Světu hrozí nová forma terorismu. Je mnohem horší než to, co jsme znali doposud, varuje Gates

Davos - Teroristická hrozba je všudepřítomná a radikálové se snaží přijít stále nové způsoby, jakým vystrašit svět. Jeden z posledních je například útok nákladním autem, který se stává mezi teroristy velmi populární, tím ale možnosti hrozby zdaleka nekončí. Vlivný miliardář Bill Gates varuje před něčím mnohem horším.

Přidejte svůj názor 15 komentářů

Ilustrační foto

Na Světovém ekonomickém fóru ve švýcarském Davosu varoval Bill Gates před novou formou terorismu, bioterorismem. Jedním dechem upozornil, že ačkoliv se rychle blíží, lidstvo na něj není připraveno.

Bioterorismus je terorismus zahrnující cílevědomé šíření epidemií, a podle Gatese by se mohl stát vážným problémem. Zakladatel firmy Microsoft se proto domnívá, že musíme přijít na to, jak proti němu bojovat už teď. "Je velmi těžké hodnotit pravděpodobnost bioterorismu, ale potenciální škoda je velmi, velmi vysoká," podotkl podle zahraničních médií Gates.

Psali jsme:  

Otázku bioterorismu chce otevřeně rozebírat už v únoru na konferenci v Mnichově. "Myslím, že epidemie, ať už přirozeně nebo úmyslně, způsobí zhruba 10 tisíc nadbytečných úmrtí," řekl Gates pro server BusinessInsider a dodal, že pokud teroristé použijí jaderné nebo biologické zbraně, dokáží zabít miliony lidí.

Podle Gatese jde o problém, který se týká celého světa. Epidemie totiž nerespektují hranice, šíří se velmi rychle a jejich zastavení nebo zpomalení je obtížné a vyžaduje složitou koordinaci a kooperaci. Gatesova slova navíc neberou odborníci na lehkou váhu.

Sam Altman, prezident Silicon Valley, pro média připustil, že bioterorismus může být cesta, která přivede svět do záhuby. "Poté, co před pěti lety nizozemské laboratoře zmodifikovaly virus ptačí chřipky H5N1 tak, aby byl super nakažlivý, se šance na vypuštění smrtelného syntetického viru v příštích dvaceti letech stala nenulová," uvedl.

Vyhubit nás může i chřipka

Bill a Melinda Gatesovi jsou součástí koalice pro tvorbu epidemiologických inovací a zaměřují se na vytvoření vakcíny, která by mohla zabránit vypuknutí dalších nemocí. Organizace pracuje s asi 700 miliony dolarů a věnuje se nejen biologickým hrozbám, ale i zdánlivě obyčejným nemocem.

Gates se například obává, že šíření virů Ebola a Zika poukázaly na to, že systémy, které mají reagovat na mimořádné situace, ještě nejsou dostatečně silné. Uvedl to nedávno server BBC.

"Doufám, že epidemie smrtelné chřipky nepřijde v příštích deseti letech. Věřím, že pak budeme připraveni. Nyní ale nejsme a jsme zranitelní vůči něčemu, co se dokáže šířit rychle, jako smrtelná chřipka. Byla by to tragédie," řekl v rozhovoru Gates.

Kromě eboly a viru zika se do hledáčku lékařů dostala další choroba zvaná chikungunya, a už nyní je jí nakaženo více lidí, než virem zika. Onemocnění bylo poprvé zaznamenáno v Tanzánii v roce 1952 a předpokládá se, že virus pochází z tropické Afriky, konkrétně od primátů a moskytů.

Vstupte do diskuze (15)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Papež Pavel VI. má být letos prohlášen za svatého. V roce 1968 odsoudil…

17.02.2018 18:13 Vatikán - Bývalý papež Pavel VI. bude v letošním roce prohlášen za svatého. V čele římskokatolické…

USA budou žádat o vydání obviněných Rusů, jsou z trollí farmy

17.02.2018 16:09 Aktualizováno Washington/Petrohrad - Ruští občané přistižení při vměšování do prezidentských voleb v USA v roce…

Papež obnovil komisi proti zneužívání dětí, ta minulá skončila fiaskem

17.02.2018 15:55 Vatikán - Katolickou církev stále pronásledují pedofilní skandály. Papež František proto obnovil…

Obviněná ruská agentura internetových výzkumů je trollí farma

17.02.2018 08:25 Washington - Ruská agentura internetových výzkumů AII se sídlem v Petrohradě je trollí farmou,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama