Svět se připravuje na válku? Garbačov varuje v magazínu Time

Moskva – Někdejší vůdce Sovětského svazu Michail Gorbačov v komentáři pro magazín Time varuje, že má dnešní svět před sebou řadu problémů. Za ten největší považuje militarizaci politiky a závody ve zbrojení.

Přidejte svůj názor 68 komentářů

Michail Sergejevič Gorbačov (v době své

„Dnešní svět je zaplaven problémy. Zákonodárci se zdají být zmateni a ztraceni. Ale žádný problém dnes není naléhavější než militarizace politiky a nové závody ve zbrojení. Zastavení a zvrácení tohoto ruinujícího závodu musí být naší nejvyšší prioritou. Současná situace je příliš nebezpečná,“ varuje Gorbačov.

Poukazuje na to, že do Evropy bylo přivezeno více vojáků, tanků a obrněných transportérů a že ruské zbraně jsou rozmisťovány tak, jako „kdyby měly střílet z bezprostřední blízkosti“. „Zatímco státní rozpočty se snaží financovat základní sociální potřeby lidí, vojenské výdaje rostou. Vždy se snadno najdou peníze na sofistikované zbraně, jejichž zhoubná síla je srovnatelná se zbraněmi hromadného ničení; na ponorky, jejichž jediná salva může zničit půl kontinentu; na systém protiraketové obrany, který narušuje strategickou stabilitu,“ myslí si někdejší sovětský politik.

Psali jsme:  

Politici a vojenští představitelé mluví stále více bojovně. Komentátoři a televizní osobnosti se k bojovnému sboru přidávají. Všechno to vypadá, jako by se svět připravoval na válku, tvrdí Gorbačov. Připomíná, že ve druhé polovině 80. let zahájil Sovětský svaz a USA proces umožňující snižování počtu jaderných zbraní a snížení jaderné hrozby, díky čemuž bylo 80 procent jaderných zbraní nashromážděných během roků studené války vyřazeno z provozu a zničeno.

„Ničí bezpečnostní nebyla omezena. Nebezpečí, že v důsledku technického selhání nebo nehody, vypukne jaderná válka, bylo sníženo. Bylo toto dosaženo především díky povědomí představitelů hlavních jaderných mocností, že jaderná válka je nepřijatelná. V listopadu 1985 na prvním summitu v Ženevě vedoucí představitelé Sovětského svazu a USA prohlásili: Jaderná válka nemůže být vyhrána a nesmí být nikdy bojována. Naše dva národy nebudou usilovat o vojenskou převahu. Tento výrok vyvolal úlevu po celém světě,“ vysvětluje.

Psali jsme:  

Poukazuje na fakt, že už tehdy se světoví vůdci shodli, že jaderné zbraně mohou být použity pouze za jedním účelem – předcházení válce. A že konečným cílem by měl být svět bez jaderných zbraní. „V současné době však jaderná hrozba opět roste. Vypadá to reálně. Vztahy mezi velmocemi jdou už několik let od desíti k pěti. Obhájci hromadění zbraní a vojensko-průmyslového komplexu si mnou ruce. Musíme se z této situace vymanit. Musíme obnovit politický dialog, jehož cílem budou společná rozhodnutí a společné akce. Existuje názor, že by se dialog měl zaměřit na boj proti terorismu. To je skutečně důležitý a naléhavý úkol. Ale jako jádro normálního vztahu a partnerství to nestačí,“ varuje bývalý vůdce SSSR.

Důraz by podle něj měl být kladen především na prevenci a snižování jaderného arzenálu. „Cílem by mělo být dosáhnout shody nejen na stanovení stropu jaderných zbraní, ale také na protiraketové obraně a strategické stabilitě. V moderním světě musí být války zakázány, protože žádný z globálních problémů, kterým čelíme, válka nevyřeší – ani chudobu, ani životní prostředí, migraci, populační růst, nebo nedostatek zdrojů,“ upozorňuje Gorbačov.

„Apeluji na členy Rada bezpečnosti OSN zodpovědné za mezinárodní mír a bezpečnost - učiňte první krok. Konkrétně navrhuji uspořádat zasedání Rady bezpečnosti na úrovni hlav států a přijmout usnesení o tom, že jaderná válka je nepřijatelná a že nesmí být nikdy vedena. Myslím, že iniciativa, která by přijala takovou rezoluci, by měla vycházet od Donalda Trumpa a Vladimira Putina - prezidentů dvou národů, které drží 90% světového jaderného arzenálu, a tudíž nesou zvláštní odpovědnost,“ píše pro Time.

Připomíná také, že prezident Franklin D. Roosevelt kdysi řekl, že jednou z hlavních svobod je svoboda od strachu. „Miliony lidí dnes nesou břemeno strachu a stresu a to je hlavním důvodem pro militarismus, ozbrojené konflikty, závody ve zbrojení, a jaderný Damoklův meč. Zbavit svět tohoto strachu, aby byli lidé svobodnější – to by se mělo stát společným cílem nás všech. Bylo by pak mnohem snazší řešit celou řadu dalších problémů. Je čas rozhodnout se a začít jednat,“ burcuje.

Vstupte do diskuze (68)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rusko lže. A tady jsou důkazy, tvrdí analytici

20.04.2018 11:58 Damašek – Před pár dny se (nejdříve v syrských a ruských) médiích objevily zprávy, že syrské vládní…

Trump opakovaně zval Putina do Bílého domu, tvrdí Lavrov

20.04.2018 08:39 Moskva - Americký prezident Donald Trump opakovaně zval během nedávného telefonického rozhovoru…

Z Ukrajiny se stává velký problém. Pro Evropu i pro Rusko

20.04.2018 08:14 KOMENTÁŘ - Ukrajina svojí strategickou polohou znamená pro Rusko bránu do Evropy. Není proto divu…

Protesty v Arménii proti premiérovi trvají, prezident žádá dialog

20.04.2018 07:30 Jerevan - Tisíce demonstrantů se i ve čtvrtek večer sešly v centru Jerevanu, aby protestovaly proti…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama