Kreml odmítl "absurdní" mírový plán s návrhem na pronájem Krymu

Moskva - Kreml dnes popřel jakýkoli podíl na údajném mírovém plánu pro Ukrajinu, který sestavil ukrajinský opoziční poslanec s dvěma poradci prezidenta USA Donalda Trumpa. Novinářům to dnes řekl prezidentský mluvčí Dmitrij Peskov. Plán, o němž informoval list The New York Times, je podle Peskova absurdní.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Moskva, Kreml

Poslanec Andrij Artemenko s Turmpovými poradci Felixem Saterem a Michaelem Cohenem navrhuje, aby se všichni ruští vojáci stáhli z Donbasu kontrolovaného proruskými radikály, a aby ukrajinští voliči v referendu rozhodli, zda má být Krymský poloostrov pronajat Rusku na 50 nebo 100 let. Rusko po prozápadním převratu v Kyjevě v roce 2014 poloostrov vojensky obsadilo a později anektovalo jako své území.

Cohen, který je Trumpovým osobním právníkem, newyorskému listu řekl, že "mírový plán" předal Bílému domu a zanechal ho v kanceláři tehdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna ještě před tím, než byl Flynn z funkce odvolán. Plán má být pokusem normalizovat rusko-ukrajinské vztahy a zrušit protiruské sankce USA vyhlášené po krymské anexi.

Psali jsme:  

Peskov dnes plán důrazně odmítl s tím, že "Rusko si nepronajímá své vlastní území". Podobně se vyjádřil i ministr zahraničí Sergej Lavrov pro agenturu RIA Novosti. Nemůže prý informaci komentovat, protože stát si "sám od sebe nic pronajmout nemůže". Podle listu Ukrajinska pravda Artemenko tvrdí, že jeho plán schválili Putinovi poradci.

Politik a podnikatel Artemenko byl do dnešního dne členem ukrajinské nacionalistické Radikální strany, která byla do září 2015 členem prozápadní vládní koalice. V parlamentu zastává funkci místopředsedy výboru pro evropskou integraci. Dnes ho strana kvůli jeho mírovému plánu ze svých řad vyloučila s odůvodněním, že zpochybnil územní celistvost země.

Témata: Rusko | Krym
Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Islámský stát se přesouvá do Evropy. Část Balkánu už ovládl, varuje…

13.12.2017 23:03 Aktualizováno Sarajevo - Bosna a Hercegovina je země v jihovýchodní Evropě a jako jedna z mála na kontinentu má…

Porošenko se sešel s Dudou, varovali před tlakem Ruska

13.12.2017 23:01 Charkov (Ukrajina) - Sblížit rozdílné názory na průběh a odkaz druhé světové války se dnes v…

OSN chce, aby Rusko zasáhlo do syrských rozhovorů

13.12.2017 22:38 Ženeva - Zvláštní zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura dnes vyzval Rusko, aby přesvědčilo…

Papež kritizoval práci v neděli: Lidé nejsou otroci

13.12.2017 14:15 Vatikán - Papež František dnes obhajoval právo na nedělní odpočinek. Konkrétně prohlásil, že…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama