Rusko nezvládá epidemii HIV. Blud o "západní nemoci homosexuálů" se vymstil

Moskva - V Rusku se rychle šíří virus HIV, centrem epidemie se stal Jekatěrinburg. Podle ministerstva je v tomto čtvrtém největším městě Ruska nakažen každý padesátý člověk.

Přidejte svůj názor 28 komentářů

371

Jekatěribnurg leží 1500 kilometrů východně od Moskvy a má 1,5 milionu obyvatel. "Virem HIV se nakazilo 27.000 jeho obyvatel, tedy 1,8 procenta populace," sdělila náměstkyně ministra zdravotnictví Taťjana Savinovová.

V Rusku je oficiálně zaregistrováno kolem 800 tisíc lidí nakažených virem HIV, jen loni bylo ohlášeno 100 tisíc nových případů. Podle odhadů je ale celkový počet nositelů viru ve skutečnosti přinejmenším dvojnásobný.

"Dohnali jsme a předehnali Afriku!" ironicky napsal komentář o epidemii HIV/AIDS v Rusku server Gazeta.ru. Podle starosty Jekatěrinburgu totiž v jiných oblastech Ruska není situace o nic lepší než v metropoli Uralu, kde alespoň o realitě nemají strach mluvit. Experti předvídají, že každých pět let se počet nakažených v Rusku zvýší o 100 procent.

Psali jsme:  

Podle deníku nejde jen o nedostatek peněz, které v současném Rusku nestačí i na jiné věci, ale také o ztrátu pomoci z mezinárodních programů a o důsledky příklonu k "národním duchovním hodnotám": pravoslavná církev i mnoho politiků považují AIDS za "nemoc homosexuálů a narkomanů", ačkoliv podle statistik značnou část postižených tvoří ženy, které nakazil jejich manžel.

Paradoxně se tak opakuje přístup z dob sovětské éry, kdy úřady odmítaly vzít nebezpečí na vědomí, protože AIDS považovaly za "západní nemoc" a prostituce a narkomanie v Sovětském svazu podle tehdejšího tvrzení úřadů neexistovaly.

Témata: Rusko | hiv
Vstupte do diskuze (28)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ukrajina brání Rusům volit, konzuláty okupují nacionalisté

18.03.2018 09:54 Kyjev - Rusové dnes volí prezidenta, potíže jsou především při hlasování v zahraničí. Před budovou…

Rusko volí prezidenta, už hlasuje i Moskva

18.03.2018 08:34 Aktualizováno Moskva - Rusové volí prezidenta, na výběr mají z osmi kandidátů. Na Čukotce a Kamčatce začalo…

Ruské volby na Krymu? Osm evropských zemí odmítlo uznat jejich platnost

17.03.2018 21:23 Aktualizováno Kyjev - K volebním urnám půjdou Rusové v neděli a na Krymu se očekává zvlášť vysoká podpora…

„Volím Putina, protože je pro islám a nečeká mě gulag.“ Kdo jsou zarytí…

17.03.2018 17:36 Aktualizováno Moskva - Jestliže je v politickém nejistém světě jedna konstanta, je jí zřejmě zítřejší vítězství…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama