Kreml odmítl "absurdní" mírový plán s návrhem na pronájem Krymu

Moskva - Kreml dnes popřel jakýkoli podíl na údajném mírovém plánu pro Ukrajinu, který sestavil ukrajinský opoziční poslanec s dvěma poradci prezidenta USA Donalda Trumpa. Novinářům to dnes řekl prezidentský mluvčí Dmitrij Peskov. Plán, o němž informoval list The New York Times, je podle Peskova absurdní.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Moskva, Kreml

Poslanec Andrij Artemenko s Turmpovými poradci Felixem Saterem a Michaelem Cohenem navrhuje, aby se všichni ruští vojáci stáhli z Donbasu kontrolovaného proruskými radikály, a aby ukrajinští voliči v referendu rozhodli, zda má být Krymský poloostrov pronajat Rusku na 50 nebo 100 let. Rusko po prozápadním převratu v Kyjevě v roce 2014 poloostrov vojensky obsadilo a později anektovalo jako své území.

Cohen, který je Trumpovým osobním právníkem, newyorskému listu řekl, že "mírový plán" předal Bílému domu a zanechal ho v kanceláři tehdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna ještě před tím, než byl Flynn z funkce odvolán. Plán má být pokusem normalizovat rusko-ukrajinské vztahy a zrušit protiruské sankce USA vyhlášené po krymské anexi.

Psali jsme:  

Peskov dnes plán důrazně odmítl s tím, že "Rusko si nepronajímá své vlastní území". Podobně se vyjádřil i ministr zahraničí Sergej Lavrov pro agenturu RIA Novosti. Nemůže prý informaci komentovat, protože stát si "sám od sebe nic pronajmout nemůže". Podle listu Ukrajinska pravda Artemenko tvrdí, že jeho plán schválili Putinovi poradci.

Politik a podnikatel Artemenko byl do dnešního dne členem ukrajinské nacionalistické Radikální strany, která byla do září 2015 členem prozápadní vládní koalice. V parlamentu zastává funkci místopředsedy výboru pro evropskou integraci. Dnes ho strana kvůli jeho mírovému plánu ze svých řad vyloučila s odůvodněním, že zpochybnil územní celistvost země.

Témata: Rusko | Krym
Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Baku se poprvé od krymské krize setkali nejvyšší armádní činitelé NATO a…

19.04.2018 22:05 Baku - V ázerbájdžánské metropoli Baku se poprvé od krymské krize v roce 2014 setkali nejvyšší…

Srbsko se Kosova vzdát nechce, pro většinu obyvatel to ale není priorita

19.04.2018 21:29 Bělehrad - Nároků na Kosovo se nechce vzdát většina Srbů, konflikt s bývalou provincií však zároveň…

Moskva se zlobí: USA prý sabotují vydávání víz Rusům

19.04.2018 21:08 Moskva - Spojené státy záměrně blokují vydávání vstupních víz Rusům, žádat o ně prakticky nemá…

Ve Vatikánu byly vyzdviženy ostatky kardinála Berana, poputují do ČR

19.04.2018 19:57 Aktualizováno Vatikán - Z baziliky sv. Petra ve Vatikánu byly dnes vyzdviženy ostatky kardinála Josefa Berana. V…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama