Kdyby to udělalo Rusko, byl by oheň na střeše. Okolo skandálu s izraelským diplomatem je zvláštní ticho

Londýn - Na schůzce izraelského diplomata s britskou úřednicí Marií Strizzolovou v říjnu loňského roku zazněla tvrdá slovo o ministrovi zahraničí Borisovi Johnsonovi. Izraelský diplomat Shai Masot jej nazval „idiotem, který neplní žádné dohody." Nahrávka, zaznamenaná novinářem televize Al Jazeera, se dostala k veřejnosti až letos v lednu a vzbudila velký poprask. Podle Petera Osborna, který byl oceněn jako nezávislý novinář roku 2016 Online Media Awards, však celý kontroverzní skandál byl až příliš rychle zameten pod koberec.

Přidejte svůj názor

Boris Johnson, ilustrační fotografie

Představte si situaci, píše Osborn na stránkách Middle East Eye, kdy by se zjistilo, že člen ruského velvyslanectví byl chycen při pokusu o vypracování seznamu britských poslanců, které by chtěl „sundat“. A dále si představte, že by seznam zahrnoval vyššího úředníka britského ministerstva zahraničí známého pro jeho nekompromisní kritiku Vladimira Putina. A že druhou osobou by byl jiný ostrý kritik Ruska, vlivný předseda Commons Foreign Affairs Committee. A konečně si představte, že onen úředník ruského velvyslanectví by byl zachycen, jak říká předsedovi labouristických Přátel Ruska, že získal více než více než  1 milion £ pro spřátelené poslance, aby mohli vycestovat do Ruska.

Co by se pravděpodobně stalo? Vzbudilo by to velký poprask, úředník by musel na kobereček a zpět domů, slyšeli bychom o sankcích a uzavření diplomatických vztahů, a britská premiérka by požadovala osobní omluvu a vysvětlení od Putina, vypočítává Osborn možné reakce. Přesto, nic z toho se nestalo. A to proto, že tím, kdo se vměšoval do záležitostí Velké Británie, nebylo Rusko, ale Izrael, tvrdí Osborn.

Po zveřejnění nahrávky se izraelská ambasáda se od výroků diplomata distancovala a uvedla, že okamžitě skončí. Velvyslanec se britskému ministerstvu omluvil a to omluvu přijalo. Mluvčí britského ministerstva zahraničí uvedl, že je jasné, že Masotova slova neodráží skutečný názor Izraele. Britské ministerstvo zahraničí vydalo stručné prohlášení, že Spojené království má „silný vztah s Izraelem a považujeme celou záležitost za uzavřenou".

Něco je zde špatně, zvedá varovně prst Osborn. Celá epizoda vyvolává spoustu bezpečnostních otázek, z nichž žádná doposud nebyla uspokojivě zodpovězena, tvrdí. První a jedna z nejdůležitějších zní: kdo je Shai Masot? Osborna neuspokojuje tvrzení izraelské ambasády, že se jedná o nižšího úředníka, který „mluvil nevhodně.“ Jak je možné, že někdo s tak nízkým postavením je schopen nést tak velké množství peněz pro labouristické Přátele Izraele, pokud tedy jsou nahrávky pravdivé, ptá se Osborn.

Kdo je Shai Masot

Osoba Shai Masota nedává spát ani Craigu Murrayovi, bývalému britskému velvyslanci v Uzbekistánu. Na svém blogu Murray uveřejnil dopis, který poslal na ministerstvo zahraničí s dotazem na postavení a roli Masota na izraelské ambasádě. Ačkoliv se mu zatím nedostalo žádné odpovědi, Murray přesto shrnuje některé problematické body působení Masota v Británii pod hlavičkou izraelské ambasády.

Podle Murrayovích zjištěních byl Masot majorem v izraelské armádě – postavení, které podle ministerstva zahraničí odpovídá druhému tajemníkovi v diplomatických službách. Po tom zastával zřejmě výkonnou pozici na ministerstvu pro strategické záležitosti, pak se přesunul na izraelskou ambasádu v Londýně. Během svého působení jednal na různých setkání a konferencích jako by měl hodnost prvního tajemníka velvyslaneckého rady, podivuje se Murray.

Jak je možné, táže se Murray, že jednal tak sebevědomě, když není vůbec zaznamenán v seznamu diplomatů ministerstva zahraničí? Tento seznam přirovnává Murray k „Bibli pro status akreditovaných diplomatů.“ Každý takový seznam je velmi pečlivě sledován ministerstvem zahraničím, protože zaprvé přiznává imigrační status trvalého pobytu a za druhé osvobozuje od daně a soudního stíhání, připomíná Murray. Jestliže Masot není na tomto seznamu, nemá v Británii co dělat a je tedy velice podstatnou otázkou, proč izraelská ambasáda „lže“ o jeho postavení.

Podle Osborna mají izraelští politici a diplomaté  velmi privilegovaný přístup do Velké Británie. To, že Velká Británie a Izrael jsou blízcí spojenci je však neopravňuje k tomu, aby takto hrubě porušovali vzájemnou důvěru, říká. Podle Sira Nicholase Soamese, vnuka Winstona Churchilla a bývalého ministra obrany, se Izrael chová jako „sovětská KGB“ Stínový ministr zahraničí Emily Thornberry celý incident popsal jako „ národní bezpečností problém.“ 

Osborn tvrdí, že se jedná o podobný styl vměšování cizího státu do záležitostí jiné země jako tomu bylo u Ruska v amerických volbách, a že je třeba to podrobně prozkoumat. Bez toho Británie vysílá Izraeli a dalším zemím signál, že mohou dále beztrestně provádět „tajné operace podobného ražení na britské půdě.“ Podle Murraye je nutné získat informace o tom, kolik izraelských operativců dále působí v zemi s falešným imigračním statutem a proč jim britská vláda tento status udělila.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rusko Spojeným státům s KLDR nepomáhá, postěžoval si Trump

15.12.2017 17:19 Washington - Americký prezident Donald Trump prohlašuje, že by Rusko mělo Spojeným státům více…

Ruský exministr Uljukajev si odpyká osm let. Po tvůrci obvinění zůstal…

15.12.2017 16:51 Aktualizováno Moskva - Ruský exministr hospodářství Alexej Uljukajev dostal osm let za přijetí úplatku ve výši…

Ruská tajná služba rozprášila buňku IS, atentátník se měl odpálit v kostele

15.12.2017 13:54 Petrohrad - Ruská tajná služba (FSB) zadržela v Petrohradu sedm členů teroristické organizace…

Rusové budou volit prezidenta 18. března. Putin má patrně vítězství v kapse

15.12.2017 10:27 Aktualizováno Moskva - První kolo prezidentských voleb v Rusku se uskuteční v neděli 18. března, případné druhé…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama