Úlety politiků, které pobaví? I to existuje. Podívejte se na nadčasové přešlapy

Davy jásají, když politici zpívají a sekretářky štípají, eventuálně, když předvedou hotový gag, který by kritik zařadil do žánru komedie (ústy Austina Powerse: komedie k „posrapopukání“). Pojďme se podívat, jak to vypadá, když slavným osobnostem „lehce v hlavě zaharaší“. Následující záběry ukazují to lidské, co v politicích zůstalo.

Přidejte svůj názor 11 komentářů

Poznáte osobu stojící před Gustávem Husákem?

Život je kabaret

Stejnojmenný americký muzikál, i jeho titulní píseň, glosuje, že život je kabaret, „neměli bychom slzy ronit do píva a osud brát tak vážně". Jiný jeho song praví, že „peníze vrtí světem". Motto Hollywoodu halasí: „show musí pokračovat, the show must go on!" Mohli jsme si všimnout, že například předvolební šňůry politiků podporují svými výkony herci a hudebníci. Například ve své době Václava Klause podporovala Lucie Bílá. Hillary Clintonovou zpěvačky Barbra Streisand či Cher. A tak není na škodu si připomenout, jak to umí rozparádit sami politici, když si vzpomenou na své koníčky, nebo když podlehnou své spontaneitě či svém vnitřnímu sebeprožívání.

Japonsko - Šavlička broušená na dvě strany

Svého času hotový kousek ve stylu Stevie Starra předvedl George Bush starší. Pamětníci mají možná před očima událost z 8. ledna 1992, o které informovala například stanice ABC News. Na banketu, který pořádal tehdejší první z ministrů Japonska Kiichi Miyazawa pro vice jak stovků VIP osobností ze sféry diplomacie, George Bush senior zřejmě neunesl, co se odehrálo onoho inkriminovaného dne dříve. Před banketem si byl americký prezident zahrát tenis s japonským císařem Akihitem. Císař země vycházejícího slunce a jeho syn Naruhito zvítězill. Georga Herberta Walkera Bushe i s jeho tenisovým partnerem porazili na hlavu.

Když se pak americký prezident účastnil banketu, dost pravděpodobně vysílen tenisem, špatně větranou místností, kulturním šokem či vysílením z mezikontinentálního přeletu (fenomén "jet leg") dal všem na srozuměnou, jak moc se na akci baví, "how much he was enjoying the party". Nad labužným talířem nejprve vysypal žaludek naruby, ing. Miroslav Kalousek by jistě trefně poznamenal, "hodil šavli" – dobře že manželka Barbara přispěchala na pomoc a podržela mu před ústy dámský kapesníček – načež se úplně "odpojil" a před kamerou vystřihl parádní krátké mdloby, s nohama nahoru, jak z učebnice. Po chvíli pozdvižení se však oklepal, přítomní vyjeveně koukali, vyskočil a přítomné ujistil, že je zcela OK a zase zcela ready, zdráv a při síle.

Berlín - Co by záviděl Jiří Bělohlávek Borisi Jelcinovi

Při své návštěvě Německa 31. srpna 1994 se druhdy pěkně předvedl bývalý prezident Ruska. Jak se říká – del mortuis nihil nisi bene. Snad se tomuto krédu neprohřešíme příliš, když si s trochou nostalgie připomeneme slavné Jelcinovo berlínské číslo. Boris Jelcin se totiž účastnil ceremoniálu u příležitosti vyvedení postsovětské (nyní již ruské) armády z Německa. Ne nadarmo je po Borisovi Nikolajeviči pojmenovaná veselá čirá tekutina, vyvolávající bujaré spirituální veselí. Jelcin ostudu značce neudělal, ba naopak. Za bílého dne vprostřed ceremoniálu vytrhl dirigentovi vojenského ansámblu z ruky taktovku a rozhodl se předvést to správné tempo. A že mu to šlo pěkně „od podlahy". Konsternovaný dirigent se postavil za státníka mávajícího taktovkou na všecky strany a zcela decentními pohyby ukazováčků se snažil krotit muzikanty, které Jelcin pěkně rozparádil.

Austrálie - Premiér či královna – Commonwealth jedna rodina!

Co by na to asi řekl společenský „etolog", poradce Ladislav Špaček, autor knih o etiketě? Daily Mail uvádí, že v dalekém roce 1992 se Její Excelence Elizabeta II. setkala s něčím neuvěřitelným na své návštěvě Austrálie. Vřelé uvítání jí připravil tehdejší premiér Austrálie Paul Keating. Zlatý Jurij Gagarin na královské recepci přemýšlel o sofistikovaných jídelních příborech. To Paul Keating s ničím žádné štráchy nedělal. Porušil královský protokol zcela spektakulárně, když Její Veličenstvo královnu Velké Británie a Severního Irska po chlapsku objal, resp. si jí k sobě přivinul levačkou. Za to si vysloužil od médií přízvisko „slizká ještěrka" (Michelle Obamová učinila totéž v roce 2009, omlouvá ji to, že je žena). Něco podobně „nevhodného" se zopakovalo v dějinách Austrálie znovu, jak světu ukázal Harper´s Bazar. Roku 2014 byl obejmut princ William od Tony Abotta (ve funkci australského premiéra skončil loni), stalo se tak na půdě australského parlamentu.

Rusko - Kurt Russel i Goldie Hawn údivem ústa dokořán nad měkkým „Ľ" v angličtině

Že Vladimír Putin umí řídit strategický bombardér Tu-160, potápět se v batysféře, hladit po hřívě ussurijského tygra, učit na rogalu létat jeřáby, to už svět viděl. Ale před časem pán Kremlu opět překvapil na jedné charitativní události. Posadil se totiž ke klavíru a zapreludoval americký šlágr Blue Berry Hill (Borůvkový kopeček), který jsme do té doby znali zejména z intepretace legendárních Louise „Satchmo" Armstronga.

Ruský prezident nejprve jedním prstem, pak obouruč vzal kritikům vítr z plachet. Protože pak dokonce začal s bandem zpívat. Tleskali mu k tomu s otevřenými ústy i Russel s Hawnovou, američtí herci. Putin krom němčiny, slyšeli jsme jej mluvit i francouzsky (když se jednalo o Olympiádě v Soči), tentokrát spustil anglicky. Inu, jak se zpívá v jedné moderní ruské písni: „Jestli chlapa, tak takového, jakým je Putin."

Kuba - Placák Fidela Castra

Jestli „Teď vaří šéf" Zdeněk Pohlreich viděl couvat stíhačku a koně zvracet v barvách francouzské trikolóry, pak jsme mohli vidět nácvik metání placáků vlastním tělem v podání Fidela Castra v říjnu 2004 v Santa Claře nedaleko Havany. Inu, je třeba vědět, kdy přestat řečnit a věnovat se koníčkům.

Kdo by se chtěl smát Castrovi, měl by vědět, že legendární revolucionář umí počítat peníze. Američané za pronájem Quantánama platí v dolarech. V každém případě se 78 letá politik zranil jen na koleni a pád přežil bez další významné úhony.

ČSSR - Cestovatel časem Gustav Husák

Gustav Husák ke konci své slávy znovu předvedl, že když už něco začneme, tak ve velkém. Svůj novoroční projev 1. ledna 1985 započal velkorysým shrnutím uplynulého roku osmnáct set...

České republika - Voda skučí po bažinách

Že i osvědčení velikáni naší politiky by se v národopisné orientaci měli trošku zlepšit, o tom ví své bývalý ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg, rovněž bývalých adept na prezidentský stolec České republiky. Vzpomínáte?

Rusko - Ladná poezie Marie Zacharové

Mluvčí ministerstva zahraničních věcí Marie Zacharová má smysl pro každou party. Pokud Karel Gott dokázal skvěle interpretovat ruskou národní píseň Kalinka, pak Zacharová ji poměrně slušně zatančila

EU - Pojďme si zazpívat

Život je opravdu kabaret. Jak říká věštkyně Jolanda na Ezo.TV, která odpovídá na otázky o své budoucnosti, co dělala jako malá, co dělala za „tatality".

Po výše uvedeném výčtu je možné jen jediné, co druhdy navrhl Vladimír Mečiar, bývalý premiér Slovenska, který spolu s Václavem Klausem rozklížili Českou s Slovenskou Federativní Republiku.

Vstupte do diskuze (11)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Baku se poprvé od krymské krize setkali nejvyšší armádní činitelé NATO a…

19.04.2018 22:05 Baku - V ázerbájdžánské metropoli Baku se poprvé od krymské krize v roce 2014 setkali nejvyšší…

Srbsko se Kosova vzdát nechce, pro většinu obyvatel to ale není priorita

19.04.2018 21:29 Bělehrad - Nároků na Kosovo se nechce vzdát většina Srbů, konflikt s bývalou provincií však zároveň…

Moskva se zlobí: USA prý sabotují vydávání víz Rusům

19.04.2018 21:08 Moskva - Spojené státy záměrně blokují vydávání vstupních víz Rusům, žádat o ně prakticky nemá…

Ve Vatikánu byly vyzdviženy ostatky kardinála Berana, poputují do ČR

19.04.2018 19:57 Aktualizováno Vatikán - Z baziliky sv. Petra ve Vatikánu byly dnes vyzdviženy ostatky kardinála Josefa Berana. V…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama