýrie. Ale opět demonstroval pozoruhodný sklon k vytahování velkých překvapení, která ostatní vyvedou z rovnováhy – včetně vysoce postavených členů jeho vlády," uvedl Andrew Weiss, odborník na Rusko z Carnegieho nadace pro mezinárodní mír, který radil někdejšímu prezidentu Clintonovi a působil také na ministerstvu zahraničí. Připomněl, že jen několik hodin před vydáním oznámení ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov řekl reportérům, že Moskva a Washington diskutovaly o „dělbě práce" v Sýrii.

Putin může být frustrovaný Asadem

Stále však není jasné, jaký vliv může mít Putinovo oznámení na mezinárodní mírový proces zaměřený na dosažení politického řešení situace v Sýrii, kde podle odhadů v občanské válce zahynulo 250.000 až 500.000 tisíc lidí. Mírové rozhovory, v nichž USA a Rusko hrály hlavní role, opět začaly v pondělí ve Švýcarsku.

Někteří analytici naznačují, že u Putina rozrostla frustrace způsobena Asadem. Důvodem prý mohl být fakt, že syrský vůdce byl příliš rezistentní k mírové dohodě. V lednu list Financial Times s odvoláním na západní zpravodajské úředníky uvedl, že Putin měl na Asada dokonce tlačit, aby odstoupil.

„Načasování tohoto oznámení, které se shoduje se začátkem ženevských rozhovorů, je jasným signálem pro Asada, že by měl vstoupit do jednání s nejlepšími úmysly," řekla Randa Slimová z Middle East Institute. „Toto rozhodnutí je výsledkem rostoucí ruské podrážděnosti související s Asadem. Putin právě vyrovnal mocenské vztahy uvnitř v ženevském vyjednávání," dodala.

Putin ukazuje svůj pragmatismus

Adam Schiff, demokrat ze sněmovního výboru pro zpravodajské služby, tvrdí, že Putin zřejmě ukazuje svůj pragmatický rys. Putinův odchod by podle něj mohl podnítit syrskou vládu k zahájení jednání o ukončení konfliktu spíše než by si kupovala další čas pro vojenské akce. Navíc prý tento krok může být „vypočítaný" tak, aby zmenšil ruskou roli předtím, než by bylo vyproštění se z intervence příliš obtížné. Ruský odchod také podle něj může být odrazem rostoucí nespokojenosti s Asadem.

„Zatímco někteří spojenci Obamy považují Putinův tah jako ústup, který podkopává tvrzení o americké slabosti, republikáni otočili zprávy v další důkaz toho, že Putin využívá mocenské vakuum vytvořené Obamovou údajnou bázlivosti," píše Politico.

Rusko a jeho spojenci „změnili vojenské podmínky na zemi a vytvořili podmínky pro politické urovnání, které bude příznivější vůči jejich zájmům," uvedl republikánský senátor John McCain v oficiálním prohlášení. „To pravděpodobně povede k tomu, že se syrský konflikt přiostří, IS zesílí, a uprchlíci budou stále přicházet," dodal.

Vstupte do diskuze (37)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Moskva zneužila záběry z natáčení filmu. Chtěla dokázat, že chemický útok…

25.04.2018 21:54 Damašek - Ruská státní televize lživě prezentovala zákulisní fotografie štábu z natáčení mého filmu…

EU chce posílit vztahy se Srbskem a dalšími zeměmi západního Balkánu, říká…

25.04.2018 21:19 Bělehrad - Evropská unie chce dál posílit ekonomické i další vztahy se Srbskem a dalšími zeměmi…

Další eskapáda bývalého detektiva Vokála? Zatkli ho na Ukrajině

25.04.2018 21:03 Aktualizováno Praha/Kyjev - Na Ukrajině byl v pondělí kvůli podezření z nezákonného použití technických…

Naše země jsou rozděleny. A můžou za to migranti, myslí si Evropané

25.04.2018 18:55 Aktualizováno Tři čtvrtiny lidé z celého světa říkají, že je jejich společnost rozdělena. Většina se navíc…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama