V Rusku se zřítilo letadlo, zemřelo všech 62 lidí na palubě

Moskva – Asi 62 lidí zemřelo při pádu letadla na jihu Ruska. Stroj letěl z Dubaje ve Spojených arabských emirátech a patřil nízkonákladové společnosti Flydubai. V reakci na letecké neštěstí předseda české vlády Bohuslav Sobotka zaslal kondolenci premiérovi Ruské federace Dmitriji Medveděvovi.

Diskuse: 17

V Rusku se zřítilo letadlo, zemřelo všech 62 lidí na palubě - anotační foto

O neštěstí informovala agentura ITAR-TASS s odvoláním na ruské úřady. Boeing 737-800 letící z Dubaje se zřítil dnes časně ráno za špatné viditelnosti při přistávání na letišti v Rostově na Donu a začal hořet. Letadlo se zřítilo asi 50 až 100 metrů nalevo od přistávací dráhy v Rostově na Donu, když se podruhé pokoušelo o přistání. Piloti před havárií nevyslali žádný nouzový signál.

V tu dobu v Rostově panovalo bouřlivé počasí s deštěm a silným větrem, které snižovalo viditelnost. Podle zprávy stanice Rossija24 chtěl pilot přerušit i osudný druhý přistávací manévr. "V okamžiku, kdy chtěl zahájit další oblet, se něco stalo a stroj se zřítil," řekl televizní zpravodaj s odvoláním na vyšetřovatele.

Ruský prezident Vladimir Putin nařídil, aby byla příbuzným obětí poskytnuta veškerá pomoc a podpora. Kvůli podmínkám v oblasti rostovského letiště byly odkloněny tři mezinárodní spoje, mezi nimi i letadlo ČSA z Prahy.

Letadlo mělo přistát kolem 3:50 místního času (1:50 SEČ). První zprávy hovořily o 55 obětech. Podle nových informací ale bylo na palubě 55 cestujících a 7 členů posádky. Ruské úřady stejně jako letecká společnost FlyDubai vyloučily jako příčinu neštěstí teroristický útok.

"S nesmírnou lítostí potvrzujeme, že na palubě letu FZ981 zahynulo 33 žen, 18 mužů a čtyři děti. Mezi oběťmi z řad pasažérů je 44 Rusů, osm Ukrajinců, dva Indové a jeden občan Uzbekistánu," oznámily aerolinky.

Obětí mohlo být mnohem více. Podle oficiálních stránek Boeingu se do tohoto konkrétního typu letounu 737-800 nové generace vejde podle uspořádání sedadel až 189 cestujících. Letadlo s vracejícími se turisty tak bylo zaplněno jen asii ze třetiny.

Oblastní vyšetřovací výbor uvedl, že je velmi nepravděpodobné, že by nehodu mohl někdo přežít. Většinu pasažérů tvořili Rusové žijící v regionu, sdělil rostovský gubernátor. Na seznamu cestujících ale bylo i několik cizinců a také posádka byla mezinárodní. Údaje o počtu cizinců na palubě se však různí. Podle českého ministerstva zahraničí na palubě nebyli žádní Češi.

Ruský televizní kanál RT na svém webu uvedl, že kapitán letadla pocházel z Kypru a mezi členy posádky byli občané Kolumbie, Kyrgyzstánu, Ruska, Španělska a Seychel.

Letoun Boeing-737-800 patřil letecké společnosti FlyDubai. Ta funguje od roku 2009 a rostovská tragédie je pro ni první smrtelný incident. Nalezeny byly už obě černé skříňky z letadla, uvedl Interfax.

Diplomat z ruského generálního konzulátu v Dubaji řekl agentuře Interfax, že dostal od letecké společnosti FlyDubai seznam cestujících na palubě havarovaného stroje, podle něhož bylo mezi převážně ruskými pasažéry pět cizích občanů: tři Ukrajinci, jeden občan Uzbekistánu a jeden z Indie.

Na místě byly ihned nasazeny pohotovostní jednotky. Oheň už se podařilo uhasit. Ruská média uvedla, že letiště bylo přechodně uzavřeno. Po rozednění začaly trosky vraku prohledávat týmy asi 700 záchranářů. Nalezeny byly už obě černé skříňky z letadla, uvedl Interfax.

Úřady zahájily vyšetřování; mezi možnými příčinami neštěstí se kromě nepříznivého počasí mimo jiné zvažuje i chyba pilota. Letiště bylo přechodně uzavřeno.

Klíčová slova: Letecké nehody Rusko

Diskuse

V Rusku se zřítilo letadlo, zemřelo všech 62 lidí na palubě

Počet příspěvků: , poslední 19.03.2016 11:36
(Zobrazeno posledních 10 příspěvků)

Přidejte vlastní názor…

Doporučujeme

V Evropě se rýsuje ekonomická katastrofa? Ekonom varuje

08.12.2016 00:01 Hnutí pěti hvězd v Itálii, stejně jako Národní fronta ve Francii jsou čistí euroskeptici, varuje ekonom Felix...

Babiš otřese celou Evropou, píše prestižní tisk

07.12.2016 23:52 Aktualizováno Brusel - Český vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš se ocitl na letošním seznamu 28 osobností, které...

V Německu to vře: Média zatajují zprávy o zločinech migrantů? Je to podezřelé,...

07.12.2016 21:50 Aktualizováno Berlín – Ani po zadržení mladého migranta z Afghánistánu podezřelého ze znásilnění a vraždy mladé německé...

NATO varuje: Situace na východě Ukrajiny je vážná, umírají tisíce lidí

07.12.2016 21:49 Aktualizováno Brusel - NATO upozornilo, že bezpečnostní situace na východě Ukrajiny zůstává vážná. Porošenko navíc tento...

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Anketa

Souhlasíte se zavedením elektronické evidence tržeb (EET)?

Hlasovalo 8001 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama