Rusko vrací úder: Uzavřelo americkou školu v Moskvě. A to je jen začátek

Moskva – USA vypověděly 35 ruských diplomatů a uzavřely dvě ruská pracoviště na svém území. Prezident Barack Obama zároveň vyhlásil vůči Rusku další sankce kvůli hackerským útokům proti americkým politickým institucím i jednotlivcům. Rusko nelenilo a za dvě hodiny na to zareagovalo – a uzavřelo anglo-americkou školu.

Přidejte svůj názor 41 komentářů

Ruská vlajka

Rusové byli Spojenými státy označeni za nežádoucí osoby, protože jednali „způsobem neslučitelným s diplomatickým statusem". Vypovězeni byli zaměstnanci ambasády ve Washingtonu a konzulátu v San Francisku, kteří dostali 72 hodin na to, aby opustili USA.

Předseda výboru pro mezinárodní záležitosti horní komory ruského parlamentu Konstantin Kosačjov podle agentury Ria Novosti v narážce na Obamův lednový odchod z úřadu nazval nejnovější sankce „smrtelnou křečí politických mrtvol".

Psali jsme:  

Moskva proto nelenila a v reakci na krok Washingtonu uzavřela školu, kterou navštěvovali zahraniční studenti již od předškolního věku. Informovala o tom stanice CNN s odvoláním na nejmenovaného amerického zástupce. Zpráva přišla méně než dvě hodiny poté, co mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina oznámil, že Rusko na krok Obamovy administrativy patřičně zareaguje.  

Školu navštěvují děti zaměstnanců americké, britské a kanadské ambasády a také dalších anglicky mluvících cizinců žijících v ruské metropoli. Podle CNN bude uzavřena pro všechny. Ruské úřady také znemožnily americkým diplomatům přístup do rekreačního střediska v lesích na okraji Moskvy.

Psali jsme:  

Putinův mluvčí Dmitrij Peskov řekl novinářům, že Obamovy kroky představují „agresivní zahraniční politiku“. „Takové kroky americké administrativy probíhají už tři týdny a jsou zaměřeny na dvě věci: aby dále poškodily rusko-americké vztahy, které jsou i tak na nízkém bodě, stejně tak mají samozřejmě uštědřit ránu plánované zahraniční politice nového prezidenta,“ řekl.

V sérii tweetů ruské velvyslanectví také uvedlo, že Rusové připravují další odvetná opatření, která budou brzy oznámena. „Zítra vydáme oficiální prohlášení o protiopatřeních," uvedla v tweetu mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová.

V dalším příspěvku Peskov uvedl, že americké sankce jsou „bezdůvodné" a „ilegální z hlediska mezinárodního práva“. „Není pochyb o tom tom, že přijde adekvátní ruská reakce a zrcadlová odpověď Washingtonu, a že se úředníci budou cítit velmi nepříjemné," uvedl Peskov na Twitteru.

Témata: Rusko | USA | diplomacie
Vstupte do diskuze (41)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Uvalí EU sankce i na Schrödera? Prý zmutoval v Putinova propagandistu

19.03.2018 17:06 Aktualizováno Berlín/Kyjev - Ukrajinský ministr zahraničí Pavlo Klimkin se domnívá, že by EU měla vzhledem k…

Putinův triumf? Rusko zůstane složitým partnerem, zoufá si německý ministr…

19.03.2018 13:49 Aktualizováno Berlín - Jasné vítězství Vladimira Putina v prezidentských volbách nepotěšilo Německo. Spolková…

„Když Putin není, není Rusko“. O čem Putin sní, když náhodou spí

19.03.2018 13:45 Vladimir Putin zcela jednoznačně vyhrál v nedělních volbách a stal se opětovným prezidentem Ruské…

Pilot obviňovaný ze sestřelení MH17 byl nalezen mrtev

19.03.2018 13:42 Kyjev - Bývalý ukrajinský pilot Vladislav Vološin, kterého Moskva obviňovala ze sestřelení letu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama